Ultratenká „diagnostická koža“ zmeria teplotu, deteguje chemické látky a dávkuje liečivá

0

skin_array.jpg Medzinárodnému tímu vedcov sa podarilo vyvinúť elastické elektronické zariadenie - „diagnostickú kožu", ktorého úlohou je neinvazívne priľnúť k povrchu ľudského tela, prispôsobiť sa jeho kontúram, v súlade s jeho pohybmi sa rozťahovať a zmršťovať a kontinuálne pritom merať jeho teplotu po celej ploche ich vzájomného dotyku.

Takto namerané hodnoty majú poslúžiť pri vytváraní dynamických teplotných máp ľudského organizmu, pretože aj drobné lokálne zmeny teploty môžu indikovať potenciálne veľmi škodlivé deje akými sú lokálna dehydratácia, rozšírenie alebo zúženie ciev. Zvýšenie teploty organizmu môže indikovať nástup ochorenia prípadne zhoršenie jeho priebehu.

Komponent diagnostickej kože, s rozmermi 1 × 2 cm (na obr.), sa skladá z miniatúrnych senzorov teploty, svetla, mechanického napätia, tranzistorov, antény a cievky.

Diagnostickú kožu bude možné v budúcnosti použiť aj na terapeutické alebo experimentálne účely. Teplotné senzory bude možné nahradiť inými, schopnými detegovať prítomnosť rôznych látok ako je napríklad glukóza, kyslík, prípadne konkrétne liečivo. Terapeuticky môže zariadenie pôsobiť napríklad pomocou špeciálnych teliesok zahrievajúcich pokožku, dodávajúcich elektrické impulzy alebo dokonca dávkujúcich plošne špecifické liečivá.


Zdroj: NIBIB 

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať