SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B SAMSUNG_0920_B Advertisement

Trust Varo: Bojovníčka za zdravé zápästia

0

Ergonomické myšky pre svoj vzhľad zvyčajne vzbudzujú medzi ľuďmi úsmevné reakcie. Pôsobia totiž netradičným dojmom, čo v prvom rade znamená to, že s nimi má do činenia iba minoritná skupina používateľov. A to je škoda, pretože hoci vás zatiaľ netrápi syndróm karpálneho tunela, rozdiel v záťaži s menším vyčerpaním ruky po celodennej práci za počítačom spoznáte hneď. 

Vďaka konštrukcii, ktorá nenúti na násilné vytočenie do pravej (alebo ľavej) strany, zostáva zápästie v prirodzenej polohe. Testovaná myš Trust Varo patrí k lacnejším modelom. Nielen v rámci ergonomických, ale všeobecne, aj keď pri dvadsiatich eurách nejde o úplný low-end. Tvar myši je navrhnutý veľmi dobre, o čom svedčí i fakt, že vzorka ľudí, ktorá myš skúšala a nemala žiadne predošlé skúsenosti s ergonomickými myšami, vedela tento model nielen okamžite uchopiť, ale i spoľahlivo používať. Adaptácia na túto konkrétnu ergonómiu je teda bezproblémová.

Model Varo je určený skôr pre menšie ruky. Zdvih pravého tlačidla od podložky je totiž pomerne nízky a malíček už i na stredne veľkej ruke má tendenciu krčiť sa alebo šúchať spolu s myšou po podložke (ak vám to neprekáža). Príjemné intuitívne je prirodzené používanie prostredníka na koliesku. A to aj pre používateľov, ktorí naň na neergonomických myšiach zvyknú preskakovať ukazovákom z ľavého tlačidla. Tlačidlá sú hlučnejšie a kladú skôr vyšší odpor, krokovanie kolieska je však jedno z najjemnejších. Ak mám myš hodnotiť z hľadiska bežných funkcií a vlastností, je okrem bezdrôtovej komuni­kácie (cez samostatný prijímač bluetooth) celkom obyčajná. Má len dve tradičné tlačidlá, povrchová úprava všetkého je pomerne lacná (vrátane hlavného kolieska), nemá ovládače a funguje rýdzo plug and play. Chválim však voľbu pogumovaného povrchu na všetkých plochách, ktoré sú v kontakte s rukou. Aj keď otázkou je, ako dlho tento materiál vydrží v zachovalej podobe. Pevnosť konštrukcie je každopádne pre­kvapivo solídna. Jednotlivé časti bezchybne lícujú a nikde nič nevŕzga ani pri pevnom úchope. Hmotnosť myšky je pritom vyššia, má 115 gramov.


Zápästie je v prirodzenej polohe, ibaže Varo má pomerne nízky zdvih a malíček núti krčiť alebo šuchať po podložke

Vlastnosti optického snímača neohúria, no do kancelárskeho prostredia sú postačujúce. Aj keď je jeho obnovovacia frekvencia nižšia (cez MouseRate som nameral okolo 250 Hz), stopu nestráca. Rozlíšenie má fixných 1000 DPI a vyššiu citlivosť dosiahnete iba softvérovo. Do rozlíšenia UHD (na grafiku a detailné pohyby takáto optika vhodná nie je) pri nenáročnom používaní si žiadny administratívny pracovník sťažovať nebude. Nižší výkon použitého snímača má, naopak, výhodu v nižšej spotrebe. Myš sa nepodarilo vybiť ani počas jedného mesiaca intenzívneho používania, pričom bola i v nečinnosti zapnutá. Vypínač, samozrejme, naspodku je. Batéria je vstavaná, používateľsky nevymeniteľná. Dobíjanie sa realizuje cez dodávaný kábel USB.

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výborná ergonómia, slušná kvalita vyhotovenia, dlhá výdrž na batériu
- Slabší snímač, žiadne ovládače

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 90 %
Ergonómia: 90 %
Konštrukcia: 90 %
Funkcionalita: 90 %
Celkovo: 90 %

• Cena: 19 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Trust Varo

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať