PC REVUE
Image
7.8.2018 0 Comments

Toxoplazma – parazit, ktorý z vás môže urobiť podnikateľa, ktorý sa nebojí riskovať

Ak chcete podnikať, nesmiete sa báť riskovať. Štúdia vedcov z University of Colorado Boulder však naznačuje, že ak vám chýba podnikateľský duch, môže vám pomôcť infikovanie parazitom Toxoplasma gondii.

Toxoplazma je jeden z najrozšírenejších parazitov v rozvinutých krajinách. U zdravých dospelých ľudí nevytvára nijaké symptómy okrem miernych chrípkových príznakov v prvých dňoch po infikovaní. Už predchádzajúce štúdie poukázali na to, že infekcia sa spája s vyšším výskytom impulzívneho správania, ako je agresivita na cestách, zneužívanie drog či samovražda.

Teoreticky by toto správanie mohol spôsobiť parazit, aby zabezpečil svoje prežitie. Toxoplazma je totiž schopná infikovať akýkoľvek druh teplokrvného živočícha, ale rozmnožovať sa môže iba v divokých a domácich mačkách. Z toho potom vyplýva, že infikovaná myš sa správa nepozorne a je pravdepodobnejšie, že sa stane korisťou mačky, ktorá ju zje.

Štúdia Coloradskej univerzity dospela k poznatku, že z 1495 vysokoškolských študentov jedinci infikovaní toxoplazmou mali 1,4-násobne väčšie sklony na podnikanie a s 1,7-násobnou pravdepodobnosťou kládli pri štúdiu dôraz na manažment a biznis. Navyše vedci zistili, že ľudia nakazení toxoplazmou sa pustia do vlastného podnikania s 1,8-krát vyššou pravdepodobnosťou.

Keď bádatelia preskúmali štatistiky pochádzajúce zo 42 krajín z posledných 25 rokov, zistili, že infekcia toxoplazmou je konzistentným a pozitívnym prediktorom podnikateľskej aktivity. Navyše v krajinách s vyššou mierou infekcie menej ľudí uvádzalo strach z neúspechu ako dôvod, prečo nezačnú nové podnikanie.

„Môžeme vidieť spojitosť z hľadiska počtu podnikateľských zámerov, ale nevieme, či firmy založené infikovanými jednotlivcami majú väčšiu šancu uspieť v dlhodobom horizonte,“ hovorí profesorka Stefanie K. Johnsonová, vedúca autorka štúdie. „Nové firmy majú vysokú mieru zlyhania, takže strach z neúspechu je vcelku racionálny. Toxoplazma by mohla len znížiť tento racionálny strach.“

No vedci poznamenávajú, že je pravdepodobné, že ľudia, ktorí sú náchylní k vysoko rizikovému správaniu, by mohli byť pravdepodobnejšie infikovaní parazitom a odvážiť sa na riskantné činy pri  podnikaní.

Štúdia bola publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Lifestyle

Komentár: Do roku 2022 nebude potrebná takmer štvrtina súčasných pracovných pozícií

02.10.2018 00:05

Trh práce bude v nasledujúcich rokoch v dôsledku digitalizácie a inovácií prechádzať zmenami. Mnohé pracovné pozície už nebudú tak žiadané ako v súčasnosti, na druhej strane mnohé nové vzniknú. Z aktu ...

Lifestyle

Potrebuje Slovensko skutočne viac žien v technológiách?

01.10.2018 00:00

Debata o ženách v technológiách má celosvetový charakter. Tech spoločnosti sa usilujú prilákať viac žien do svojich radov, vznikajú lokálne iniciatívy na podporu tech vzdelávania a aj veľké technologi ...

Lifestyle 5

Komentár: S dosluhujúcou batériou meníme celý smartfón. Nové trendy by mali tento neekologický prístup zmeniť

25.09.2018 00:05

Dosluhujúca batéria v dnešnej dobe znamená výmenu celého mobilného telefónu. Málokoho už dnes napadne, že namiesto nového smartfónu stačí samotná výmena batérie a zariadenie môže ďalej slúžiť aj nieko ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ITAPA_jesen2018

Najnovšie videáPC forum button