Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Transcend MTE220S (512 GB) / Výkonnejší a s cenou pri zemi

0

Z letného porovnávacieho testu SSD nevyšiel model MTE110S tak dobre, ako by si jeho strojca (Transcend) prial. Na slabšom celkovom hodnotení sa najviac podpísal nižší výkon ako pri ­ostatných SSD. S takýmito závermi je evidentne nespokojný i výrobca. Spomínaný MTE110S sa preto už iba dopredáva a čiernym koňom Transcendu má byť nastupujúci model MTE220S.

SSD stále používa zbernicu PCI Express 3.0 a štyri linky, ale namiesto SM2263XT je už prítomný rýchlejší osemkanálový radič SM2262EN. MTE220S má fyzicky už i buffer DRAM, ktorým starší model nebol vybavený. Pamäte zostávajú typu TLC a v rovnakej konfigurácii štyroch modulov. Ibaže toto nové SSD ich už nemá jednostranne, ale dve sú zozadu, takže sa viac zahrievajú, čo sa dá považovať za krok k horšiemu. Napriek tomu teploty nie sú kritické, a to ani v prípade radiča. Jeho chladenie napomáha i veľké kovové puzdro, ktoré rozkladá teplo na väčšiu plochu.


Chladič na radiči najskôr potrebovať nebudete, ale keď už, tak vedzte, že jeho „viečko“ je asi o dve desatiny milimetra vyššie než pamäte. Nalepovacím chladičom sa vyhnite, treba návrh s hrubšou podložkou. 

Najsilnejšia stránka SSD je maximálny výkon sekvenčného čítania. Ten citeľne predbieha (+100 MB/s) i Patriot Viper VPN100, ktorý sa v tejto cenovej kategórii dá považovať za etalón. Zato zápis má už tento Transcend slabší o 3 – 30 %. Najviac MTE220S stráca pri práci so stredne veľkými súbormi (5 – 10 MB/s). Výnimkou sú iba veľmi malé súbory (15 – 59 kB), kde má zanedbateľne navrch. No práve toto je disciplína, kde dosahuje podpriemerné výsledky i Patriot. A ani sekvenčným čítaním s výnimkou väčších (rádovo v desiatkach megabajtov) a veľkých súborov Transcend neoslní.


Pamäte sú osadené po obidvoch stranách PCB, čo je pri relatívne nízkych kapacitách SSD s pol terabajtom pomerne zriedkavé riešenie

Jednovláknový výkon čítania i zápisu najmenších blokov je veľmi slušný, no pri spracovaní viacerých vlákien naraz je už rýchlosť slabšia. Zľahka nadpriemerný je iba viacvláknový zápis. Znamenite sa však zlepšila prístupová doba, čo sa dalo očakávať, keďže MTE220S má už vlastnú vyrovnávaciu pamäť.

Dôležité je poznamenať i to, že veľkosť SLC buffera, ktorý urýchľuje sekvenčný zápis, je až okolo 82 GB. Po preplnení je rýchlosť 450 MB/s, čo si však na rozdiel od mnohých konkurenčných SSD (ako napr. ADATA S5 so 170 MB/s) zaslúži pochvalu. Konkurenčný Viper nemá ani polovičný, ale zase to po zahltení zvláda pri vyššej rýchlosti. Nakoniec je to ako vždy o kompromisoch a prioritách.

„Spomedzi lacnejších SSD je tento model obzvlášť vhodný na rýchle prenosy objemnejších súborov/archívov.“

PLUSY, MÍNUSY:

+ Špičkový výkon sekvenčného čítania i zápisu väčších súborov, nadštandardne veľký buffer SLC, podpora SSD Scope
- Nižší viacvláknový výkon

Cena: 82 EUR

Hodnotenie:

Cena/hodnota: 90 %
Výkon: 85 %
Kvalita pamätí:  80 %
Prev. vlastnosti:  90 %
Celkovo: 86 %

Zobrazit Galériu

Ľubomír Samák

Všetky autorove články

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať