USA: Hackerov riadila ruská vláda, chcela ovplyvniť americké voľby

Bezpečnosť
3

Americká vláda v piatok obvinila Moskvu, že stojí v pozadí nedávnych kybernetických útokov na organizácie spojené s Demokratickou stranou s cieľom ovplyvniť výsledok novembrových prezidentských volieb v USA. Informovala o tom agentúra DPA.

"Americká spravodajská komunita je presvedčená, že ruská vláda riadila nedávne kybernetické útoky na emaily amerických občanov a inštitúcií, vrátane amerických politických organizácií," píše sa v spoločnom vyhlásení ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a tajných služieb.

Hackeri napríklad v lete odhalili, že vedenie demokratov uprednostňovalo v straníckych primárkach terajšiu kandidátku na prezidentku Hillary Clintonovú pred jej rivalom Berniem Sandersom. Korešpondenciu následne zverejnili na WikiLeaks tesne pred nominačným zjazdom Demokratickej strany. Odhalenia pridali na váhe dovtedajším Sandersovým sťažnostiam, že systém bol voči nemu nespravodlivo nastavený.

Podľa vyhlásenia ministerstva pre vnútornú bezpečnosť a tajných služieb sa "na základe rozsahu a citlivosti týchto snáh" dá usudzovať, že len vysokopostavení vládni predstavitelia Ruska mohli nariadiť takéto útoky. Podľa Washingtonu Rusko viackrát použilo podobné metódy na ovplyvňovanie verejnej mienky v Európe a Ázii.

Technickú stránku hlasovania v USA však podľa úradov nemožno narušiť prostredníctvom kybernetického útoku, keďže voľby sa konajú decentralizovane a hlasovacie prístroje nie sú pripojené na internet.

SITA

Všetky autorove články
Hacker americke volby

3 komentáre

jk reakcia na: USA: Hackerov riadila ruská vláda, chcela ovplyvniť americké voľby

14.10.2016 18:10
To neboli Rusi, to som bol ja.

trumepta reakcia na: USA: Hackerov riadila ruská vláda, chcela ovplyvniť americké voľby

11.10.2016 13:10
Vyzera to tak ze Trump ma dobre nasliapnute do bieleho domu ked sa uz hra ruskou kartou :)

Ha ha ha reakcia na: USA: Hackerov riadila ruská vláda, chcela ovplyvniť americké voľby

11.10.2016 08:10
Dobrá blbosť. Že sa práve váš časopis zníži na šírenie takých somarín... Nechajte to bulváru.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať