Image
21.6.2018 0 Comments

Tvary inšpirované motýľmi či kvetmi. Tak si študenti predstavujú automobilové sedadlá

Piati študenti Strednej umeleckej školy v Trenčíne odboru Priemyselný dizajn vytvorili vlastné automobilové sedadlá. Študenti pripravovali sedadlá od úvodných dizajnových skíc na papieri až po reálne zhotovené sedadlá. Toto zadanie bolo súčasťou umeleckej praxe v Technologickom centre Adient, najväčšieho výrobcu automobilových sedadiel na svete.

Pri ich dizajnovaní sa študenti inšpirovali predovšetkým v prírode. Tvary sedadiel, ich farebné prevedenie a vzory pripomínajú napríklad motýle, chrobáky, kvety alebo dokonca aj pohyb tečúcej lávy. Jeden z konceptov je výnimočný otvorom v strede chrbtovej časti sedadla v tvare kryštálu, ktorý má okrem dizajnovej zvláštnosti aj vetraciu funkciu. Špecifické na ňom je to, že pri jeho vytváraní a šití neboli použité žiadne plastové komponenty a je vyrezaný priamo do penovej výplne sedadla.

Tieto sedadlá sa síce nedostanú do sériovej výroby, no študenti si z procesu ich tvorby odniesli mnoho praktických ponaučení. Napríklad si uvedomili, že už pri prvom kreslenom návrhu musia myslieť na technické riešenie pri budúcej realizácii. Mnohé kresby sú na začiatku vizuálne veľmi atraktívne, ale pri pretavovaní nápadov do praxe zlyhajú na technických obmedzeniach, či chýbajúcich bezpečnostných prvkoch. O to dôležitejšie je myslieť na finálny výsledok už na začiatku celého procesu.

„Študenti mali možnosť zistiť, s akými obmedzeniami sa denne stretávajú dizajnéri pri tvorbe akéhokoľvek produktu, ktorý musí spĺňať kritéria pre výrobu, funkčnosť a cenovú efektívnosť a zároveň odrážať umelecký vkus autora,“ vysvetľuje Dušan Valient, riaditeľ Technologického centra Adient.  

Študentov viedli profesionálni dizajnéri a konštruktéri z trenčianskeho technologického centra. Počas trvania praxe pod ich odborným dohľadom postupne prechádzali jednotlivými krokmi a procesmi realizácie, ako napríklad tvorba kovovej konštrukcie, vyrezávanie pien či šitie poťahov.

Technologické centrum spoločnosti Adient v Trenčíne je najväčšie vývojové centrum pre automobilový priemysel na Slovensku. Vyše 530 zamestnancov centra, ktoré vzniklo v roku 2004, vyvíja širokú paletu vysoko inovatívnych produktov pre automobily zajtrajška: najmodernejšie kompletné sedadlové systémy, odľahčené kovové konštrukcie a mechanizmy pre automobilové sedadlá, inovatívne bezpečnostné a komfortné moduly, veľké penové komponenty, nastaviteľné a vysoko trvanlivé doplnky a výkonné plastové komponenty. Dôležitou súčasťou vývojových aktivít spoločnosti Adient v trenčianskom centre je porovnávanie a testovanie produktov.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

HP predstavila nový notebook navrhnutý pre oblasť vzdelávania – HP ProBook x360 11 G5

10.12.2019 15:56

Výhody HP ProBook x360 11 G5 EE: Robustný a odolný design. Tenké, ľahké, ale odolné zariadenie, ktoré prežije školský deň. Vylepšená ochrana hrán a zosilnené rohy vydržia skúšku pádom z výšky 122 cm[ ...

Tlačové správy

Prvé európske ocenenie za inovácie vo vesmírnom sektore je na Slovensku

10.12.2019 12:55

Spoločnosť insar.sk s.r.o. získala pre Slovensko historicky prvú výhru v prestížnej súťaži európskych “vesmírnych Oscarov” s názvom Copernicus Masters. Súťaž sa koná od roku 2011 pod záštitou Európske ...

Tlačové správy

Predíďte úniku dokumentov. Označkujte ich

10.12.2019 12:09

Zamestnanec radnice v kanadskom Calgary potreboval poradiť s pracovným problémom. Oslovil preto svojho technicky zdatnejšieho známeho z radnice iného mesta a poslal mu excelovský súbor, s ktorým si ne ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá