Image
31.10.2018 0 Comments

Tohtoročný IFR World Robotics Report uvádza 114 % nárast predaja priemyselných robotov za posledných 5 rokov

Správa potvrdzuje skúsenosti Universal Robots s rastom dopytu a prienikom do SMB, na Slovensku vzrástla vlani penetrácia na 151 robotov na 10 000 pracovníkov.

Výročná správa World Robotics Report, ktorá bola publikovaná Medzinárodnou federáciou pre robotiku  (International Federation of Robotics - IFR) na tohtoročnom stretnutí World Robot Summit v Tokiu, uvádza, že v období 2013 - 2017 došlo k rastu globálneho predaja priemyselných robotov o 114 %. V ďalších troch rokoch, t. j. až do roku 2021, by mal trh rásť priemerne o 14 % ročne.

„Podobne ako v minuloročnom reporte IFR aj tohtoročné zistenia sú celkovo v súlade našimi skúsenosťami v spoločnosti Universal Robots. Aj my vidíme významný nárast dopytu po našich produktoch od firiem všetkých veľkostí s cieľom automatizovať svoje procesy a využiť všetky prínosy robotizácie vo výrobných prostrediach,“ povedal Esben Østergaard, zakladateľ a technický riaditeľ spoločnosti Universal Robots.

Tohtoročný report IFR zdôrazňuje rad inovatívnych technológií, ako je napríklad spolupráca človeka so strojom alebo jednoduché programovanie, ktoré umožňuje zlepšiť produktivitu výroby a rozšíriť portfólio robotických aplikácií.

Spoločnosť Universal Robots uviedla na trh koncept kolaboratívnej robotiky, ktorá je základom spolupráce človeka a stroja namiesto obyčajného nahradenia človeka robotom. Rovnako tak je integrálnou súčasťou technológií Universal Robots koncept jednoduchého programovania, ktorý je jedným z dôvodov vedúcej pozície UR na dnešnom trhu.

“Zrozumiteľnosť a jednoduchosť programovania je súčasťou DNA našich robotov od samého začiatku. Kolaboratívnosť definujeme nielen bezpečnosťou pre pracovníkov, ale navyše aj jednoduchým ovládaním a rýchlou integráciou do výrobného procesu, a to nás odlišuje od našej konkurencie. Je potešujúce, že práve tieto inovácie zdôrazňuje aj IFR vo svojom tohtoročnom reporte,“ dodáva Esben Østergaard.

Správa zmieňuje rastúci dopyt po robotickej automatizácii hlavne v automobilovom priemysle, elektrotechnickom odvetví a v kovospracujúcom priemysle. Medzi 5 najväčších trhov sa radí Čína, Japonsko, Južná Kórea, USA a Nemecko, ktoré spolu reprezentujú 73 % celkových globálnych dodávok robotov v roku 2017. Na Slovensku došlo v roku 2017 k 17 % nárastu prevádzkovaných priemyselných robotov, pričom hustota sa zvýšila na 151 robotov na 10 000 pracovníkov.

„Aj na Slovensku a resp. v celej strednej a východnej Európe sme dnes svedkami dramatického rastu dopytu po kolaboratívnych robotoch,“ povedal Slavoj Musílek, generálny riaditeľ Universal Robots v regióne CEE. „Rast registrujeme naprieč všetkými kľúčovými sektormi, ale čo je hlavne potešujúce, je enormný rast záujmu o využívanie výhod ľahkých, flexibilných kolaboratívnych robotov zo strany malých a stredných podnikov (SMB). Aj malé firmy tak dnes vďaka tomu využívajú v praxi výhody automatizácie a posilňujú svoju konkurencieschopnosť na lokálnych aj globálnych trhoch, a to hlavne vďaka zvyšovaniu efektivity, produktivity, kvality a finančných prínosov z dôvodu rýchlej návratnosti investície. A v neposlednom rade im roboty pomáhajú eliminovať negatívny dopad nedostatku pracovných síl.“

Viac o správe IFR World Robotics Report 2018 tu.

Vývoj počtu predaných robotov môžete nájsť na tejto stránke.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Tlačové správy

Spoločnosť Synology® predstavuje zariadenie SA3600, výkonné lokálne úložisko so škálovateľnosťou na úrovni petabajtov

21.01.2020 14:46

Spoločnosť Synology Inc. oznámila dostupnosť úložného systému SA3600, najnovšieho zariadenia z rodiny výkonných a univerzálnych serverov sieťového úložiska s označením SA s možnosťou rozšírenia na úro ...

Tlačové správy

Richard Raši predstavil ďalšie dvojfázové výzvy na podporu inovatívnych projektov

21.01.2020 14:43

Úrad podpredsedu vlády SR pre investície a informatizáciu (ÚPVII) dnes spúšťa ďalšie dve jedinečné výzvy, ktoré majú v dvoch fázach rozprúdiť inovačný ekosystém na Slovensku prostredníctvom finančnej ...

Tlačové správy

CZ: Gartner: celosvetové výdaje na IT porastú v roku 2020 na 3,9 biliónov dolárov

21.01.2020 13:06

Podniky budou revidovat své IT výdaje zejména s ohledem na zmírnění ekonomické a politické nejistoty. V Česku porostou IT výdaje podniků a organizací mírně vyšším tempem než ve světě a překonají hrani ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videá