SAMSUNG_06202 M SAMSUNG_06202 M SAMSUNG_06202 M Advertisement

Tržby Applu klesli prvýkrát za 15 rokov, predaj iPhonov naďalej klesá už tretí kvartál za sebou

Prieskumy trhu
0

Apple predstavil po oficiálnom ukončení obchodovania na americkej burze svoje hospodárske výsledky za posledný fiškálny kvartál roka 2016, ktorý sa skončil v septembri. Zverejnené výsledky prekonali trhové očakávania, ale pokles zisku a tržieb spoločnosti pokračuje. Celkové tržby sa prepadli o 9 % na 46,9 mld. USD. Čistý zisk poklesol o 19 % na 9 mld. USD, čo predstavuje zisk na akciu vo výške 1,67 USD. Akcie spoločnosti reagovali v neskoršom elektronickom obchodovaní poklesom o 3 %.

Na poklese ziskovosti sa prejavil najmä pokles predajnosti kľúčového produktu, ktorým je inteligentný telefón iPhone. Apple predal v predposlednom kvartáli roka 2016 len 45,5 milióna kusov týchto telefónov. V medziročnom porovnaní je to pokles o takmer 4 milióny kusov. Predaje iPhonu klesajú už tretí kvartál za sebou. Pokles predaja zaznamenali takisto tablety iPad a osobné počítače Mac. Celoročné tržby zaznamenali pre prepad predajnosti kľúčového produktu Applu prvý pokles za 15 rokov.

Pokles predajnosti iPhonu sa výrazne prejavil aj na čínskom trhu, ktorý sa na celkových tržbách spoločnosti podieľa takmer štvrtinou. Tržby sa na tomto trhu prepadli v poslednom fiškálnom kvartáli roka 2016 o 30 % na 8,8 mld. USD. Dôvodom je rastúca domáca konkurencia inteligentných telefónov, ktorým sa podarilo v hardvérových špecifikáciách k iPhonu výrazne priblížiť. Mobilné telefóny spoločností Huawei či Xiaomi navyše predstavujú lacnejšiu alternatívu.

Priemerná cena iPhonu poklesla v poslednom fiškálnom štvrťroku 2016 v medziročnom porovnaní na 619 USD z predchádzajúcich 670 USD. Niektorí zákazníci sa rozhodli pre lacnejšiu verziu iPhone SE. Priemerná cena modelu by mala vzrásť do konca roka. Vďaka vianočným sviatkom toto obdobie býva najziskovejšie. Applu hrajú do karát aj problémy konkurencie. Samsung musel pre problémy s batériou zastaviť predaj svojej vlajkovej lode Galaxy Note 7. Tržby Applu by v posledných troch mesiacoch roka 2016 mali dosiahnuť 78 miliárd USD.

Jakub Rosa, analytik Across Private Investments

Apple trzby

Pridať komentár