Image
11.5.2018 1 Comments

Uber predstavil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Má byť cenovo dostupný aj pre bežných ľudí

Uber na svojom podujatí Uber Elevate Summit v Los Angeles odhalil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Spoločnosť chce spustiť testy leteckej prepravnej služby Uber Air v roku 2020 v mestách Los Angeles, Dallas-Fort Worth a Dubaj. Jej ostrá prevádzka by sa mala začať v roku 2028.

Lietajúce taxíky budú prepravovať cestujúcich zo strešných pristávacích plôch, ktoré spoločnosť nazýva skyports. Tie by mali umožniť každú hodinu 200 vzletov a pristátí.

„Domnievame sa, že doprava v mestách sa stane vertikálnou a my to chceme uskutočniť,“ vyjadril sa pre televíznu spoločnosť CBS generálny riaditeľ Uberu Dara Khosrowshahi.

Prototyp elektrického lietadla s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL) pripomína helikoptéru s piatimi vrtuľami rozloženými okolo trupu. Štyri vrtule sú určené na vzlet a pristátie a majú dva rotory umiestnené nad sebou. Ďalšia vrtuľa umožňuje pohyb eVTOL dopredu.

Uber v tlačovej správe uviedol, že počet a umiestnenie rotorov umožní, že jeho eVTOL budú bezpečnejšie a tichšie ako tradičné vrtuľníky. Ich cestovná rýchlosť bude 240 až 320 km/h a budú mať dolet do 100 km na jedno nabitie. Počas špičky sa budú dať dobiť približne za 5 minút.

Spočiatku budú lietadlá riadiť ľudskí piloti, ale Uber ich mieni postupne urobiť autonómnymi. Každý eVTOL odnesie až štyroch cestujúcich. Spoločnosť chce, aby služba Uber Air bola „cenovo dostupná pre bežných ľudí“.

Uber spolupracuje s NASA na vývoji systému riadenia premávky, ktorý sa bude využívať na koordináciu letov služby. Na leteckých taxislužbách pracujú aj ďalšie spoločnosti, ako sú Airbus, Boeing a Kitty Hawk, za ktorou stojí zakladateľ Googlu Larry Page.

Zdroj: usinessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 6

Porovnanie fotoaparátov: Samsung Galaxy Note 9 vs. Huawei P20 Pro

15.08.2018 00:25

Kvalita fotografií je do značnej miery subjektívna záležitosť a jednoduchšie sa porovnáva ako posudzuje samostatne. Navyše v redakcii máme takú prax, že fotoaparáty nových vlajkových smartfónov porovn ...

Technológie 2

Google sleduje váš pohyb, či sa vám to páči, alebo nie. Pozrite si, ako sa tomu dá čiastočne zabrániť

15.08.2018 00:20

Google chce tak veľmi vedieť, kadiaľ chodíte, že zaznamenáva váš pohyb aj vtedy, keď mu výslovne poviete, aby to nerobil. S týmto poznatkom prišiel výskum agentúry Associated Press. Ukázal, že mnohé s ...

Technológie 2

11-ročný žiak zmenil výsledky volieb na replike webovej stránky za necelých 10 minút

15.08.2018 00:15

Na najväčšej svetovej hekerskej konferencii DEFCON 26 sa 11-ročný chlapec nabúral do repliky volebnej webovej stránky štátu Florida a za menej ako 10 minút zmenil výsledky hlasovania. Na podujatí sa k ...

q

1 Comments

  1. trosku reakcia na: Uber predstavil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Má byť cenovo dostupný aj pre bežných ľudí
    11.5.2018 18:05
    silne slova, nabitie za 5 minut. Osvojuju si nafuknuty slovnik Elona Muska?
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button