Učebnice s rozšírenou realitou poskytnú 4D zážitok

0

Úplne novú úroveň zážitku prinášajú 4D knihy s rozšírenou realitou, pretože pri čítaní ožívajú a ich hrdinovia vyskakujú zo stránok. Pomocou animácie získavajú ďalšiu dimenziu, a nechýba ani hlas rozprávača, jednotlivých postáv alebo hudobný podklad. Samozrejme, zvuk týchto kníh je iný, než poznáme z čítania pomocou aplikácie TalkBack od Google, v ktorých číta e-knihy hlas generovaný počítačom.

V prípade TalkBack nejde teda o sprístupnenie klasickej audioknihy, preto môže fungovať online aj offline. Knihy novej generácie majú hlasy nadabované a sú závislé od pripojenia na internet. Hlavné postavy a objekty ilustrácií z knižky sa vznášajú nad knihou a čitateľ môže nimi manipulovať, otáčať, posúvať, hrať sa s nimi. Pravdaže, iba v rámci vymedzeného priestoru.

Knihy sa prebúdzajú pomocou aplikácie (pre Android aj iOS) v mobile alebo tablete. Pri čítaní treba zariadenie držať nad knihou v nastavenom uhle, nie je potrebný headset ako pri virtuálnej realite.

Získanie knihy s rozšírenou realitou
Knihy sa dajú získať dvojako. Kúpou reálnej knihy alebo e-knihy a stiahnutím bezplatnej aplikácie rozšírenej reality k nej do smartfónu alebo tabletu. Takéto knihy sa dajú kúpiť aj na Slovensku. Čo sa týka obsahu, existujú rozprávkové knihy plné víl a princezien až po vzdelávacie z oblasti astronómie či dinosaurov. 

V knižnici University of Texas v San Antoniu s detskou knihou

Na zahraničných univerzitách (napr. University of Texas v San Antoniu ) vytvárajú obsah pre rôzne vyučovacie predmety. Napríklad, študenti môžu zahriať teplo na virtuálnom Bunsenovom horáku v knihe chémie alebo nakŕmiť leva v príbehu o živočíšnych ríšach. Takejto vzdelávacej pomôcke by sa určite potešili aj naši učitelia a žiaci. Video encyklopédia, ktorá by mohla byť predchodcom virtuálnej učebnice TU.

Redakcia

Všetky autorove články
vzdelavanie 4D smartfon kamera foto video

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať