Image
11.5.2018 1 Comments

Uber predstavil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Má byť cenovo dostupný aj pre bežných ľudí

Uber na svojom podujatí Uber Elevate Summit v Los Angeles odhalil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Spoločnosť chce spustiť testy leteckej prepravnej služby Uber Air v roku 2020 v mestách Los Angeles, Dallas-Fort Worth a Dubaj. Jej ostrá prevádzka by sa mala začať v roku 2028.

Lietajúce taxíky budú prepravovať cestujúcich zo strešných pristávacích plôch, ktoré spoločnosť nazýva skyports. Tie by mali umožniť každú hodinu 200 vzletov a pristátí.

„Domnievame sa, že doprava v mestách sa stane vertikálnou a my to chceme uskutočniť,“ vyjadril sa pre televíznu spoločnosť CBS generálny riaditeľ Uberu Dara Khosrowshahi.

Prototyp elektrického lietadla s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL) pripomína helikoptéru s piatimi vrtuľami rozloženými okolo trupu. Štyri vrtule sú určené na vzlet a pristátie a majú dva rotory umiestnené nad sebou. Ďalšia vrtuľa umožňuje pohyb eVTOL dopredu.

Uber v tlačovej správe uviedol, že počet a umiestnenie rotorov umožní, že jeho eVTOL budú bezpečnejšie a tichšie ako tradičné vrtuľníky. Ich cestovná rýchlosť bude 240 až 320 km/h a budú mať dolet do 100 km na jedno nabitie. Počas špičky sa budú dať dobiť približne za 5 minút.

Spočiatku budú lietadlá riadiť ľudskí piloti, ale Uber ich mieni postupne urobiť autonómnymi. Každý eVTOL odnesie až štyroch cestujúcich. Spoločnosť chce, aby služba Uber Air bola „cenovo dostupná pre bežných ľudí“.

Uber spolupracuje s NASA na vývoji systému riadenia premávky, ktorý sa bude využívať na koordináciu letov služby. Na leteckých taxislužbách pracujú aj ďalšie spoločnosti, ako sú Airbus, Boeing a Kitty Hawk, za ktorou stojí zakladateľ Googlu Larry Page.

Zdroj: usinessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 3

Celosvetový rebríček excelentnosti programátorov. Slovensko je na prvom mieste!

18.01.2019 00:20

Najlepší sú programátori z Indie a Číny. Podľa iných zdrojov má najlepších programátorov  Rusko, podľa ďalších USA. My v PC REVUE samozrejme tvrdíme, že najlepší sú naši programátori :) Ako to teda je ...

Technológie 2

Staré mobily netreba vyhadzovať. Tento projekt ich pospája a vytvorí z nich cloudový "superpočítač"

17.01.2019 00:20

Spoločnosť Shenzhen Onething Technologies Co. predstavila novú koncepciu smart zariadenia na zdieľaný computing založený na telefóne. Nový koncepčný produkt OneThing Cloud mini bude prvým telefónnym z ...

Technológie 1

Vedci vytvorili 100× rýchlejšiu 3D tlačiareň. Na tlač využíva tekutú živicu a svetlo

16.01.2019 00:00

Výskumníci z Michiganskej univerzity prišli s myšlienkou, že namiesto postupného vrstvenia plastových vlákien pri bežnom procese 3D tlače, ktoré má za následok aj horšiu konštrukčnú stabilitu vytlačen ...

q

1 Comments

  1. trosku reakcia na: Uber predstavil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Má byť cenovo dostupný aj pre bežných ľudí
    11.5.2018 18:05
    silne slova, nabitie za 5 minut. Osvojuju si nafuknuty slovnik Elona Muska?
    Reagovať

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button