Image
9.7.2019 0 Comments

Trio myší v teste – nižšia a stredná trieda

Koľko ste ochotní zaplatiť za počítačovú myš? Ak jej kvalita formuje vaše výsledky, tak dozaista i viac než 70 eur. Elitné modely majú význam pre grafikov (bez grafického tabletu) alebo vrcholových hráčov. Každopádne drvivá väčšina i náročnejších používateľov sa zaobíde i s lacnejšími myškami, ktoré nemajú spravidla najlepší snímač ani najbohatšiu výbavu či na nich vidieť úspory na konštrukčnom vyhotovení. Teraz to bude práve o takýchto modeloch v cenovom 18 – 40 eur.

Výber zahŕňajú dve myši v podobne (strednej) cenovej kategórii, Patriot Viper V551 a Riotoro Aurox. Súpisku potom uzatvára o polovicu lacnejšia myš Zalman ZM-GM5 vzhľadom na nízku cenu vyzerá na pohľad veľmi atraktívne. A už i ona podporuje úplne regulovateľné osvetlenie a zmenu farieb v rámci spektra RGB. Spoločným znakom všetkých je i káblové pripojenie a použitie optického snímača. Ten je už v každej myške iný, takže bude porovnanie o to pestrejšie.


Útvary ukazujúce na jemnosť trajektórie pri nastavení snímača na rozlíšenie 4000 DPI. Zľava Patriot Viper V551, Riotoro Aurox Black Prism a Zalman ZM-GM5

Čo a prečo sledujeme

Konečné hodnotenie pozostáva zo štyroch čiastkových kritérií. V prvom rade je dôležité, na aká je konštrukčná úroveň. To znamená, aké sú použité materiály, aké je ich zapracovanie, aká je odolnosť povrchu a pevnosť jednotlivých častí (vrátane kábla). Hodnotiace kritérium „vyhotovenie“ reflektuje aj to, ako dobre sú rozložené tlačidlá vzhľadom na tvar tela, čo už trochu spadá do oblasti ergonómie. Obsiahnuté je tu teda všetko hardvérové až na snímač, ktorý zasahuje do hodnotenia vlastným dielom. Predsa len nebýva úplne výnimkou, že konštrukčne skvelá myš má slabšiu optiku a naopak – poriadnu optiku v neprimeranom zvyšku takisto nájdete. Správanie snímača vyhodnocujem v aplikácii Mouse Tester, Mouse Rate a takisto kreslením špirál. Kapitola sama o sebe sú možnosti nastavenia a softvér ako taký. A nakoniec súbor všetkých vecí (vyhotovenia, optiky a ovládačov) konfrontujem s cenou, to znamená, ako veľmi sa myš oplatí za peniaze, ktoré stojí.

Patriot Viper V551

Jediná zástupkyňa rýdzo pravorukej ergonómie. Úchop má pevný, to i vďaka zdrsnenému gumenému gripu pod palcom. Pevné je ale i telo samotné, nikde sa neprebára ani nevŕzga, ale paradoxne je Viper V551 najväčšia „hrkálka“. Dôvodom sú plantajúce bočné tlačidlá. Koniec koncov ani tie ostatné, vrátane kolieska, nie sú zapasované nijako ukážkovo. V tomto smere je na tom táto myška najhoršie. Najtuhší a najmenej flexibilný je i kábel. Keď už nič iné, tak je aspoň najdlhší.


Patriot Viper V551

Tlačidlá sú rozložené dobre. Trochu menej tradičné (ale šikovné) je tlačidlo, ktoré vzniklo výrezom a oddelením od hlavného ľavého. Programovateľných tlačidiel je šesť, ovládače sú vcelku slušné a prehľadné (to vrátane editoru makier). Chýba v nich však intenzita regulácie jasu podsvietenia. Vypnúť sa však dá. Tých ktorí RGB LED holdujú poteší lemovanie na spodku myši, v rámci ktorého si môžete namiešať v ôsmich samostatne nastaviteľných segmentoch akúkoľvek farebnú kombináciu.


