Image
7.8.2018 0 Comments

Toxoplazma – parazit, ktorý z vás môže urobiť podnikateľa, ktorý sa nebojí riskovať

Ak chcete podnikať, nesmiete sa báť riskovať. Štúdia vedcov z University of Colorado Boulder však naznačuje, že ak vám chýba podnikateľský duch, môže vám pomôcť infikovanie parazitom Toxoplasma gondii.

Toxoplazma je jeden z najrozšírenejších parazitov v rozvinutých krajinách. U zdravých dospelých ľudí nevytvára nijaké symptómy okrem miernych chrípkových príznakov v prvých dňoch po infikovaní. Už predchádzajúce štúdie poukázali na to, že infekcia sa spája s vyšším výskytom impulzívneho správania, ako je agresivita na cestách, zneužívanie drog či samovražda.

Teoreticky by toto správanie mohol spôsobiť parazit, aby zabezpečil svoje prežitie. Toxoplazma je totiž schopná infikovať akýkoľvek druh teplokrvného živočícha, ale rozmnožovať sa môže iba v divokých a domácich mačkách. Z toho potom vyplýva, že infikovaná myš sa správa nepozorne a je pravdepodobnejšie, že sa stane korisťou mačky, ktorá ju zje.

Štúdia Coloradskej univerzity dospela k poznatku, že z 1495 vysokoškolských študentov jedinci infikovaní toxoplazmou mali 1,4-násobne väčšie sklony na podnikanie a s 1,7-násobnou pravdepodobnosťou kládli pri štúdiu dôraz na manažment a biznis. Navyše vedci zistili, že ľudia nakazení toxoplazmou sa pustia do vlastného podnikania s 1,8-krát vyššou pravdepodobnosťou.

Keď bádatelia preskúmali štatistiky pochádzajúce zo 42 krajín z posledných 25 rokov, zistili, že infekcia toxoplazmou je konzistentným a pozitívnym prediktorom podnikateľskej aktivity. Navyše v krajinách s vyššou mierou infekcie menej ľudí uvádzalo strach z neúspechu ako dôvod, prečo nezačnú nové podnikanie.

„Môžeme vidieť spojitosť z hľadiska počtu podnikateľských zámerov, ale nevieme, či firmy založené infikovanými jednotlivcami majú väčšiu šancu uspieť v dlhodobom horizonte,“ hovorí profesorka Stefanie K. Johnsonová, vedúca autorka štúdie. „Nové firmy majú vysokú mieru zlyhania, takže strach z neúspechu je vcelku racionálny. Toxoplazma by mohla len znížiť tento racionálny strach.“

No vedci poznamenávajú, že je pravdepodobné, že ľudia, ktorí sú náchylní k vysoko rizikovému správaniu, by mohli byť pravdepodobnejšie infikovaní parazitom a odvážiť sa na riskantné činy pri  podnikaní.

Štúdia bola publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Lifestyle 1

Tlačiareň môžete využiť už aj na skrášlenie nechtov. Canon má na to aplikáciu

19.03.2019 00:05

Canon predstavil mobilnú aplikáciu Nail Sticker Creator, ktorú si môžete stiahnuť do svojho smartfónu a umožní vám pomocou samolepiek prispôsobiť dizajn vašich nechtov vašej nálade, oblečeniu alebo ud ...

Lifestyle

Lidl začal ponúkať lacné elektrokolobežky. Pridal sa aj Hecht

11.03.2019 00:15

Po Nemecku začal Lidl ponúkať lacnú elektrokolobežku Denver SC0-65210 už aj v Českej republike. Vzhľadom na cenu nejde o žiadny technický zázrak. Má pomerne subtílny hliníkový rám, umožňuje však sklop ...

Lifestyle 2

Novú čínsku show o technológiách moderuje robotka s umelou inteligenciou

28.02.2019 00:05

Strieborné vlasy, štýlový krátky účes, realisticky pôsobiaca silikónová pokožka a odhalené mechanické časti. Taká je Jiang Lailai, úžasná čínska humanoidná robotka s umelou inteligenciou, ktorá spoloč ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SWIFT 5_032019

Najnovšie videá

IXPO 2019


PC forum button