Toyota pokryla Prius solárnymi článkami. Predĺžila tak dojazd o 43 km

Technológie
4

V partnerstve so spoločnosťou Sharp sa firme Toyota podarilo vytvoriť vysoko účinné solárne články pre svoj plug-in hybridný model Prius.   Automobilka už v roku 2016 vybavila solárnymi článkami Prius PHV, určený výhradne na japonský trh. Jej aktualizovaná technológia je však v mnohých smeroch sofistikovanejšia, napríklad môže nabíjať vozidlo aj počas jazdy.

Panely sú namontované na mnohých miestach vrátane strechy, kapoty a zadných dvierok, aby sa zachytilo ​​čo najviac slnečného svetla. Umožnili to nové, tenšie (0,03 mm) články, ktoré sa dajú aj ohýbať. Zlepšili sa aj schopnosti technológie premieňať slnečné svetlo na energiu, účinnosť 34 % predstavuje výrazný nárast oproti 22,5-percentnej účinnosti predchádzajúceho dizajnu. Toyota hovorí, že sa jej podarilo zvýšiť výrobu energie takmer päťkrát v porovnaní s Prius PHV.

Ak je vozidlo zaparkované celý deň na slnku, môžu nové solárne články generovať dostatok energie na ďalších 43 km jazdy. O začlenení solárnych článkov do svojich vozidiel uvažuje aj Hyundai. Holandská firma Lightyear chce v roku 2021 uviesť na trh auto čiastočne poháňané solárnymi článkami.

Zdroj: digitaltrends.com.

Redakcia

Všetky autorove články
auto smart doprava energia elektrina Solar panel nabijanie bateria vykon hybrid Toyota

4 komentáre

Hnus reakcia na: Toyota pokryla Prius solárnymi článkami. Predĺžila tak dojazd o 43 km

5.8.2019 21:08
Ked vidim toto auto tak to je neskutocny hnus. A este tie clanky to dorazili. Toyota zrazila kojota. Das ist HRUUUZA

super,...konecne,.. reakcia na: Toyota pokryla Prius solárnymi článkami. Predĺžila tak dojazd o 43 km

14.7.2019 20:07
V podstate by som jazdil zadarmo,..lebo ked tak 3x do tyzdna prejdem po do 20km a raz za dva tyzdne navyse cca 100km,...tak by to stihalo dobijat,.....

vetranie reakcia na: Toyota pokryla Prius solárnymi článkami. Predĺžila tak dojazd o 43 km

10.7.2019 10:07
teraz vsetci chcu parkovat v tieni. S novymi solarmi budu zase vsetci chciet parkovat na slnku. K tomu ale treba vymysliet nejake vetranie pocas zaparkovanosti na slnku, lebo nastupit do sklenika vyhriateho na 50 stupnov nie je uplne najlepsi zazitok. A aktualna vyhlaska zahazuje nechat pootvorene okna, lebo to vraj navadza na kradez.

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať