SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Uber chce do roku 2020 ovládnuť oblohu. „Lietajúce taxíky“ majú mať rovnaké priemerné tarify ako tie pozemné

Technológie
0

Uber ohlásil spoluprácu so spoločnosťou Aurora Flight Science s cieľom vytvoriť a vyskúšať do roku 2020 sieť leteckých taxíkov. Elektrické lietadlo s vertikálnym vzletom a pristátím (eVTOL) bude súčasťou siete Uber Elevate, ktorá má umožniť používateľom Uberu využiť na dosiahnutie cieľa pozemnú aj leteckú dopravu.

Uber vo vývoji vlastného autonómneho automobilu narazil na ťažkosti – nedávno musel prerušiť testovanie pre nehodu v Arizone a súdny spor so spoločnosťou Waymo týkajúci sa práv duševného vlastníctva. Dúfa preto, že partnerstvo so silným hráčom v leteckom priemysle bude mať viac úspechu.

„Sieť Elevate VTOL pomôže zlepšiť mestskú mobilitu na celom svete a premeniť spôsob cestovania,“ povedal Mark Moore, riaditeľ inžinierstva v spoločnosti Uber. Nová služba by mala poskytovať spotrebiteľom do roku 2020 mestskú leteckú dopravu na požiadanie, ktorá by stála zhruba toľko, ako je priemerná tarifa bežných taxíkov.

Podľa dokumentu Uberu opisujúceho projekt Elevate Network (PDF) by lietajúce taxíky nielenže výrazne skrátili čas potrebný na dosiahnutie cieľa, ale by pomohli riešiť aj narastajúce problémy s dopravnými zápchami v mestách.

„Tak ako mrakodrapy umožnili mestám efektívnejšie využiť obmedzené územie, letecká doprava využije trojrozmerný vzdušný priestor na zmiernenie dopravnej záťaže na zemi,“ tvrdí Uber.

V rámci partnerstva sa využije už prebiehajúci výskum pre Ministerstvo obrany USA, projekt X-plane XV-24, ako aj existujúce prototypy lietadiel s koncepciou eVTOL. Systém eVOTL bude zahŕňať prispôsobenú technológiu vertikálneho vzletu a pristátia a lietadlo bude nielen nehlučné, ale bude mať nulové emisie. Disponovať bude aj systémom na vyhýbanie sa kolíziám.

Spoločnosti už uskutočnili jeden skúšobný let, ďalšie testy sa majú vykonať v Dallase a Dubaji. Uber a Aurora dúfajú, že do roku 2020 budú mať vo vzduchu 50 lietadiel na testovanie služby.

Zdroj: Zdnet

Redakcia

Všetky autorove články
Uber

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať