Image
25.4.2018 0 Comments

Trendy IFA 2018: Ovládanie hlasom, inteligentné spotrebiče a 8K

V dostatočnom predstihu pred najväčším európskym veľtrhom spotrebnej elektroniky, ktorý sa bude konať od 31. augusta do 5. septembra 2018, usporiadal organizátor tlačovú konferenciu pre 320 novinárov zo 60 krajín, kde boli prezentované trendy v spotrebnej elektronike a to z dvoch uhlov pohľadu. Jednak čo sa týka správania spotrebiteľov a taktiež z pohľadu výrobcov snažiacich sa uspokojiť túžby a potreby zákazníkov.

Vybrali sme najzaujímavejšie grafy prezentujúce aktuálny stav a predikcie na rok 2018. Zaujímavé je aj rozdelenie spotrebiteľov do piatich vekových kategórií. V každej kategórií sa predpokladá iné nákupné správanie a tiež ako je toto správanie podmienené túžbou (u mladších), alebo ochotou (u starších) prijímať inovatívne technológie.

Rozdelenie spotrebiteľov na vekové kategórie

Porovnanie záujmu o jednotlivé kategórie produktov

Záujem o smartfóny a televízory rastie, trh PC a tabletov zrejme už dosiahol bod kulminácie a záujem o ne začína klesať

Tri hlavné skupiny najlepšie sa predávajúcich výrobkov

Dôvodom poklesu trhu PC a tabletov je, že niektoré ich funkcie úspešne prevzali smartfóny

Faktory, ktoré vzbudzujú záujem zákazníkov

Neustále rastie záujem o inteligentné spotrebiče, pritom dôraz sa kladie na účel a funkcionalitu, spotrebič sa nestane inteligentný tým, že nejaká jeho funkcia sa dá ovládať cez smartfón. U potravín uskladnených v chladničke sa predpokladá čo najdlhšie udržanie čerstvosti a sviežosti, preto rastie záujem o chladničky umožňujúce skladovať potraviny vo viacerých zónach s rôznou teplotou.

Doslova raketový nástup produktov umožňujúcich hlasové ovládanie

Rastie aj trh nositeľných zariadení

Záujem o nositeľné zariadenia. Európania hodne zaostávajú

Otvorená kuchyňa, ktorá je súčasťou haly sa stáva centrom života v domácnosti. Z toho vyplýva požiadavka na čo najnižšiu hlučnosť, predovšetkým u spotrebičov, ktoré sú v prevádzke dlhšiu dobu, predovšetkým na chladničku a umývačku riadu. Je zbytočné mať v druhej časti haly soundbar, či domáce kino ak hlučnosť spotrebičov v kuchynskej časti prekračuje 30, 40, prípadne aj viac decibelov.

Akcelerátory záujmu o veľké domáce spotrebiče

Neustále inovované veľké aj malé domáce spotrebiče mám pomáhajú pohodlnejšie zvládnuť domáce práce, šetria čas a energie. Robia bývanie zdravším, pohodlnejším a poskytujú pozitívne skúsenosti a zábavu. Moderné inteligentné spotrebiče prevzali na seba úlohu osobného asistenta v oblasti na ktorú sú určené.

Pripojené zariadenia si môžu navzájom vymieňať informácie, monitorovať a analyzovať osobné návyky, vytvárať a realizovať návrhy na optimalizáciu danej činnosti. Poskytujú tiež veľa tipov, týkajúcich sa úspory energie, starostlivosti o bielizeň alebo nové recepty a metódy prípravy jedál.

Pripojené domáce spotrebiče sa dajú ovládať pomocou mobilných aplikácií. Vďaka integrovaným fotoaparátom už nie je problém ani kontrola rúry alebo chladničky na diaľku. Čoraz bežnejšie je priame ovládanie pomocou gest a reči. Výhody hlasového ovládania sú nesporné, pretože spotrebiče môžete ovládať aj keď máte plné ruky.

Akcelerátory záujmu o malé domáce spotrebiče

Rastie záujem nielen o spotrebiče zamerané na skladovanie, či  prípravu jedla, starostlivosť o oblečenie, ale aj o prístroje na zlepšenie kvality života. K tej prispieva predovšetkým zdravý spánok a čistý vzduch v miestnostiach. Dôležité sú aj svetelné podmienky nielen v spálni ale aj pri večerných aktivitách bezprostredne pred spaním.

Je všeobecne známe, že modrá zložka svetla tlmí produkciu spánkového hormónu. Zariadenia, či už nositeľné, alebo určené na zlepšenie životných podmienok v domácnostiach tvoria akýsi pomyslený most medzi ľuďmi a profesionálnym zdravotníctvom

Zákazník je čoraz náročnejší aj čo sa týka nákupného správania. Chce mať možnosť kúpiť si veci ktoré potrebuje, alebo po nich túži a chce ich mať možnosť kúpiť hneď. Ich záujem sa posúva od najlepšej cene k čo najlepšej hodnote a tento posun prebieha vo všetkých vekových kategóriách.

O koľko sú spotrebitelia ochotní zaplatiť viac za jednotlivé kategórie produktov

Návštevníci veľtrhu IFA budú mať možnosť pozrieť si referenčnú inštaláciu inteligentného domu vo futuristicky ladenej sekcii IFA NEXT v hale 26. Veľtrhom IFA 2018 však bude rezonovať nielen budúcnosť, ale aj minulosť. Určite tušíte, že máme na mysli gramofóny na vynilové platne. A nielen gramofóny.

Predpokladá sa, že sa objavia nové vinylové rekordéry, ktorí svojou nekompromisnou úrovňou kvality zvuku zatienia všetko, čo bolo dosiaľ vyvinuté na mechanický záznam zvuku od čias gramofónu.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Platená inzercia: SCDkey Black Friday - získajte Windows 10 OEM za necelých 11,65 €!

18.11.2019 00:00

Nový počítač, nová inštalácia systému Windows, nová aktivácia. Ak chcete ušetriť náklady na aktiváciu licencie, môžete si kúpiť kľúč Windows 10 Pre za 11,65 € od SCDkey vďaka udalosti SCDkey Black Fri ...

Technológie 2

PLANEO Elektro oslavuje 10 rokov a po celom Slovensku má už 50 predajní

17.11.2019 00:15

Spoločnosť FAST PLUS, prevádzkovateľ maloobchodnej siete predajní PLANEO Elektro usporiadal pre svojich predajcov a obchodných partnerov pravidelnú výstavu spotrebnej elektroniky, veľkých a malých dom ...

Technológie 4

RCS, nástupca SMS a MMS sú už dostupné všetkým používateľom Androidu

18.11.2019 00:10

Google spustil zasielanie správ RCS pre všetkých používateľov systému Android. Použiť sa dá na všetkých zariadeniach, na ktorých je spustená aplikácia Android Messages. Aplikácia Android Messages (Spr ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_122019

Najnovšie videá