Snímač Viper V551 intenzívnej softvérovej interpolácii dosahuje rozlíšenie až 12 000 DPI

Ale prejdime od estetického k funkčnému. Použitý snímač je PixArt 3327, ktorý špecifikuje 6200 DPI. Zaujímavé však je, že rozlíšenie je možné cez ovládače navýšiť až na 12 000 DPI. Nenechajte sa však oklamať táto masívny softvérová interpolácia neznamená, že by bola myš po takomto „booste“ (ako to Patriot nazýva) presnejšia. Práve naopak. Chod myši je iba citlivejší, ale menej presný. Aby to nevyzeralo, že myš kritizujem, musím poznamenať, že v rámci svojej cenovej relácie patrí opticky rozhodne k tomu lepšiemu, čo sa dá kúpiť. Aj keď v Riotoro Aurox má silného súpera.

Plusy/mínusy

+ Pevná konštrukcia, prvotriedne spínače, vzhľadom na cenovú kategóriu dobré možnosti nastavení, nadštandardné zónové osvetlenie LED RGB
- Voľnejšie bočné tlačidlá

Riotoro Aurox Black Prism

Aurox stavia na základe Uruz Z5 (jej test nájdete v marcovom čísle) a je po všetkých stránkach vylepšená. Konštrukčne myš citeľne spevnela, ale pritom si zachovala rovnakú hmotnosť. Vpredu pribudol hliníkový „nárazník“ so stabilizáciou kábla, takže ten niečo vydrží. Kovové prvky sú už i po bokoch kolieska. To je po novom lepšie zasadené a už sa nechcene nekýva. Spomedzi testových myšiek je konštrukcia jednoznačne najrobustnejšia a obstála by aj v porovnaní s podstatne drahšími.


Riotoro Aurox Black Prism 

Cena je na úrovni Viper V551, preto si v ďalšom texte dovolím malé porovnanie. Povrchovú úpravu má podobnú – matnú, jemnú, skrátka príjemnú na dotyk. A takisto myš Riotoro má špeciálne umiestnené extra tlačidlo. Je pod palcom a v hrách má slúžiť na pohodlné použitie ďalekohľadu odstrelovačky. A do zbierky spoločných znakov s Patriotom patria i veľmi kvalitné Omron, ktoré sa vyznačujú dlhou životnosťou. Ďaleko od seba nemajú ani snímače. Riotoro má o trošičku drahší a presnejší PixArt 3330. Rozdiel je naozaj malý, sotva badateľný, o čom sa môžete presvedčiť i na nakreslených porovnávajúcich obrazcoch v online článku na webe pcrevue.sk.


Vyhotovenie myši Aurox je na výbornej úrovni, s ohľadom i na menšie namáhanie kábla. Ten je okrem tradičného ukončenia zapuzdrený ešte v kovovom ráme

Auroxka má zase o trochu menej dotiahnuté ovládače. Jednak pri ich inicializácii a zmene nastavení chvíľu trhá kurzorom, chýbajú v nich pokročilejšie nastavenia makier a nenájdete ani zónové podsvietenie či prelievanie z farby do farby. Všetko tak musí byť v jednom odtieni. Suma sumárom ale vychádza Riotoro Aurox najlepšie a s čistým svedomím ju môžem odporučiť aj na agresívne hranie, naozaj solídna myš.

Plusy/mínusy

+ Šikovný návrh pre každú ruku, mimoriadne pevná konštrukcia, prvotriedne spínače, vzhľadom na cenovú kategóriu dobré možnosti nastavení, regulovateľné osvetlenie LED RGB 
- Slabší softvér

Zalman ZM-GM5

Oproti ostatným je cena polovičná. Na prvý a možno ani druhý pohľad by ste to však nespoznali. Má opletený kábel, slušnú hmotnosť a hoci pri pevnom zovretí praská pod prstami viac než Patriotka, pri bežnom používaní vás tieto nedokonalosti obťažovať nebudú, pretože všetko drží pevne na svojom mieste. Kontroverzný je zrkadliaci sa povrch, no prekvapivo na ňom odtlačky zase až tak nevidno. Avšak používateľom, ktorým sa viac potia ruky bude táto úprava nekomfortná.


Zalman ZM-GM5

Hoci sú všetky tlačidlá pomerne štandardné, má ich najviac. Bočné sú totiž i z pravej strany, a tak sú možnosti myšky plnohodnotné i pre ľavákov. A prekvapivo nabitý je i softvér. Zatiaľ čo mnohé cenovo podobné modely nemajú žiadne možnosti prispôsobenia, tu nechýba nič od podrobných makier cez naprofilovania a nastavenia senzitivity po drobných krokoch v rozsahu 250 – 4000 DPI. Pôsobivé sú i farebné nastavenia presných odtieňov (s možnosťou číselného zadania pre každý kanál zvlášť) či voľba dynamických režimov.


Povrch Zalman ZM-GM5 je hotové zrkadlo

Nízka cena je určovaná najlacnejším snímačom Avago A3050 s najnižším maximálnym rozlíšením. Pri rovnakom DPI však v presnosti za PixArtmi zaostáva iba minimálne. Stopu nestráca za žiadnych okolností. Najväčší rozdiel je tak v menej kvalitných mikrospínačoch v kombinácii Huano (ľavé a pravé tlačidlo) a Yusya (ostatné tlačidlá). Na stisk dobre (aj keď vyžadujú o trochu viac sily na stisk než Omrony a sú i hlasitejšie) otázkou je, koľko im to vydrží. Pre deti sa i kvôli atraktívnemu vzhľadu a pevnému vyhotoveniu javí ako optimálna voľba.

Plusy/mínusy

+ Šikovný návrh pre každú ruku, extra výhodná cena, pevná konštrukcia,  na dvadsaťeurovú myš vynikajúce ovládače, regulovateľné osvetlenie LED RGB
- Horšie mikrospínače, lesklý povrch nemusí sedieť každému

  Patriot Riotoro Zalman
  Viper V551 Aurox Black Prism ZM-GM5
  ZÁKLADNÉ PARAMETRE
Max. DPI 6200 10 000 4000
Počet tlačidiel 8 8 9
Rozmery* 130 × 70 × 41 mm 134 × 73 × 43 mm 126 × 67 × 38 mm
Hmotnosť 109 g 112 g 120 g
Dĺžka kábla 182 cm 170 cm 180 cm
Cena 36 EUR 40 EUR 18 EUR
  HODNOTENIE
Vyhotovenie 75% 85% 70%
Optika 75% 78% 70%
Funkcionalita 85% 80% 85%
Cena/hodnota 85% 85% 95%
Celkovo 80% 82% 80%
* Dĺžka krát šírka krát výška. Uvádzaný je v každom smere najväčší rozmer

 

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Arctic Z2-3D / Keď pôvodné stojany nestačia

15.07.2019 10:23

Možnosti polohovania monitorov LCD bývajú viac či menej obmedzené. Tak, ako ich kúpite, v lepšom prípade zvládnu zmenu výšky a pretočenie na vertikálne zobrazenie. Mnohé však končia iba pri miernom na ...

Recenzie

DJI Mavic 2 Pro + Smart Controller / Filmujte ako profesionál

11.07.2019 11:08

Spoločnosť DJI sa počas niekoľkých rokov prepracovala na špičku vo výrobe dronov a stabilizátorov obrazu a v súčasnosti jej sortiment uspokojí širokú škálu používateľov od začiatočníkov až po filmové ...

Recenzie

Sony Alpha A7 III / Full frame za dobrú cenu

11.07.2019 10:33

A7 III je minuloročná novinka a najnovší prírastok v rade full frame bezzrkadloviek Sony. Tieto prístroje sú hlavne medzi fotografmi veľmi obľúbené vďaka rýchlemu zaostrovaniu, výbornej stabilizácii a ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá