Image
22.12.2017 0 Comments

Toto sú dôvody, prečo môže Čína v umelej inteligencii už čoskoro predbehnúť USA

Spojené štáty sú v oblasti technológií dlhodobým lídrom. No keďže umelá inteligencia (AI) sa stáva čoraz rozšírenejšou, je tu silný dôvod domnievať sa, že americkí inžinieri budú čoskoro musieť bojovať o prvenstvo s Čínou.

Správa, ktorú spoločne zverejnili konzultačná spoločnosť Eurasia Group z New Yorku a pekinská spoločnosť VC Sinovation Ventures, poukazuje na to, že Čína v posledných rokoch značne pokročila v oblasti AI.

Ako píšu Paul Triolo z Eurasia Group a Kai-Fu Lee zo Sinovation, Čína síce zaostáva za USA, pokiaľ ide o inžinierske schopnosti aj hardvér potrebný na zostrojenie autonómnych robotov či automobilov s umelou inteligenciou, ale v skutočnosti duopol USA – Čína nielenže nevyhnutne príde, ale už je aj tu.

Veľká výhoda Číny je  v tom, že má prístup k masívnemu súboru údajov. Jej obrovská populácia je dobre prepojená. Internet používa v krajine asi 800 miliónov ľudí, z ktorých väčšina má prístup k mobilným zariadeniam.

Podľa údajov čínskej výskumnej firmy QuestMobile má Čína asi trikrát toľko aktívnych zariadení pripojených na internet ako USA. A veľkosť dostupných množín údajov je v oblasti AI najdôležitejší zdroj konkurenčnej výhody.

Výskum naznačuje, že napríklad Číňania používajú svoje mobilné telefóny na vykonávanie peňažných transakcií oveľa častejšie ako Američania. Predpokladá sa, že vďaka širokej dostupnosti aplikácie Alipay spoločnosti Alibaba a platobnej služby Tencent v četovej aplikácii WeChat čínski spotrebitelia v roku 2017 minú približne 8 biliónov dolárov prostredníctvom mobilných platieb, čo je asi 50-násobne viac, ako minú Američania.

Rozšírené sú aj aplikácie na doručovanie potravín, pričom čínski spotrebitelia urobia 10-krát toľko objednávok jedla cez telefóny ako Američania. Okrem toho čínski výrobcovia rýchlym tempom nasadzujú roboty, ktoré samy zhromažďujú údaje. Tie potom možno použiť na ďalšie zdokonaľovanie automatizácie výroby.

Údaje sú však len jedna časť príbehu. Krátko po tom, čo v júli umelá inteligencia Googlu AlphaGo porazila v sérii zápasov v hre go čínskeho šampióna Ke Jie, Štátna rada Číny oznámila plán na rozvoj umelej inteligencie novej generácie. Smernica vyzvala súkromné ​​podniky a univerzity venovať sa umelej inteligencii, aby sa do roku 2030 Čína stala „primárnym svetovým inovačným centrom AI“. Pritom tieto smernice zhora sa v Číne berú veľmi vážne.

Napríklad v roku 2010 Peking oznámil, že Čína bude svetovým lídrom v adopcii vysokorýchlostných železníc (high-speed rail – HSR), a dnes jej patrí 60 % trhu s HSR. Podobný vývoj možno teda očakávať aj v oblasti AI.

Zdroj: qz.com

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Roboty sa môžu naučiť vykonávať nové úlohy bez programovania. Iba pozorovaním, ako to robia ľudia

25.05.2018 00:25

Vytvoriť robota, ktorý na prvý pohľad vyzerá a správa sa ako človek, je (relatívne) jednoduché. Jeho správanie je však vopred naprogramované, nie naučené. No existujú aj roboty schopné učiť sa, ako j ...

Technológie

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

25.05.2018 00:15

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výs ...

Technológie

HomeScan pomôže nájsť v byte miesta so slabým signálom pre inteligentné bluetooth zariadenia

25.05.2018 00:10

Aaron Pearce, tvorca aplikácií HomeCass a HomePass pre HomeKit, rozšíril svoj balík o jednoduchú aplikáciu HomeScan na zobrazenie aktuálnej sily signálu pre všetky bluetoothové doplnky HomeKit vo vaše ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button