Trendy zo sveta batérií: Dobitie telefónu za minútu či baterka z 3D tlačiarne

1

Vedci majú pre všetkých používateľov inteligentných telefónov dobrú správu. Vybitý telefón by už totiž čoskoro nemusel byť žiadny problém. Vďaka hliníkovej batérii bude opäť úplne funkčný za jednu minútu. Li-Ion akumulátory vydržia zase oveľa dlhšie. Súčasný vývoj batérií ide vpred každý deň. Tímy po celom svete neustále pracujú na menších, výkonnejších a lacnejších batériách a nové objavy doslova boria doterajšie hranice.

Novinka č. 1: Šetrné akumulátory z obalových materiálov

Vedci z univerzity v Purdue našli nedávno neobvyklý spôsob, ako zužitkovať obaly, v ktorých na univerzitu neustále niečo prichádza. Kusy polyesteru, ktoré balíky obsahujú, podrobili skúmaniu. A prišli na úplne nečakanú vec. Fixačné telieska z polyesteru sa dajú využiť na výrobu lítiovo-iónových akumulátorov. Tie sú nielen lacnejšie a šetrnejšie k prírode, ale aj výkonnejšie. Pri využití tejto technológie vydrží batéria vášho smartfónu až o hodinu dlhšie nabitá.

Novinka č. 2: Batérie z hliníka sú lacné a extrémne výkonné

Pozornosť vzbudili aj vedci z univerzity v Standforde, keď svetu nedávno predstavili svoje hliníkové batérie. Tie sú úplne unikátne tým, že umožňujú nabiť zariadenie za minimum času. S týmito batériami tak nabijete telefón už za jednu jedinú minútu. Navyše majú vyššiu životnosť a nízke výrobné náklady. Obrovskou konkurenčnou výhodou týchto batérií sú takisto ich malé rozmery a ohybnosť. Hodia sa preto ideálne do mobilných telefónov či smart hodiniek... Než sa však hliníkové batérie začnú vyrábať masovo, musia vedci vyriešiť ešte jeden zásadný problém. Pri dobíjaní hliníkových akumulátorov sa totiž používa nižšie napätie než v súčasných nabíjačkách.

S možnosťou dobiť batériu za dve minúty zase prišli vývojári zo Singapuru. Klasické grafitové anódy nahradili gélové nanotrubice, ktoré sú tenké a umožňujú chemický proces urýchľujúci nabíjanie. Zrýchlené dobíjanie batérií je možné aj vďaka použitiu špeciálneho gélu z oxidu titaničitého. Hlavná výhoda je, že výrobcovia môžu gél ľahko použiť aj v súčasnom výrobnom procese, čo by mohlo urýchliť jeho zavedenie na trh.

Novinka č. 3: Batérie si vytlačíte v tlačiarni

Došli vám baterky? To nič. Jednoducho si ich vytlačíte. Aj tak by mohla vyzerať budúcnosť vo vývoji batérií. Vedci z Harvardu totiž nedávno ohlásili prvé úspechy vo vývoji špeciálneho materiálu vhodného pre 3D tlačiarne. Ten pripomína zloženie klasických lítiových batérií. Náplň je však zriedená tak, aby mohla prejsť dýzami 3D tlačiarne a do tvaru batérií následne na vzduchu stuhla. Momentálne sa však vedci zameriavajú iba na tlač mikrobatérií a na bežné batérie do domácnosti si tak ešte nejakú chvíľu počkáme.

Novinka č. 4: Ohybnejšie a výkonnejšie batérie od Googlu

Zamiešať kartami v najnovších trendoch v oblasti batérií by čoskoro mohol aj technologický gigant - spoločnosť Google. Tím Google X má údajne za úlohu prísť s batériami, ktoré budú efektívnejšie, čo najtenšie a zároveň čo najlacnejšie. Podľa doterajších správ Google údajne pracuje na lítiovo-iónových batériách, ktoré budú v tekutom stave. Čo presne však tím Google X vyvíja, nikto nevie, pretože spoločnosť o doterajších pokrokoch a stanovených cieľoch zatiaľ mlčí.

baterie 3D tlac Google

1 komentár

Ak by ste citali zdroj reakcia na: Trendy zo sveta batérií: Dobitie telefónu za minútu či baterka z 3D tlačiarne

28.7.2016 15:07
tak by ste nepovedali ze sa hlinik ionove baterie hodia do mobilov, smarthodiniek... alebo aut. Maju totiz kapacitu len okolo 40wh/kg, teda ako olovena bateria.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať