PC REVUE
Image
22.12.2017 0 Comments

Toto sú dôvody, prečo môže Čína v umelej inteligencii už čoskoro predbehnúť USA

Spojené štáty sú v oblasti technológií dlhodobým lídrom. No keďže umelá inteligencia (AI) sa stáva čoraz rozšírenejšou, je tu silný dôvod domnievať sa, že americkí inžinieri budú čoskoro musieť bojovať o prvenstvo s Čínou.

Správa, ktorú spoločne zverejnili konzultačná spoločnosť Eurasia Group z New Yorku a pekinská spoločnosť VC Sinovation Ventures, poukazuje na to, že Čína v posledných rokoch značne pokročila v oblasti AI.

Ako píšu Paul Triolo z Eurasia Group a Kai-Fu Lee zo Sinovation, Čína síce zaostáva za USA, pokiaľ ide o inžinierske schopnosti aj hardvér potrebný na zostrojenie autonómnych robotov či automobilov s umelou inteligenciou, ale v skutočnosti duopol USA – Čína nielenže nevyhnutne príde, ale už je aj tu.

Veľká výhoda Číny je  v tom, že má prístup k masívnemu súboru údajov. Jej obrovská populácia je dobre prepojená. Internet používa v krajine asi 800 miliónov ľudí, z ktorých väčšina má prístup k mobilným zariadeniam.

Podľa údajov čínskej výskumnej firmy QuestMobile má Čína asi trikrát toľko aktívnych zariadení pripojených na internet ako USA. A veľkosť dostupných množín údajov je v oblasti AI najdôležitejší zdroj konkurenčnej výhody.

Výskum naznačuje, že napríklad Číňania používajú svoje mobilné telefóny na vykonávanie peňažných transakcií oveľa častejšie ako Američania. Predpokladá sa, že vďaka širokej dostupnosti aplikácie Alipay spoločnosti Alibaba a platobnej služby Tencent v četovej aplikácii WeChat čínski spotrebitelia v roku 2017 minú približne 8 biliónov dolárov prostredníctvom mobilných platieb, čo je asi 50-násobne viac, ako minú Američania.

Rozšírené sú aj aplikácie na doručovanie potravín, pričom čínski spotrebitelia urobia 10-krát toľko objednávok jedla cez telefóny ako Američania. Okrem toho čínski výrobcovia rýchlym tempom nasadzujú roboty, ktoré samy zhromažďujú údaje. Tie potom možno použiť na ďalšie zdokonaľovanie automatizácie výroby.

Údaje sú však len jedna časť príbehu. Krátko po tom, čo v júli umelá inteligencia Googlu AlphaGo porazila v sérii zápasov v hre go čínskeho šampióna Ke Jie, Štátna rada Číny oznámila plán na rozvoj umelej inteligencie novej generácie. Smernica vyzvala súkromné ​​podniky a univerzity venovať sa umelej inteligencii, aby sa do roku 2030 Čína stala „primárnym svetovým inovačným centrom AI“. Pritom tieto smernice zhora sa v Číne berú veľmi vážne.

Napríklad v roku 2010 Peking oznámil, že Čína bude svetovým lídrom v adopcii vysokorýchlostných železníc (high-speed rail – HSR), a dnes jej patrí 60 % trhu s HSR. Podobný vývoj možno teda očakávať aj v oblasti AI.

Zdroj: qz.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Na Slovensku pribudne až 7 nových ultrarýchlych nabíjacích staníc

20.11.2018 22:16

O prvej ultrarýchlej nabíjacej stanici a ďalších plánoch v budovaní nabíjacej infraštruktúry pre elektromobily sme sa rozprávali so štátnym tajomníkom Ministerstva hospodárstva SR a zástupcami Západos ...

Technológie

Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, o elektromobilite na Slovensku

20.11.2018 20:48

Pri príležitosti spustenia prvej ultrarýchlej nabíjacej stanice v rámci strednej a východnej Európy na Slovensku nám pán Maroš Šefčovič, podpredseda Európskej komisie pre energetickú úniu, porozprával ...

Technológie 1

Prvá ultrarýchla nabíjacia stanica projektu NEXT-E v rámci strednej a východnej Európy bola otvorená na Slovensku

20.11.2018 16:19

Spoločnosť Západoslovenská energetika (ZSE) uvádza do prevádzky vôbec prvú ultrarýchlu nabíjaciu stanicu v rámci strednej a východnej Európy a iba druhú v rámci celej Európy. Nabíjacia stanica Ultra-f ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Daily Web 2018

Najnovšie videáPC forum button