Ultratenké grafitové fólie dokážu schladiť aj horúci smartfón

0

Vedci vyvinuli formu grafitu s nanometrovou hrúbkou, ktorá pomáha udržiavať elektronické zariadenia chladnými. Grafitové fólie majú vynikajúcu tepelnú vodivosť, ktorá sa využíva na neutralizáciu tepla produkovaného okolitými komponentmi. Nie je však ľahké ich vyrobiť, vyžaduje si to viacstupňový proces, pri ktorom je zdrojový polymérový materiál vystavený extrémnym teplotám až do 3200 °C, aby sa vytvorili filmy s hrúbkou niekoľko mikrometrov.

No výskumníci na saudskoarabskej Univerzite vedy a techniky kráľa Abdulláha (KAUST) pracujú na efektívnejšom spôsobe výroby týchto grafitových chladiacich zariadení.  Ich technológia používa niklové fólie v úlohe katalyzátora na premenu horúceho plynného metánu na grafit. Grafitové vrstvy, ktoré sa tvoria na povrchu niklových fólií, merajú iba 100 nanometrov (1000 nanometrov = 1 mikrometer).

Tím tieto plátky nazýva nanometer-thick graphite films (NGF) a vyrobené sú vystavením materiálu teplotám okolo 900 °C. Tento proces umožňuje vytvárať NGF s plochou až 55 cm2 na oboch stranách fólie. Plátky potom možno extrahovať a preniesť na iné povrchy. NGF sú oveľa tenšie ako mikrometrové grafitové fólie, ktoré sa používajú v súčasnosti, ale stále oveľa hrubšie ako jedna vrstva grafénu.

HYUNDAI_112020

Ponúkajú však pružnosť a robustnosť, akú neposkytuje žiadny z týchto materiálov, navyše výroba je lacnejšia. Tieto vodivé a polopriehľadné fólie sa dajú využiť nielen na chladenie mobilných zariadení. Vďaka svojej univerzálnej povahe sa môžu používať ako komponenty pre solárne články alebo senzory, ktoré detegujú plynný NO2. Výskum bol publikovaný v časopisoch Nanotechnology a Scientific Reports.

Zdroj: newatlas.com.

Redakcia

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať