Image
9.1.2018 0 Comments

CES 2018: Toyota predstavila víziu mobility budúcnosti

Toyota predstavila na tlačovej konferencii svoje vízie a plány. Akio Toyoda, prezident spoločnosti, hovoril o prechode od automobilovej výroby k mobilite, ktorá má viac aspektov ako je mobilita na objednávku, mobilita ako služba a s výhľadom do budúcnosti autonómnym automobilom.

Toyota už v súčasnosti ponúka v 90 krajinách sveta až 37 modelov áut, ktoré sú elektrifikované, či už ide o elektromobily, hybridy alebo o vodíkové autá. S výhľadom do roku 2020 má byť v ponuke minimálne 10 plne elektrických modelov.

Do roku 2025 majú byť všetky modely Lexus aj Toyota dostupné aj v elektrifikovaných verziách alebo majú mať takúto možnosť pohonu. Pre tieto účely Toyota intenzívne pracuje na úplne nových typoch batérii s pevným elektrolytom, ktoré budú menšie a budú dosahovať vyššiu kapacitu.

Na tlačovej konferencií bol predstavený aj nový koncept dopravného prostriedku budúcnosti, e-Palette. Ide o elektrické autonómne vozidlo s variabilnými možnosťami využitia, ktoré by malo umožňovať jednoduchú konfiguráciu na rôzne dopravné úlohy.

E-Palette je koncipované ako mestské vozidlo a v prezentácií bolo predstavené niekoľko možností jeho využitia, od zdieľanej osobnej dopravy cez rozvoz obedov, kuriérske služby, zdieľané kancelárie a podobne. Napriek tomu, že tento projekt na pohľad vypadá dosť bláznivo, Toyota tieto vozidlá plánuje nasadiť na dopravu už v roku 2020 na chystaných Olympijských  hrách v Tokyu.

Výskumníci Toyoty na CES 2018 prestavujú aj vývojovú  platformu 3.0 pre autonómne vozidlá. Platforma je postavená na vozidle Lexus LS600h L. Vo výbave je systém 360 LIDAR, obsahujúci štvoricu snímačov LIDAR s vysokým rozlíšením a viacero senzorov LIDAR s krátkym dosahom umiestneným pod vozidlom na detekciu menších predmetov. Malá séria testovacích vozidiel by sa mala začať vyrábať v prototypovom centre Toyoty v Michigane už tento rok na jar.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

MASTERCLASSES 2018: Stredoškoláci sa ponoria do časticovej fyziky

19.02.2018 00:00

V najbližších týždňoch stredoškoláci na celom svete navštívia blízke univerzity, aby si v celodennom programe vyskúšali prácu na hrane základného výskumu. Medzinárodné Masterclasses dajú žiakom prílež ...

Technológie 4

Video: Prvé skúšobné lety pasažierskeho dronu Ehang 184. Zvládne hmlu aj tajfún

16.02.2018 00:20

Na CES 2016 pútal veľkú pozornosť návštevníkov dron Ehang 184, ktorý dokáže niesť pasažiera. V týchto dňoch čínsky výrobca dronov Ehang prezentoval videá, ktoré dokazujú, že to s pasažierskym dronom m ...

Technológie

Video: Ako funguje nakupovanie za kryptomeny a bankomat na kryptomeny v Alze

15.02.2018 00:07

Kryptomeny sú jednou z najaktuálnejších a najkontroverznejších tém. Popísalo sa o tom veľa článkov, odznelo veľa diskusných príspevkov a čoraz viac ľudí má s investovaním do kryptomien a nakupovaním z ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá