Image
11.5.2018 1 Comments

Uber predstavil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Má byť cenovo dostupný aj pre bežných ľudí

Uber na svojom podujatí Uber Elevate Summit v Los Angeles odhalil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Spoločnosť chce spustiť testy leteckej prepravnej služby Uber Air v roku 2020 v mestách Los Angeles, Dallas-Fort Worth a Dubaj. Jej ostrá prevádzka by sa mala začať v roku 2028.

Lietajúce taxíky budú prepravovať cestujúcich zo strešných pristávacích plôch, ktoré spoločnosť nazýva skyports. Tie by mali umožniť každú hodinu 200 vzletov a pristátí.

„Domnievame sa, že doprava v mestách sa stane vertikálnou a my to chceme uskutočniť,“ vyjadril sa pre televíznu spoločnosť CBS generálny riaditeľ Uberu Dara Khosrowshahi.

Prototyp elektrického lietadla s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL) pripomína helikoptéru s piatimi vrtuľami rozloženými okolo trupu. Štyri vrtule sú určené na vzlet a pristátie a majú dva rotory umiestnené nad sebou. Ďalšia vrtuľa umožňuje pohyb eVTOL dopredu.

Uber v tlačovej správe uviedol, že počet a umiestnenie rotorov umožní, že jeho eVTOL budú bezpečnejšie a tichšie ako tradičné vrtuľníky. Ich cestovná rýchlosť bude 240 až 320 km/h a budú mať dolet do 100 km na jedno nabitie. Počas špičky sa budú dať dobiť približne za 5 minút.

Spočiatku budú lietadlá riadiť ľudskí piloti, ale Uber ich mieni postupne urobiť autonómnymi. Každý eVTOL odnesie až štyroch cestujúcich. Spoločnosť chce, aby služba Uber Air bola „cenovo dostupná pre bežných ľudí“.

Uber spolupracuje s NASA na vývoji systému riadenia premávky, ktorý sa bude využívať na koordináciu letov služby. Na leteckých taxislužbách pracujú aj ďalšie spoločnosti, ako sú Airbus, Boeing a Kitty Hawk, za ktorou stojí zakladateľ Googlu Larry Page.

Zdroj: usinessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

RoboFly je prvý bezdrôtový lietajúci robotický hmyz

21.05.2018 00:25

Inžinieri z Washingtonskej univerzity ako prví vytvorili bezdrôtový lietajúci robotický hmyz. Volá sa RoboFly a predstavia ho na Medzinárodnej konferencii o robotike a automatizácii, ktorá sa začne 23 ...

Technológie

Umelá inteligencia dokáže identifikovať skryté choroby srdca

21.05.2018 00:20

Syndróm dlhého QT intervalu  (long QT syndrome – LQTS) je ochorenie srdca, ktoré sa dá ťažko diagnostikovať, no pritom môže ohrozovať život. Ukázalo sa, že umelá inteligencia, ktorá zohráva čoraz väčš ...

Technológie

Bezmotorový plávajúci robot je poháňaný zmenou teploty

21.05.2018 00:15

Ak sa je reč o robotoch, zvyčajne si predstavíme zariadenia vybavené motormi, batériami a elektronikou. No výskumníci z Caltechu a ETH Zürich vytvorili plávajúci robot, ktorý sa pohybuje vďaka deformá ...

1 Comments

  1. trosku reakcia na: Uber predstavil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Má byť cenovo dostupný aj pre bežných ľudí
    11.5.2018 18:05
    silne slova, nabitie za 5 minut. Osvojuju si nafuknuty slovnik Elona Muska?
    Reagovať

Vyhľadávanie

ITAPA_2018

Najnovšie videá

ATOS_05_262
SWAN_05


PC forum button