SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Trust GXT 258 Fyru / Kvalitný zvuk k vášmu streamu

0

Značka Trust patrí k výrobcom PC doplnkov skôr v nižších cenových kategóriách. Neznamená to však, že za svoje peniaze nemôžete dostať kvalitný výrobok. Keď mi na test prišiel nový mikrofón GXT 258 Fyru, už pri vybaľovaní ma zaujala kvalitná celokovová konštrukcia a pomerne vysoká hmotnosť mikrofónu aj mohutného trojnohého stojana. To má, samozrejme, zásadný význam aj pre kvalitu zvuku, pretože takáto konštrukcia vylučuje možnosť chvenia a vytvárania rôznych parazitných zvukov. Tubus mikrofónu je z dierovaného plechu a v dolnej polovici je vložený do ochranného puzdra z hrubšieho čierneho plechu. Medzi telom a puzdrom sú nastaviteľné LED, ktoré slúžia na osvetlenie tela. V prednej časti nájdete dvojicu otočných ovládačov citlivosti a zosilnenia slúchadiel a jack na pripojenie slúchadiel. Naspodku je konektor USB-C na pripojenie k PC a tlačidlo prepínania podsvietenia. Mikrofón je určený predovšetkým na podcasty, vlogy, hlasové prenosy, nahrávanie hudby alebo streamovanie na YouTube, Twitch či Facebook. Po pripojení k PC sa okamžite zobrazí v zozname zariadení ako mikrofón. Nevyžaduje žiadnu inštaláciu ani aplikáciu.

Výrobca označuje mikrofón ako 4-in-1, čo znamená, že umožňuje prepnúť medzi štyrmi rôznymi smerovými charakteristikami: kardioidnou, obojsmernou, stereofónnou a všesmerovou. Prepínanie sa uskutočňuje tlačidlom navrchu a tu sú umiestnené aj štyri LED, ktoré indikujú práve prepnutú charakteristiku. Kardioidná je vhodná pre jedného hovoriaceho pri nahrávaní alebo streamovaní. Obojsmerná má charakteristiku osmičky a umožňuje nahrávanie dialógov dvoch osôb oproti sebe. Stereofónna je určená napríklad na nahrávanie hudby a všesmerová sa hodí pri zaznamenávaní rozhovoru viacerých osôb za stolom.

Pri nahrávaní je veľmi užitočné odpočúvanie v reálnom čase bez oneskorenia v pripojených slúchadlách. Pomocou ovládača citlivosti si môžete presne nastaviť citlivosť mikrofónu, aby ste odfiltrovali nežiaduce zvuky z okolia alebo šum, jeho stlačením vypnete zvuk a vrchné LED svietia počas toho načerveno. Mikrofón možno upevniť na dodávanú trojnožku, ktorá umožňuje jeho nastavenie v jemnom sklone pri individuálnom použití alebo pri všesmerovom vo vzpriamenej polohe. Okrem toho sa dá upevniť na bežné mikrofónové ramená pomocou 5/8" skrutky. Dodávaný kábel USB-C – USB-A má nylonové opletenie a dĺžku 1,8 m. Pri potrebe dlhšieho budete musieť siahnuť po predlžovacom kábli USB.

Práca s mikrofónom je veľmi jednoduchá a zaujala ma vysoká kvalita záznamu pri použití všetkých charakteristík. Zvuk možno veľmi dobre nastaviť, takže doň nepreniká žiadny šum ani rušenie. Dynamický rozsah aj citlivosť sú veľmi dobré. LED osvetlenie sa dá nastaviť v 5 farbách alebo vypnúť. Oceňujem, že osvetlenie je skôr decentné a nežiari príliš ani v tmavej miestnosti. Ak potrebujete kvalitný mikrofón na nahrávanie vlogov či streamovanie, môže byť práve Fyru veľmi zaujímavá voľba. Vzhľadom na kvalitnú konštrukciu, výborný zvuk a ponuku možností poteší aj prijateľná cena.

Parametre:

• Rozmery: 183 × 63 × 74 mm, hmotnosť: 626 gramov, materiál: kov, kábel: 180 cm USB-A/USB-C, kapacitné prevodníky: impedancia: 32 ohmov, citlivosť: -36 dB, frekvenčná charakteristika: 30 – 18 000 Hz, vzorkovanie: 48 kHz/16 bitov, nahrávanie v niekoľkých režimoch

• Cena: 120 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Kvalitný zvuk, ponuka režimov, celokovová konštrukcia, jednoduchá obsluha, USB-C
- Nič podstatné

Hodnotenie:

Zvuk: 98 %
Vybavenie: 95 %
Ovládanie: 100 %
Vyhotovenie: 100 %
Celkovo: 98 %

René Hubinský

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať