Image
26.7.2019 0 Comments

Trio štýlových slúchadiel JBL SÉRIE LIVE

V tejto recencii sme otestovali trojicu slúchadiel z novej série JBL LIVE, ktorá nahrádza úspešnú sériu E. Nová séria JBL LIVE prináša mnoho zlepšení v podobe nových funkcií ­Ambient Aware a TalkThru, lepšiu výdrž batérie, zlepšený zvuk a dizajn, viacbodové ­pripojenie a tiež možnosť nastaviť si slúchadlá cez aplikáciu  My JBL Headphones. Slúchadlá majú k dispozícii aj hlasových asistentov  Google ­Assistant a Amazon Alexa. Výsledky testovania trojice slúchadiel sme spojili do spoločného článku, pretože modely Live 500 BT a Live 400 BT sa líšia len konštrukciou mušlí a priemerom akustických meničov. Model 500 BT je typu over-ear a 400 BT typu on-ear. Najvyšší model Live 650 BTNC je takisto typu over-ear a navyše má aktívne potláčanie hluku okolia. Logá na škatuliach prezradia, že všetky tri recenzované slúchadlá podporujú funkcie hlasových asistentov Google Assistant alebo Amazon Alexa. Aktivujú sa dotykovým senzorom na ľavej mušli alebo tlačidlom Action. V krajinách, kde nie je dostupný Google Assistant, môžete dvojitým poklepaním po ľavej mušli aktivovať hlasového asistenta. Ak chcete využívať inteligentného hlasového asistenta Amazon Alexa, treba túto službu nastaviť v mobilnej aplikácii My JBL ­Headphones.

JBL Live 500 BT

Konštrukcia týchto dizajnovo atraktívnych a na pohľad robustných, no veľmi pohodlných slúchadiel je typu over-ear, pri ktorej mušle slúchadla zakrývajú celé ucho. Mušle sú potiahnuté syntetickou kožou, príjemnou na dotyk. Kvalitná pamäťová pena aj jej jemný poťah sú zárukou pohodlného nosenia, ku ktorému prispieva aj to, že ucho je vnútri mušle voľné. K pohodliu používania prispieva aj taká drobnosť, ako je výrazné označenie L a R vnútri mušlí. Pravú mušľu ľahko identifikujete aj podľa ovládacích prvkov v dolnej časti.

Hlavový most je pomerne masívny a v hrubšej časti je potiahnutý tkaninou so vzorom ľanového plátna. Veľkosť sa dá prispôsobiť vysúvaním pružných pásikov z kombinácie oceľ – plast, na ktorých sú cez flexibilné kĺby upevnené mušle. Vďaka materiálu obvodu mušlí a primeranému, nie príliš silnému prítlaku sa slúchadlá nosia veľmi pohodlne. Ideálny scenár, predovšetkým s ohľadom na bezpečnosť, je domáce počúvanie, prípadne počúvanie vo vlaku či lietadle. Aj keď funkcia Ambient Aware a technológia TalkThru umožňujú počuť zvuky z okolia, sú určené predovšetkým na konverzáciu bez potreby zloženia slúchadiel, na počúvanie na ulici sú určené iné typy slúchadiel. Tlačidlom Ambient primiešate do počúvanej hudby alebo hovoreného slova zvuky z okolia. Ak vás niekto osloví alebo potrebujete počuť hlásenie palubného rozhlasu, režim TalkThru zníži úroveň reprodukovaného signálu. Veľa mladých ľudí používa viac mobilných zariadení, typicky smartfón a tablet. Možnosť prepínania medzi dvoma zariadeniami pripojenými cez bluetooth umožní napríklad počas pozerania videa na tablete vo vlaku prepnúť sa na telefón a prijať hovor.

Slúchadlá umožňujú aj metalické pripojenie, preto je v balení káblik s textilným opletením a pozláteným 2,5 mm konektorom jack. Súčasťou káblika je aj mikrofón, takže aj v tomto režime pripojenia sa slúchadlá dajú používať na hands-free telefonovanie. Prípadne káblik využijete na počúvanie, keď sa v slúchadlách vybije batéria. Slúchadlá sa nabíjajú približne dve hodiny a pripojené cez bluetooth vydržia hrať 30 hodín. Overil som, že po 15 minútach nabíjania máte energiu na dvojhodinové počúvanie. K dispozícii je aj mobilná aplikácia, ktorá umožňuje prispôsobiť nastavenie ekvalizéra vkusu používateľa. Môžete vy­užiť niektorý z preddefinovaných profilov typu Vocal, Jazz, Bass alebo vlastné nastavenie. Profil ekvalizéra sa nastavuje jednoducho a názorne posúvaním bodov na krivke. A nakoniec najdôležitejšia časť recenzie – subjektívne posúdenie kvality zvuku. Slúchadlá JBL sú charakteristické masívnymi basmi, pre ktoré sú obľúbené medzi fanúšikmi žánrov, ako je rock, metal či techno. Pri ladení akustických vlastností tohto modelu sa tvorcovia priklonili skôr k vyváženejšiemu zvuku, ktorý je vhodný pre všetky žánre, čiže aj na operu či hovorené slovo, samozrejme, basy sú dostatočne sýte, no nie dominantné. Priaznivcom rockového žánru sa bude páčiť vynikajúce podanie stredných tónov. Tie sú brilantné, aj čo sa týka zvuku strunových nástrojov. Vcelku priaznivý dojem dotvárajú zreteľné, dostatočne ostré výšky, takže v symfonickom orchestri budete jasne a plasticky počuť aj triangel. Ak ste si kúpili tento model v očakávaní dunivých basov, nebudete sklamaní, no asi si upravíte profil ekvalizéra v mobilnej aplikácii.

„Slúchadlá s výborným zvukom a množstvom užitočných funkcií. “

Parametre:

• Priemer akustického meniča 50 mm; impedancia 32 ohmov; frekvenčný rozsah: 18 Hz – 20 kHz; citlivosť meniča pri 1 kHz/1 mW: 108 dB, batéria 700 mAh; výstupný výkon 15 mW; profily bluetooth: A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6; hmotnosť 231,6 g

• Cena: 149 EUR

JBL Live 400 BT

Hlavný rozdiel v porovnaní s modelom JBL Live 500 BT z predchádzajúcej recenzie je v konštrukcii mušlí. Slúchadlá JBL Live 400 BT sú typu on-ear, čiže mušle sú menšie, takže doliehajú na ucho, ale ho neprekrývajú. Zameriam sa preto na kvalitu zvuku a pohodlie nosenia. Konštrukcia hlavového mosta potiahnutého tkaninou, ovládacie prvky, možnosť pripojenia káblom a funkcie Ambient, TalkThru, možnosť prepínania dvoch zariadení či podpora Google Assistant a Amazon Alexa sú rovnaké ako pri modeli 500 BT.

Pre slúchadlá konštrukcie on-ear, teda na uši je typický trochu väčší prítlak, aby obvod mušlí čo najtesnejšie priľnul na ucho a slúchadlá pevne držali aj pri chôdzi. Recenzovaný model je však zároveň aj ľahký a pohodlný. Pri porovnávaní s modelom 500 BT sú basy trochu menej výrazné. Určite na to nemá vplyv menší priemer akustického meniča a ani o 2 Hz vyššia spodná hranica frekvenčného pásma, ale akustické vlastnosti sústavy ucho – mušľa. Stačí však trochu kúzliť s ekvalizérom v mobilnej aplikácii a basy uspokoja aj poslucháčov tvrdších žánrov.  Stredy sú pri týchto slúchadlách veľmi výrazné, čo prospeje prakticky všetkým žánrom. Aj výšky sú na môj vkus trochu ostrejšie. Ak to zosumarizujem, v tejto cenovej kategórii je zvuk slúchadiel JBL Live 400 BT nadpriemerný. Atraktívny vzhľad, kompaktnosť a malá hmotnosť vás budú určite lákať na počúvanie hudby v meste. Ak budete chcieť opustiť relatívne bezpečie chodníka, nezabudnite zapnúť funkciu Ambient, aby ste počuli, čo sa okolo vás deje.

„Ľahké a elegantné slúchadlá s kvalitným zvukom.“

Parametre:

• Priemer akustického meniča 40 mm; impedancia 32 ohmov; frekvenčný rozsah: 20 Hz – 20 kHz; citlivosť meniča pri 1 kHz/1 mW: 106 dB, batéria 700 mAh; výstupný výkon 15 mW; profily bluetooth: A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6; hmotnosť 185,8 g

• Cena: 129 EUR

 JBL Live 650 BTNC

Dizajn, konštrukcia a aj kvalita zvuku sú rovnaké ako pri JBL Live 500 BT, model JBL Live 650 BTNC má však navyše funkciu aktívneho potláčania hluku okolia. Funguje tak, že vnútri každej mušle je v strede pod priezvučnou látkou mikrofón, ktorý sníma zvuk v tesnej blízkosti ucha.

Signálový procesor z tohto zvuku separuje hluk okolia a primieša ho znovu do reprodukovaného signálu, ale v opačnej fáze. Tento postup účinne eliminuje okolitý hluk. Potlačenie hluku je selektívne, účinne potláča hluk motorov lietadla či autobusu, hluk vlaku, prípadne hluk klimatizácie v miestnostiach, no prípadné hlásenia palubného rozhlasu počujete. Síce nie úplne hlasno a zreteľne, ale počujete, že sa niečo hlási, takže môžete potlačenie hluku vypnúť a hlásenie si vypočuť. Do určitej miery počujete aj zvuky ulice, pretože sa z nich odfiltrujú len hlboké a monotónne hluky, ale dôrazne neodporúčam kráčať po ulici so zapnutým tlmením.   

„Účinné a selektívne potláčanie hluku okolia.“

Parametre:

• Priemer akustického meniča 50 mm; impedancia 32 ohmov; frekvenčný rozsah: 18 Hz – 20 kHz; citlivosť meniča pri 1 kHz/1 mW: 108 dB, batéria 700 mAh; výstupný výkon 15 mW; profily bluetooth: A2DP V1.3, AVRCP V1.5, HFP V1.6; hmotnosť 231,6 g

• Cena: 199 EUR

Model JBL LIVE 650BTNC je dostupný v troch farebných vyhotoveniach: čiernom, bielom a modrom, kým modely LIVE 400 a LIVE 500 sú dostupné v štyroch farbách, v ponuke pri týchto modeloch je aj červený variant.

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Microsoft Surface Laptop 3 s procesorom AMD Ryzen

20.02.2020 00:00

Zariadenia Surface sú už tradične pokusom Microsoftu o dosiahnutie synergie medzi hardvérom a softvérom, takže sa považujú za akési etalóny zariadení s operačným systémom Windows. Zatiaľ čo Surface La ...

Recenzie 1

Canon 90D - vlajková zrkadlovka so snímačom APS-C

18.02.2020 00:10

Nová zrkadlovka Canon EOS 90 D sa môže pýšiť prívlastkom vlajkový model, samozrejme, v kategórii zrkadloviek so snímačom APS-C. Podľa číselného označenia je nástupcom populárneho modelu EOS 80D, no zd ...

Recenzie

Saramonic Blink 500 B2 / Splnené túžby

06.02.2020 13:54

V novinárskej praxi sa často ocitáme v situáciách, keď chceme zaznamenať rozhovor dvoch osôb. Často je to však na rôznych akciách či výstavách, kde je redaktor sám a potrebuje optimalizovať veľkosť a ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

itSMF 2020

Najnovšie videá