Image
5.9.2019 0 Comments

USB4 prináša vyššiu rýchlosť a kompatibilitu, ale stráca medzeru v názve

Organizácie, ktoré stoja za široko používaným štandardom USB, zverejnili niekoľko nových informácií o najnovšej iterácii tohto rozhrania. Bude rýchlejšia a prinesie lepšiu kompatibilitu bez toho, aby ste museli venovať osobitnú pozornosť tomu, ktorý kábel alebo port používate. A pre pedantov poznamenávame, že medzi USB a číslom už nie je medzera.

USB4 oproti USB 3 (alebo 3.2, alebo 3.1 gen2v2) sľubuje tri hlavné zlepšenia:

Lepšia rýchlosť. USB4 dosahuje najvyššiu rýchlosť 40 gigabitov za sekundu, čo je dvojnásobok rýchlosti v porovnaní s najnovšou verziou USB 3 a osemnásobok rýchlosti pôvodného štandardu USB 3. Podporuje takisto maximálnu rýchlosť predchádzajúcich káblov a rozhraní.

Univerzálna kompatibilita s Thunderbolt 3. Thunderbolt 3 je patentovaná implementácia USB 3 od spoločnosti Intel, ktorú nájdete na doskách Intelu a všetkých spoločností, ktoré na túto technológiu získali licenciu. Intel si však uvedomil kontraproduktívnosť tohto riešenia a ponúkol bezplatnú špecifikáciu Thunderboltu 3. Ktokoľvek, kto vyrába zariadenie alebo kábel USB4, môže ho urobiť kompatibilným so štandardom spoločnosti Intel.

Zlepšené rozdelenie obraz/dáta. Štandard USB 3 zaviedol možnosť používať jediný kábel na prenos energie, dát a obrazového signálu. Niekedy ste však v závislosti od nastavenia mohli posielať len jedno alebo druhé, alebo sa rýchlosť výrazne znížila. USB4 to robí omnoho lepšie. Ak máte monitor, ktorý používa na video 8 Gb/s, bude k dispozícii 32 Gb/s na iné účely.

Ďalšia dobrá správa je tá, že USB4 nepoužíva nový konektor. Prešli sme od veľkého obdĺžnikového portu cez malý lichobežníkový, veľký lichobežníkový až po elegantný konektor USB-C, ktorý nemôžete zle zapojiť. Keby sa to zmenilo, bolo by to hrozné, takže konektor bude rovnaký.

No sú tu ešte dve nie celkom dobré správy – USB4 nepríde tak skoro a navyše bude drahší. Tieto porty sú zložitejšie a je trochu ťažšie ich vyrobiť. Budeme si teda musieť  takmer určite počkať najmenej rok, kým prídu na trh produkty, ktoré ich používajú.

A napokon pomenovanie. Označovanie USB 3 bolo dosť komplikované a nebolo jednoduché zistiť, ktorá verzia je podporovaná. Odteraz tu bude USB4 až do chvíle, kým nepríde USB5. Ako prezradil Brad Saunders, generálny riaditeľ skupiny USB Promoter Group, neplánuje sa nijaká  iteračná cesta 4.0, 4.1, 4.2. Zámerom je zachovať jednoduchosť.

Zdroj: https://techcrunch.com/2019/09/03/usb4-brings-better-speeds-and-compatibility-but-loses-the-space-in-the-name

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Nová 3D tlačiareň vyrába súčiastky pevnejšie ako oceľ a ľahšie ako hliník

11.11.2019 07:45

3D tlač sa ukázala ako veľmi užitočná, znamená prínos najmä pre lekársky, automobilový a elektronický priemysel. A teraz sa vďaka novej stolovej tlačiarni stala ešte dostupnejšou. Model Fiber LT od s ...

Technológie

iPhone s celotelovým displejom by mohol byť skutočne revolučný

11.11.2019 08:15

Apple každoročne predstavuje nový iPhone a mnohé funkcie či dizajnové prvky označuje ako „revolučné“. No tentoraz môže dôjsť ku skutočne revolučnej zmene dizajnu iPhonu. Americký patentový úrad nedáv ...

Technológie

Vrcholom vedeckej jesene je Cena za vedu a techniku. Kto si odnesie palmu víťazstva za rok 2019?

05.11.2019 00:00

Včera sa oficiálne začal už šestnásty ročník podujatia Týždeň vedy a techniky na Slovensku – TVT 2019 a potrvá až do nedele 10. novembra 2019. Vyvrcholí tak vedecká jeseň nabitá aktivitami zameranými ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_2019

Najnovšie videá