Image
16.11.2018 0 Comments

Trendy a riešenia na veľtrhu bezpečnostných technológií it-sa 2018

Výstavné centrum v Norimbergu sa 9. októbra na tri dni etablovalo na európske fórum informačnej bezpečnosti. Jubilejný desiaty ročník tohto bezpečnostného veľtrhu sa môže už tradične pochváliť najväčším počtom vystavovateľov na podujatí zameranom na bezpečnosť IT na svete. Konkrétne ich bolo 696 z 27 krajín. Prezentovali svoje riešenia v oblasti bezpečnostného hardvéru, softvéru a služieb pre profesionálnych používateľov. Firmy z Izraela, Holandska a Českej republiky na veľtrhu vystavovali riešenia vo vlastných, národných pavilónoch. Izrael, ktorý je známy svojimi bezpečnostnými špecifikami, zastupovalo až 28 firiem. Je to logické, pretože táto krajina je obklopená štátmi, ktoré svoje nepriateľské aktivity čoraz častejšie smerujú do kyberpriestoru. Slovensko reprezentovala firma SophistIT. Samozrejme, bol tu tradične aj veľký stánok spoločnosti ESET, no tú zastupovala nemecká pobočka. Veľtrh navštívilo takmer 15 000 špecialistov a záujemcov o bezpečnostné technológie z 50 krajín.

Súčasťou podujatia bola aj sprievodná konferencia s prednáškami zameranými tak na technické, ako aj organizačné aspekty IT bezpečnosti, takže na svoje si prišli IT špecialisti aj predstavitelia firemných exekutív. V upútavkách sa deklarovalo, že niektoré prednášky budú aj v angličtine, no veľa ich nebolo. Z praktického hľadiska to neprekážalo, pretože bolo zabezpečené kvalitné simultánne tlmočenie, ale prednášky a sprievodný program v angličtine by posunuli toto podujatie ešte viac z nemeckej do medzinárodnej roviny.

Tesne pred veľtrhom sa konal tradičný prieskum Barometer bezpečnostných trendov IT. Jeho výsledky ukázali, že niektoré sektory, napríklad zdravotníctvo, potrebujú lepšie opatrenia v oblasti bezpečnosti informačných technológií a viac investícií do ochrany IT infraštruktúry. Zdravotníctvo, tesne nasledované energetickými spoločnosťami, je zároveň aj hnacím motorom rastu odvetvia bezpečnostných riešení. Rovnako dôležité sú bezpečnostné riešenia aj v priemysle a štátnej správe. Významným akcelerátorom bolo aj všeobecné nariadenie EÚ o ochrane údajov GDPR. Už pred začiatkom platnosti v máji 2018 viedlo k významnému medziročnému rastu tržieb.

Investície do zabezpečenia IT sú nevyhnutné, pretože ak sa táto oblasť zanedbá, bezpečnostné incidenty v oblasti IT podpory biznisu môžu spôsobiť niekoľko mesiacov prestojov. Až tak dlho môže trvať, kým sa postihnutá infraštruktúra uvedie do úplnej funkčnosti a obnovia sa poškodené údaje. Na ilustráciu, bezpečnostné firmy v prieskume uvádzali, že dokázali v priemere vyriešiť štyri z desiatich prípadov pre svojich klientov počas prvých troch mesiacov, na vyriešenie ďalších štyroch bolo potrebných šesť mesiacov. Na vyriešenie jedného z desiatich bezpečnostných incidentov bol potrebný rok, prípadne ešte viac času.

Nielen všadeprítomný internet vecí, ale aj digitálne siete tak v technickom ponímaní, ako aj v zmysle sociálnych sietí na firemnú komunikáciu zvyšujú plochu IT infraštruktúry vystavenú navonok, a teda aj zraniteľnú útokmi. To sa týka nielen priemyslu, obchodu, finančníctva, ale aj organizácie štátneho a verejného sektora. Zabezpečenie IT a kybernetická bezpečnosť sú v súvislosti s prebiehajúcou digitalizáciou čoraz dôležitejšie – spoločensky, hospodársky i politicky. Hovorí sa, že údaje sú ropou tretieho tisícročia, a všetci vieme, že o ropu sa viedlo niekoľko vojen. Analogicky sa podnikajú kybernetické útoky na firmy alebo dokonca na celé štáty. Tak ako sa zdokonaľujú útočníci, musia odborne aj materiálnym zabezpečením rásť aj firmy ponúkajúce riešenia v oblasti informačnej bezpečnosti. Aj v tejto oblasti určite nájde uplatnenie umelá inteligencia, rozvíjajúca sa exponenciálnym tempom. Nestačí vyvinúť skvelé bezpečnostné riešenie či definovať silné politiky zabezpečenia, treba aj vynútiť ich dodržiavanie. A práve tieto kontrolné mechanizmy budú skvelou parketou na uplatnenie sa umelej inteligencie.

Prezentovať nehmotné komodity, ako je softvér a obzvlášť bezpečnostné riešenia, je veľmi náročné. Jednoduchšie to mali vystavovatelia, ktorí ponúkajú riešenia pre Industry 4.0. Monitorovanie zariadení a zber a bezpečný prenos možno verne simulovať na takzvaných digitálnych dvojčatách – modeloch výrobných či logistických liniek. Renomované firmy dodávajúce meracie prístroje pre telekomunikačnú a sieťovú infraštruktúru, ako napríklad Rhode & Schwarz, už dávnejšie založili divízie špecializované na kybernetickú bezpečnosť. Na veľtrhu vystavovali zariadenia na analýzu sieťovej prevádzky a monitorovanie zabezpečenia.


Príklad riešenia digitálneho dvojčaťa

Samozrejme, navštívili sme aj stánok spoločnosti SophistIT. Vystavovala riešenia, ktoré sú kombináciou detekčných a analytických nástrojov obohatených o elitné platformy v oblasti kybernetickej bezpečnosti, ako sú napríklad digitálne forenzné vyšetrovanie, profesionálne a bezodkladné reakcie na narušenie dát, hĺbkové testovanie a zabezpečenie aplikácií, webových aplikácií, celej komunikácie a vyhodnocovanie digitálnych rizík v reálnom čase. Ich riešenie SIRP pozostáva z integrácie moderných a pokročilých komponentov kybernetickej bezpečnosti SIEM (Security Information and Event Management), sieťovej bezpečnostnej forenznej analytickej platformy NFAP (Network Forensic Analytic Platform) a špecializovaných sofistikovaných služieb kybernetickej bezpečnosti.


Slovensko na veľtrhu reprezentovala spoločnosť SophistIT

Na sprievodnej konferencii prednášalo aj veľa renomovaných odborníkov, napríklad profesor Udo Helmbrecht, výkonný riaditeľ agentúry ENISA, čo je Európska agentúra pre bezpečnosť sietí a informácií. Renomovaná bezpečnostná expertka Paula Januszkiewicz sa venovala problematike útokov na IT podporu priemyselnej infraštruktúry. Podujatie sa počnúc týmto ročníkom bude stále viac zameriavať na používateľské scenáre – od štvrtej priemyselnej revolúcie cez kritickú infraštruktúru až po verejnú správu a zdravotníctvo. Novinkou tohto ročníka je UP18 @ it-sa. Je to nová platforma pre začínajúce podniky v segmente IT bezpečnosti. V tomto sektore startupov vystavovalo svoje inovatívne riešenia 16 firiem.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

ITPro

Made in Slovakia: Predstavujeme zaujímavé inovácie

12.02.2020 14:55

Lepšia obec 2 O projekte Lepšia obec sme už informovali pred rokom. Odvtedy sa projekt rozvinul a pribudla k nemu aj mobilná aplikácia, uľahčujúca obyvateľom komunikáciu s mestským úradom. Cieľom pro ...

ITPro

Python / 4. časť: Efektívny lovec

12.02.2020 14:41

Reťazce (str) Reťazce (strings) patria medzi tzv. zložené (compound) dátové typy, a to z dôvodu, že obsahujú viacero menších prvkov – konkrétne znakov (characters), ktoré zoskupujú do jedného celku. O ...

ITPro

Stealth Falcon: Doposiaľ neznámy backdoor kradne dáta na Blízkom východe

30.12.2019 14:18

Počuli ste už niekedy o skupine útočníkov Stealth Falcon? Prvýkrát sa o nej verejne hovorilo ešte v roku 2012 a jej hlavnými cieľmi sú politickí aktivisti a novinári na Blízkom východe. Odvtedy sa vša ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Hackkosice_2020

Najnovšie videá