Image
7.8.2018 0 Comments

Toxoplazma – parazit, ktorý z vás môže urobiť podnikateľa, ktorý sa nebojí riskovať

Ak chcete podnikať, nesmiete sa báť riskovať. Štúdia vedcov z University of Colorado Boulder však naznačuje, že ak vám chýba podnikateľský duch, môže vám pomôcť infikovanie parazitom Toxoplasma gondii.

Toxoplazma je jeden z najrozšírenejších parazitov v rozvinutých krajinách. U zdravých dospelých ľudí nevytvára nijaké symptómy okrem miernych chrípkových príznakov v prvých dňoch po infikovaní. Už predchádzajúce štúdie poukázali na to, že infekcia sa spája s vyšším výskytom impulzívneho správania, ako je agresivita na cestách, zneužívanie drog či samovražda.

Teoreticky by toto správanie mohol spôsobiť parazit, aby zabezpečil svoje prežitie. Toxoplazma je totiž schopná infikovať akýkoľvek druh teplokrvného živočícha, ale rozmnožovať sa môže iba v divokých a domácich mačkách. Z toho potom vyplýva, že infikovaná myš sa správa nepozorne a je pravdepodobnejšie, že sa stane korisťou mačky, ktorá ju zje.

Štúdia Coloradskej univerzity dospela k poznatku, že z 1495 vysokoškolských študentov jedinci infikovaní toxoplazmou mali 1,4-násobne väčšie sklony na podnikanie a s 1,7-násobnou pravdepodobnosťou kládli pri štúdiu dôraz na manažment a biznis. Navyše vedci zistili, že ľudia nakazení toxoplazmou sa pustia do vlastného podnikania s 1,8-krát vyššou pravdepodobnosťou.

Keď bádatelia preskúmali štatistiky pochádzajúce zo 42 krajín z posledných 25 rokov, zistili, že infekcia toxoplazmou je konzistentným a pozitívnym prediktorom podnikateľskej aktivity. Navyše v krajinách s vyššou mierou infekcie menej ľudí uvádzalo strach z neúspechu ako dôvod, prečo nezačnú nové podnikanie.

„Môžeme vidieť spojitosť z hľadiska počtu podnikateľských zámerov, ale nevieme, či firmy založené infikovanými jednotlivcami majú väčšiu šancu uspieť v dlhodobom horizonte,“ hovorí profesorka Stefanie K. Johnsonová, vedúca autorka štúdie. „Nové firmy majú vysokú mieru zlyhania, takže strach z neúspechu je vcelku racionálny. Toxoplazma by mohla len znížiť tento racionálny strach.“

No vedci poznamenávajú, že je pravdepodobné, že ľudia, ktorí sú náchylní k vysoko rizikovému správaniu, by mohli byť pravdepodobnejšie infikovaní parazitom a odvážiť sa na riskantné činy pri  podnikaní.

Štúdia bola publikovaná v časopise Proceedings of the Royal Society B.

Zdroj: newatlas.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Lifestyle 1

Technológia Separated Sound Zone ponúka každému sedadlu v aute vlastné audio

14.08.2018 00:25

Vďaka technike podobnej, ako sa používa v slúchadlách na potlačenie okolitého hluku, umožňuje technológia Separated Sound Zone spoločnosti Hyundai-Kia Motors štyrom osobám v aute mať vlastný zvukový s ...

Lifestyle

Nová štúdia potvrdila, že modré svetlo z displejov telefónov a tabletov napomáha vzniku slepoty

14.08.2018 00:15

Dlhodobé vystavenie modrému svetlu zo smartfónov, notebookov a ďalších digitálnych zariadení spúšťa tvorbu toxických molekúl v sietnici, ktoré môžu spôsobiť degeneráciu makuly. Zistili to výskumníci z ...

Lifestyle

Kto sa vydrží najdlhšie tváriť vážne? Facebook prináša do Messengera hry s rozšírenou realitou

13.08.2018 00:05

Najnovšia funkcia Facebook Messengera umožňuje používateľom hrať po bežných typoch hier aj hry s rozšírenou realitou, a to až so šiestimi priateľmi. V týchto dňoch boli vydané dve hry: Don’t Smile, kd ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button