Image
5.9.2019 0 Comments

USB4 prináša vyššiu rýchlosť a kompatibilitu, ale stráca medzeru v názve

Organizácie, ktoré stoja za široko používaným štandardom USB, zverejnili niekoľko nových informácií o najnovšej iterácii tohto rozhrania. Bude rýchlejšia a prinesie lepšiu kompatibilitu bez toho, aby ste museli venovať osobitnú pozornosť tomu, ktorý kábel alebo port používate. A pre pedantov poznamenávame, že medzi USB a číslom už nie je medzera.

USB4 oproti USB 3 (alebo 3.2, alebo 3.1 gen2v2) sľubuje tri hlavné zlepšenia:

Lepšia rýchlosť. USB4 dosahuje najvyššiu rýchlosť 40 gigabitov za sekundu, čo je dvojnásobok rýchlosti v porovnaní s najnovšou verziou USB 3 a osemnásobok rýchlosti pôvodného štandardu USB 3. Podporuje takisto maximálnu rýchlosť predchádzajúcich káblov a rozhraní.

Univerzálna kompatibilita s Thunderbolt 3. Thunderbolt 3 je patentovaná implementácia USB 3 od spoločnosti Intel, ktorú nájdete na doskách Intelu a všetkých spoločností, ktoré na túto technológiu získali licenciu. Intel si však uvedomil kontraproduktívnosť tohto riešenia a ponúkol bezplatnú špecifikáciu Thunderboltu 3. Ktokoľvek, kto vyrába zariadenie alebo kábel USB4, môže ho urobiť kompatibilným so štandardom spoločnosti Intel.

Zlepšené rozdelenie obraz/dáta. Štandard USB 3 zaviedol možnosť používať jediný kábel na prenos energie, dát a obrazového signálu. Niekedy ste však v závislosti od nastavenia mohli posielať len jedno alebo druhé, alebo sa rýchlosť výrazne znížila. USB4 to robí omnoho lepšie. Ak máte monitor, ktorý používa na video 8 Gb/s, bude k dispozícii 32 Gb/s na iné účely.

Ďalšia dobrá správa je tá, že USB4 nepoužíva nový konektor. Prešli sme od veľkého obdĺžnikového portu cez malý lichobežníkový, veľký lichobežníkový až po elegantný konektor USB-C, ktorý nemôžete zle zapojiť. Keby sa to zmenilo, bolo by to hrozné, takže konektor bude rovnaký.

No sú tu ešte dve nie celkom dobré správy – USB4 nepríde tak skoro a navyše bude drahší. Tieto porty sú zložitejšie a je trochu ťažšie ich vyrobiť. Budeme si teda musieť  takmer určite počkať najmenej rok, kým prídu na trh produkty, ktoré ich používajú.

A napokon pomenovanie. Označovanie USB 3 bolo dosť komplikované a nebolo jednoduché zistiť, ktorá verzia je podporovaná. Odteraz tu bude USB4 až do chvíle, kým nepríde USB5. Ako prezradil Brad Saunders, generálny riaditeľ skupiny USB Promoter Group, neplánuje sa nijaká  iteračná cesta 4.0, 4.1, 4.2. Zámerom je zachovať jednoduchosť.

Zdroj: https://techcrunch.com/2019/09/03/usb4-brings-better-speeds-and-compatibility-but-loses-the-space-in-the-name

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

IT GALA 2019: Odovzdávanie technologických „Oskarov“ už čoskoro

13.09.2019 14:42

Bratislava, pondelok 16. septembra 2019 – Tradícia udeľovania prestížnych cien IT firma roka, IT osobnosť, IT produkt a IT projekt roka pokračuje už devätnásty rok. Tento rok bude po prvýkrát vyhlásen ...

Technológie

Armádna technológia ATLAS je ďalším krokom k autonómnym zbraniam ala Terminator

13.09.2019 00:10

Na autonómnu technológiu vo vojenskom priemysle existujú dva rôzne názory. Jedna skupina hovorí, že pokusy o vytvorenie „virtuálneho člena posádky“, ktorý by nahradil ľudí v tankoch a pozemných vozidl ...

Technológie

Závažné rozhodnutia AI by mali byť preverované. Buducnosť patrí auditovateľnej AI

13.09.2019 00:05

Systémy s umelou inteligenciou dnes rozhodujú o pôžičkách, lekárskych diagnózach či prepustení na kauciu. No sú to nepriehľadné systémy, navyše náchylné na zaujatosť. Z technických aj obchodných dôvod ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_092019

Najnovšie videá

elearn

IT GALA stvorec 2019