ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Toshiba tvrdí, že jej nový algoritmus porazí kvantové počítače pomocou štandardného hardvéru

0

Niektoré problémy, ktoré treba riešiť v podnikovej sfére, si vyžadujú spracovanie veľkého množstva údajov a nájdenie najlepšieho možného riešenia vzhľadom na množstvo faktorov a požiadaviek, pričom mnohé z nich občas ani nie sú známe. Najsľubnejšie na riešenie tohto druhu problémov sa ukazujú kvantové počítače. Toshiba však hovorí, že revíziou klasických algoritmov sa jej podarilo vyvinúť nový, ktorý môže využiť existujúci hardvér na báze kremíka na rýchlejšie dosiahnutie výsledkov.

Nový algoritmus je údajne schopný analyzovať trhové údaje oveľa rýchlejšie a efektívnejšie ako tie, ktoré sa používajú v niektorých z najrýchlejších superpočítačov na svete. Nazýva sa „simulovaný bifurkačný algoritmus“ (Simulated Bifurcation Algorithm – SBA) a môže sa použiť pri riešení problémov rozsiahlej kombinatorickej optimalizácie. Zjednodušene povedané, môže navrhnúť jedno z mnohých možných riešení na obzvlášť zložitý problém.

Tvorca algoritmu Hayato Gota čerpal inšpiráciu z toho, ako kvantové počítače dokážu efektívne kombinovať množstvo možností. Všimol si, že pridanie nových vstupov do komplexného systému so 100 000 premennými uľahčuje jeho vyriešenie v priebehu niekoľkých sekúnd s relatívne malými výpočtovými nákladmi. V podstate to znamená, že nový algoritmus by sa mohol použiť na štandardných stolových počítačoch.

Toshiba minulý rok preukázala, že SBA môže za 50 mikrosekúnd získať vysoko presné riešenia optimalizačného problému s pripojením 2000 premenných, čo je 10-krát rýchlejšie ako pri kvantových počítačoch. Navyše algoritmus SBA je aj vysoko škálovateľný, čo znamená, že môže pracovať na klastroch CPU alebo FPGA. Toshiba dúfa, že použije SBA na optimalizáciu finančných operácií, ako sú obchodovanie s menami a rýchle úpravy portfólia, ale dal by sa využiť napríklad aj pri návrhu nových liekov.

Zdroj: techspot.com.

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
Toshiba hardver pocitac

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať