Image
24.6.2016 0 Comments

Toyota chce do piatich rokov vyvinúť systém riadenia vozidla založený na umelej inteligencii

Toyota plánuje v priebehu nasledujúcich piatich rokov vyvinúť systém na podporu riadenia s integrovanou umelou inteligenciou na zvýšenie bezpečnosti svojich vozidiel. Informoval o tom Gill Pratt, vedúci novo vytvorenej výskumnej divízie Toyota Research Institute (TRI).

Výskum a vývoj japonskej automobilky, ktorý sa zameriava na umelú inteligenciu a do ktorého chce Toyota počas 5 rokov investovať 1 miliardu dolárov, si kladie za cieľ zlepšiť bezpečnosť vozidiel tým, že umožní predvídať potenciálne nehody a zabrániť im.

Začiatkom tohto mesiaca aj domáci konkurent Honda Motor Co oznámil zriadenie novej inštitúcie zameranej na umelú inteligenciu a aj ostatné automobilky vrátane Fordu a Volkswagenu investujú do robotického výskumu.

Cieľom Toyoty je vyrobiť auto, ktoré dokáže samostatne jazdiť po diaľnici, do olympijských hier v Tokiu v roku 2020.

Zatiaľ čo súčasné asistenčné systémy vo veľkej miere využívajú obrazové snímače na vyhýbanie sa prekážkam vrátane iných vozidiel a chodcov v rámci jazdného pruhu, Pratt povedal, že TRI sa zameriava na riešenie umelej inteligencie, ktoré umožní autu uskutočniť úhybný manéver mimo rámca jedného jazdného pruhu.

„Inteligencia auta by vymyslela plán uhýbania. V podstate by to bolo niečo ako anjel strážny, stláčala by plynový pedál, otáčala volantom a používala brzdu súbežne s vami,“ povedal Pratt.

Japonsko však zápasí s rýchlym starnutím populácie, v čom vidí Toyota riziko v súvislosti s budúcim dopytom po súkromne vlastnených autách. Preto by spoločnosť mohla v budúcnosti začať vyrábať aj roboty na pomoc starším ľuďom. Odmietol však komentovať skoršie zvesti o tom, že automobilka vedie rokovania s materskou spoločnosťou Googlu Alphabet o kúpe Boston Dynamics a Schafts.

Zdroj: reuters.com

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Najvýkonnejšia veterná turbína na svete má list vrtule dlhý 107 metrov

15.01.2020 00:00

Holandská spoločnosť Eneco začala odoberať energiu vyrobenú prototypom veternej turbíny Haliade-X 12 MW od spoločnosti GE Renewable Energy. Prototyp bol nainštalovaný v prístave Maasvlakte-Rotterdam. ...

Technológie

Uniknuté fotografie potvrdzujú názov Galaxy S20 pre ďalší vlajkový smartfón Samsungu

13.01.2020 17:00

Zdá sa, že nebude existovať žiadny Samsung Galaxy S11. Prvé zábery Galaxy S20 Plus, publikované na webe XDA Developers, potvrdzujú dohady z posledného obdobia, že Samsung skočí vpred rovno na označeni ...

Technológie

Shell a IONITY spájajú sily pri budovaní nabíjacích staníc pre elektromobily

11.01.2020 16:06

Projekt siete nabíjacích staníc IONITY otvoril Maďarsku spolu so sieťou čerpacích staníc Shell prvý spoločný ultrarýchly nabíjací hub pre elektromobily s výkonom 350 kW. Ide o jednu z prvých lastoviči ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá