SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Ukrajinskí hackeri predávajú pirátsky firmvér pre traktory John Deere. Potešili tým amerických farmárov

3

John Deere aj iní výrobcovia traktorov v poslednom čase znemožňujú vykonať „neoprávnené“ domácke opravy poľnohospodárskych strojov a zariadení. Môžu dokonca traktor na diaľku vypnúť, ak zistia, že došlo k neštandardnému zásahu do jeho výbavy. Farmári to považujú za útok na svoju suverenitu a v niektorých prípadoch aj ohrozenie ich živobytia, ak sa traktor pokazí v nevhodnom čase. Niekedy totiž potrebujú rozobrať traktor a pokúsiť sa ho opraviť sami, keď nemajú čas čakať na autorizovaného technika.

Licenčná zmluva John Deere, ktorú museli farmári podpísať v októbri, zakazuje takmer všetky opravy a úpravy poľnohospodárskej techniky a zabraňuje farmárom aj žalovať firmu za stratu svojich plodín, ušlý zisk, stratu dobrej povesti, vyplývajúce z nefungujúceho softvéru. Farmári sú však toho názoru, že ak si raz traktor kúpili, môžu si s ním robiť, čo chcú. Najmä v Nebraske tlačia na výrobcu traktorov, aby zrušil licenčné zmluvy, ktoré brzdia slobodné podnikanie. A podobné zámery majú aj v siedmich ďalších štátoch.

Medzitým im prišlo vhod, že ukrajinskí hackeri začali na čiernom trhu predávať cracky softvéru John Deere. Kúpia si teda pirátsky firmvér a robia hacking svojich strojov, pretože softvér integrovaný v traktore znemožňuje aj jednoduché opravy.

Farmári tvrdia, že regulácia zariadenia po zakúpení je v rozpore s právnymi aspektmi vlastníctva. John Deere zasa hovorí, že pokus nekvalifikovaného jedinca modifikovať softvér  zariadenia môže ohroziť fungovanie stroja. A treba dodať, že používanie cracknutého firmvéru zvyšuje aj riziko softvérovej nákazy.

Zdroj: Motherboard.vice

Redakcia

Všetky autorove články
John Deere

3 komentáre

Čo to trepete reakcia na: Ukrajinskí hackeri predávajú pirátsky firmvér pre traktory John Deere. Potešili tým amerických farmárov

29.3.2017 12:03
To akože americkí farmári sú aj programátori? Či ako to myslíte s tými opravami? Či softvér im zabraňuje opraviť defekt? Zdá sa vám normálne, čo ste popísali bez vysvetlenia?
Reagovať

sony 2009 = john deere 2017 reakcia na: Ukrajinskí hackeri predávajú pirátsky firmvér pre traktory John Deere. Potešili tým amerických farmárov

29.3.2017 08:03
Sony sa tiez pokusalo sudne napadnut hackovanie legalne kupenych vyrobkov. Zo strany Sony sa to skoncilo dohodou. Z mojej strany sa to skoncilo rozhodnutim nekupit nic od Sony.
Viac na https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_Computer_Entertainment_America,_Inc._v._Hotz https://en.wikipedia.org/wiki/George_Hotz#Sony_lawsuit https://cs.wikipedia.org/wiki/George_Hotz#.C5.BDaloba_od_Sony
Reagovať

rly? reakcia na: Ukrajinskí hackeri predávajú pirátsky firmvér pre traktory John Deere. Potešili tým amerických farmárov

28.3.2017 20:03
tak to je chrapunstvo nie? Jeden by si myslel ze tymto sme si presli uz pri autach a teraz si clovek moze servisovat auto aj v inom ako autorizovanom servise. Nastastie vtedy ziadne taketo nezmysli s firmwarom neboli.
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať