Ultra HD televízory: Zbytočne drahý nadštandard, ktorý zatiaľ nevyužijeme

0

Ultra HD (UHD alebo aj 4K) je najmodernejší štandard. Adekvátny mediálny obsah, ktorý by plne využil toto rozlíšenie, však budete hľadať s veľkými ťažkosťami. Navyše rozdiel oproti full HD zaznamenáte iba pri bližšom pohľade.

„Ponuka televízorov s ultravysokým rozlíšením sa stále rozrastá a okrem drahých špičkových modelov čoraz častejšie zahŕňa aj dostupnejšie prístroje strednej triedy. Väčšine spotrebiteľov však aj v nasledujúcich rokoch úplne postačia klasické full HD televízory. Televízory s UHD vám síce skutočne môžu ponúknuť nezvyčajne ostrý a detailný obraz, ich najväčší problém však je to, že k nim nie je ľahké zohnať obrazový materiál v patričnom rozlíšení, aby ich bolo možné plne využiť," hovorí Hana Hoffmannová, šéfredaktorka spotrebiteľského časopisu dTest, ktorý otestoval UHD televízory strednej veľkosti s uhlopriečkou 102 až 109 cm a veľké modely s diagonálou 127 a 140 cm.

Od plošného vysielania v UHD kvalite nás delí mnoho rokov. Preto treba stále počítať so signálom v „obyčajnom" vysokom a v niektorých prípadoch len v štandardnom rozlíšení. Ani Blu-ray disky v tejto chvíli UHD kvalitu neponúkajú a zatiaľ nie je úplne jasné, kedy sa situácia zmení. Ďalšia možnosť je prehrávanie videí z internetu. Niektoré on-line služby už v obmedzenej miere repertoár v UHD kvalite ponúkajú. U nás sú však okrem YouTube zatiaľ nedostupné. V súčasnosti je tak UHD obrazovka využiteľná prevažne na sledovanie vlastného obsahu nadobudnutého kamerou, fotoaparátom či mobilným telefónom s podporou záznamu v rozlíšení 4K.

Nová technológia Ultra HD prináša štyrikrát vyššie rozlíšenie ako súčasný štandard full HD. Teda zhruba osem miliónov obrazových bodov (3840 × 2160) oproti dvom miliónom pri full HD (1920 × 1080) či obyčajným 0,4 milióna v prípade štandardného rozlíšenia (720 × 576). Faktom je, že všetky vybrané televízory s UHD svojimi výkonmi v teste presvedčili. Ak do nich pustíte signál v adekvátnom rozlíšení, skutočne ponúknu nezvyčajne ostrý a detailný obraz. Množstvo z nich získalo za reprodukciu obrazu v ultravysokom rozlíšení veľmi dobré známky. Živými a vyváženými farbami uchvátili najmä televízory Samsung v čele s modelom UE55JU7002, ale aj LG 55UF7707 či Panasonic TX-40CX800E.

„Pre bežného spotrebiteľa však priveľa dôvodov zaobstarať si nový televízor s vyšším rozlíšením zatiaľ neexistuje. Navyše rozdiel medzi UHD a full HD je viditeľný len pri bližšom pohľade a skôr na väčších obrazovkách. V obvyklých sledovacích vzdialenostiach je pre ľudské oko prínos ultravysokého rozlíšenia ťažšie rozpoznateľný a od určitej, do istej miery individuálnej, hranice potom nepostrehnuteľný," dopĺňa Hana Hoffmannová.

Dôležitý aspekt je aj zvuk televízorov. Dobrý zvuk má viac ako polovica testovaných modelov, pričom všeobecne o niečo lepšie si počínali tie s väčšou uhlopriečkou.

Kvalitou reprodukcie vyniká najmä Samsung UE55JU7002, ktorý si za živý, bohatý zvuk s dobrými basmi vyslúžil veľmi dobrú známku. Pozadu nezostávajú ani niektoré lacnejšie zariadenia, napríklad LG 55LF580V. Medzi televízormi stredných rozmerov potom vedú LG 42LF652V a Samsung UE40JU6400. Naopak, veľmi zlý, slabý a vcelku nepríjemný zvuk ponúkajú modely Sencor SLE 40F82M4 a Orava LT-1395 LED A92B.

Druhý trend sú prehnuté obrazovky. Výrobcovia v tejto súvislosti hovoria o bohatom diváckom zážitku, ale testy zatiaľ jasné potvrdenie nepriniesli. Zakrivený tvar je teda skôr otázka dizajnu a vkusu. Za určitých okolností môže mať navyše aj isté menšie neduhy, ako sú rušivé odrazy zdrojov svetla pri pohyboch hlavy alebo deformovanejší obraz pri pohľade zboku.

Pomerne vzácne sú stále televízory s technológiou OLED, ktoré ponúkajú vynikajúce pozorovacie uhly. Pri pohľade zo strán pri nich nedochádza k zreteľnému poklesu kontrastu či farebným odchýlkam. Takisto sú schopné zobraziť sýtejšiu čiernu ako bežné LCD televízory s LED podsvietením. Nevýhodou je však vysoká cena tejto technológie.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať