ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Trust GXT 590: Výhodný hybrid gamepadov Sony a Microsoftu

0

Rozloženie ako na Xboxe s „feelingom“ Dual­Shocku, stabilný držiak na smartfón a úplná podpora pre aplikácie Windows a Android. Takto by sa dal v skratke definovať nový bezdrôtový herný ovládač Trustu. To, že je GXT 590 z vyššieho radu, je evidentné už pri prvom dotyku. Odpor páčok je skvelo vybalansovaný vo všetkých osiach, čo bola jedna zo slabín lacnejšieho modelu GXT 540. Mechanicky sú páčky GXT 590 na úrovni porovnateľnej s originálnym ovládačom z Xbox One. Snímače však už v tomto porovnaní ťahajú za kratší koniec. Hlavne vpravo, čo je škoda, pretože tento vstup sa v drvivej väčšine prípadov používa na mierenie, a tak sa vyžaduje vyššia presnosť. Pri pohybe doprava zaberá skôr ako vľavo a dohora zase skôr ako smerom dole. To sa síce dá eliminovať rozšírením „mŕtvej zóny“, ale za cenu zníženia citlivosti, čo je bolestivý kompromis. No vzhľadom na nižšiu cenu gamepadu nejde o nič dramatické. V hrách, kde je mierenie sekundárna činnosť (t. j. akčné adventúry typu Tomb Raider či pretekárske a športové hry), vás to nijako neobmedzuje.

No v FPS, najmä v kombinácii s kompetitívnym režimom, je to už masochizmus.  Funkčný dizajn tlačidiel má hneď niekoľko podobných čŕt s ovládačom Microsoftu. Keď to zoberiem postupne, triggery, resp. spúšte reagujú rovnako perfektne. Vyhotovením pripomínajú tie z Dual Shock 4, ibaže majú trochu predĺžené a zahnuté konce, vďaka čomu na nich lepšie sedia prsty. Tlakovú reakciu majú na nerozoznanie od Xbox One a podobná je i dráha. GXT 590 ju má dokonca o trošičku dlhšiu. Rovnako sa správajú i mikrospínače a (lesklé) tlačidlá ABXY. Iba tlačidlá nad spúšťami (R1/L1) sú trochu voľnejšie, no stále sú podstatne spoľahlivejšie ako pri starších modeloch. Spätná väzba (vibrácie) funguje tak, ako má, a tam, kde má. Nič prehnané, ale dostatočne intenzívne na zlepšenie zážitku. Výdrž na batériu je priemerná, jedenásť až trinásť hodín čistého hracieho času. Potom sa skrátka vypne a nezapne, až kým ho nezapojíte, čiže ide na doraz. Nabitie doplna netrvá ani hodinu a popri nabíjaní ho možno používať, čo však komplikuje krátky, iba metrový kábel. Zato bezdrôtový dosah vás už nebude nijako limitovať. Po nameraní dvanástich metrov už nebolo kam ustupovať. Najsilnejšia stránka je cena. Tento gamepad sa dá kúpiť už od tridsiatich eur, za ktoré toho ponúka naozaj nadštandardne. Nejde síce o profesionálne riešenie, vhodné na súťaživé hranie, no široká kompatibilita, optimálna citlivosť a reakcie tlačidiel znamenajú, že GXT 590 je na bežné hranie plnohodnotný nástroj. Navyše do rúk sadne ako uliaty, vyhovovať bude nadšencom obidvoch táborov, Xboxu i PlayStation. Pritom povrchová úprava jednotlivých častí je veľmi podobná práve DS4.             

PLUSY, MÍNUSY:

+ Atraktívna cena, veľmi solídne vyhotovenie, oproti predchodcom krok vpred (najmä vo vyššom rozlíšení analógových páčok)
- Nezaberá vo všetkých osiach rovnako, krátky kábel

HODNOTENIE:

Cena/hodnota: 90 %
Ergonómia: 100 %
Konštrukcia: 90 %
Funkcionalita: 80 %
Celkovo: 90 %

• Cena: 30 EUR

 

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články
Trust GXT gamepad

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať