PC REVUE
Image
11.5.2018 1 Comments

Uber predstavil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Má byť cenovo dostupný aj pre bežných ľudí

Uber na svojom podujatí Uber Elevate Summit v Los Angeles odhalil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Spoločnosť chce spustiť testy leteckej prepravnej služby Uber Air v roku 2020 v mestách Los Angeles, Dallas-Fort Worth a Dubaj. Jej ostrá prevádzka by sa mala začať v roku 2028.

Lietajúce taxíky budú prepravovať cestujúcich zo strešných pristávacích plôch, ktoré spoločnosť nazýva skyports. Tie by mali umožniť každú hodinu 200 vzletov a pristátí.

„Domnievame sa, že doprava v mestách sa stane vertikálnou a my to chceme uskutočniť,“ vyjadril sa pre televíznu spoločnosť CBS generálny riaditeľ Uberu Dara Khosrowshahi.

Prototyp elektrického lietadla s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL) pripomína helikoptéru s piatimi vrtuľami rozloženými okolo trupu. Štyri vrtule sú určené na vzlet a pristátie a majú dva rotory umiestnené nad sebou. Ďalšia vrtuľa umožňuje pohyb eVTOL dopredu.

Uber v tlačovej správe uviedol, že počet a umiestnenie rotorov umožní, že jeho eVTOL budú bezpečnejšie a tichšie ako tradičné vrtuľníky. Ich cestovná rýchlosť bude 240 až 320 km/h a budú mať dolet do 100 km na jedno nabitie. Počas špičky sa budú dať dobiť približne za 5 minút.

Spočiatku budú lietadlá riadiť ľudskí piloti, ale Uber ich mieni postupne urobiť autonómnymi. Každý eVTOL odnesie až štyroch cestujúcich. Spoločnosť chce, aby služba Uber Air bola „cenovo dostupná pre bežných ľudí“.

Uber spolupracuje s NASA na vývoji systému riadenia premávky, ktorý sa bude využívať na koordináciu letov služby. Na leteckých taxislužbách pracujú aj ďalšie spoločnosti, ako sú Airbus, Boeing a Kitty Hawk, za ktorou stojí zakladateľ Googlu Larry Page.

Zdroj: usinessinsider.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Nová vlajková loď Huawei Mate 20 Pro so 7nm čipom a snímačom odtlačkov na displeji

17.10.2018 00:00

Inovačné tempo smartfónov v posledných niekoľkých mesiacoch chytilo v súvislosti s umelou inteligenciou doslova druhý dych. Huawei Mate 20 Pro ako zrejme posledná tohtoročná novinka v segmente vlajkov ...

Technológie

Video: Robot Atlas sa naučil základy parkúru. Dajte si pozor, aby vás nezačal naháňať

16.10.2018 00:25

Pre istým časom sme sa mohli presvedčiť o tom, že humanoidný robot Atlas spoločnosti Boston Dynamics, patriacej teraz japonskému SoftBanku, zvládne salto. V najnovšom videu ho môžeme vidieť, ako skáče ...

Technológie

Facebook umožňuje uverejňovať 3D fotky. Teda ak máte iPhone s duálnym fotoaparátom

16.10.2018 00:20

Facebook spustil funkciu 3D fotografia (3D photo), ktorá pridá hĺbku do vašich zdieľaných fotografií. Aby ste ju mohli využiť, budete potrebovať iPhone s duálnym fotoaparátom, čo je funkcia, ktorá je ...

q

1 Comments

  1. trosku reakcia na: Uber predstavil prototyp elektrického lietajúceho taxíka. Má byť cenovo dostupný aj pre bežných ľudí
    11.5.2018 18:05
    silne slova, nabitie za 5 minut. Osvojuju si nafuknuty slovnik Elona Muska?
    Reagovať

Vyhľadávanie

SWAN_09

Najnovšie videá

Marketing thets sells 2018


PC forum button