Po prvý krát za volantom Mercedes-Benz EQC

Tlačové správy
0

  Spoločnosť Mercedes-Benz Slovakia predstavila odbornej verejnosti prvý model Mercedes-Benz pod technickou a technologickou značkou EQ ešte pred jeho oficiálnym uvedením na trh. Dejiskom tohto elektrizujúceho podujatia, ktoré sa uskutočnilo koncom júna, sa stal novovybudovaný Hotel pod lipou nachádzajúci sa v príjemnom prostredí pod úbočím Malých Karpát v malebnom mestečku Modra. Súčasťou podujatia boli nielen vyčerpávajúce informácie ale aj zaujímavá panelová diskusia s odborníkmi na tému elektromobility na Slovensku. A to najhlavnejšie: prvá jazda s novým EQC 400 4MATIC (kombinovaná spotreba elektrického prúdu: 25,0 – 22,4 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km)1.

“EQC je prvým členom rodiny vozidiel Mercedes-Benz s čisto elektrickým pohonom, ktorá sa do budúcna rozrastie, a spája charakteristické vlastnosti značky akými sú kvalita, bezpečnosť a komfort. Vyznačuje sa progresívnym dizajnom a výnimočným komfortom. Svojím dojazdom splní každodenné nároky väčšiny zákazníkov“, pripomína Robert Hatala, vedúci predaja osobných vozidiel spoločnosti Mercedes-Benz Slovakia.

Svojím plynulým čistým dizajnom a farebnými zvýrazňovacími prvkami, typickými pre značku, je vozidlo Mercedes-Benz EQC priekopníkom avantgardného elektrického vzhľadu a súčasne predstaviteľom dizajnovej reči progresívneho luxusu. Spolu s rozsiahlou ponukou služieb a dojazdom na úrovni 374 – 417 km 1 spríjemňuje elektromobilitu a stará sa o jej každodennú využiteľnosť. Charizmatický model EQC presviedča svojimi mnohými vlastnosťami. Vďaka suverénnemu pocitu z jazdy, vysokému akustickému komfortu a očarujúcej jazdnej dynamike patrí EQC k značke telom i dušou – skrátka skutočný Mercedes medzi elektrickými vozidlami. Cena vozidla Mercedes-Benz EQC – ktorého základná verzia disponuje mimoriadne rozsiahlou sériovou výbavou – začína na sume 76 800 eur s DPH. Základná verzia pre slovenský trh zahŕňa okrem iného aj tepelnoizolačné tmavo tónované sklo, balík komfortnej výbavy KEYLESS-GO, asistent sledovania mŕtveho uhla, balík odkladacích priestorov a nabíjací kábel pre domácu zásuvku. Záujemca o EQC má možnosť využiť poradenstvo týkajuce sa inštalácie nabíjacej stanice v jeho zázemí.

Na Slovensku sa EQC kvalifikuje na štátnu podporu vo výške 5000 eur, ktorá má byť spustená v decembri tohto roka. Na predaj vozidla EQC sú autorizovaný nasledovní zmluvní partneri: Motor-Car Bratislava (Tuhovská, Panónska), Motor-Car Banská Bystrica, Motor-Car Žilina a MOTOR-CAR Košice.

Výroba začína: optimálna integrácia vozidla EQC do prebiehajúcej sériovej výroby
Prvé EQC schádza z výrobnej linky v závode Mercedes-Benz v Brémach. Vyrába sa na rovnakej linke ako sedan a kombi Triedy C či GLC v prevedení SUV a kupé – digitálne, flexibilne a trvalo udržateľne. Podľa požiadaviek trhu sa môže výroba vozidiel s rôznymi pohonmi premenlivo a efektívne prispôsobovať. Závod sa tým pádom optimálne využije a zabezpečia sa aj vysoké štandardy výroby a kvality charakteristické pre značku Mercedes-Benz.

Vďaka digitálnym riešeniam, akými sú moderné mobilné koncové zariadenia, prepravné systémy bez vodiča a tzv. bezpapierová výroba, majú zamestnanci vo výrobe lepšie pracovné podmienky. Dokonca ani v novej ére elektromobility neexistuje náhrada za pracovníkov vo výrobe. Big Data a umelá inteligencia sú skvelými pomocníkmi napríklad pri prediktívnej údržbe (Predictive Maintenance). Včasné investície značky s hviezdou do maximálnej flexibility a vybavenia špičkovou technikou s riešeniami priemyslu 4.0 zameranými na budúcnosť sa tak vyplatili.

 

Jedinečné: dvojitá svadba
Spojenie karosérie s podvozkom, pohonom a motorom sa pri výrobe vozidiel nazýva svadba – v prípade vozidla Mercedes-Benz EQC sa do karosérie zabudovávajú obe elektrické hnacie ústrojenstvá (eATS). Vzorovou inováciou je takzvané centrum na osadzovanie akumulátorov. Tu nastáva druhá svadba: vozidlá EQC rozpoznajú prístroje vďaka dátovému nosiču, ktorý je umiestnený na karosérii, zaradia ho medzi elektrické modely a následne ho vybavia akumulátorom. Karoséria je prepravovaná pomocou závesného zariadenia a následne je spustená na rám. Nosné ramená zdvihnú akumulátor zospodu na podlahu vozidla. Pracovník dohliada na automatické priskrutkovanie.

 

Globálna výrobná sieť a združenie na výrobu akumulátorov
Spolu s výrobným závodom v Brémach spustí tento rok výrobu vozidla EQC aj nemecko-čínsky spoločný výrobný podnik Beijing Benz Automotive Co. Ltd. (BBAC) – pre lokálny trh v Číne. Rovnako ako v prípade Triedy C a GLC vystupuje výrobný závod v Brémach v úlohe kompetenčného centra pre výrobu vozidla EQC v iných výrobných závodoch. BBAC je súčasťou globálnej výrobnej siete divízie Mercedes Benz Cars. Ďalšími závodmi na výrobu budúcich modelov EQ značky Mercedes-Benz sú závody Rastatt (Nemecko), Sindelfingen (Nemecko), Tuscaloosa (USA) ako aj Hambach (Francúzsko).

Akumulátory potrebné na výrobu vozidla EQC v Brémach bude vyrábať a čiastočne nabité dodávať dcérska spoločnosť Accumotive so sídlom v meste Kamenz (neďaleko Drážďan), ktorej stopercentným vlastníkom je koncern Daimler. Akumulátory sa skladujú v blízkosti výrobnej linky a podľa potreby ich priamo k výrobnej linke privezú prepravné systémy bez vodičov. Lokálna výroba akumulátorov patrí medzi významné faktory úspechu elektroofenzívy divízie Mercedes-Benz Cars. Výrobná sieť mobility budúcnosti je tým pádom ideálne rozmiestnená.

Do celosvetovej výroby akumulátorov investuje spoločnosť celkovo viac ako jednu miliardu eur s tým, že po dva závody budú v saskom Kamenzi a v lokalite Stuttgart-Untertürkheim (Nemecko) a po jednom závode bude v Sindelfingene, Pekingu (Čína), Tuscaloose (USA), Jawore (Poľsko) a Bangkoku (Thajsko). Globálne združenie na výrobu akumulátorov divízie Mercedes-Benz Cars bude v budúcnosti pozostávať z deviatich závodov na troch kontinentoch.

Rozsiahla sériová výbava s predzvesťou budúcnosti
Vozidlo Mercedes-Benz EQC ponúka už v základnej verzii vyslovene bohatú sériovú výbavu a ako priekopník značky EQ stelesňuje štyri piliere stratégie digitalizácie CASE – „zosieťovanie“, „autonómne jazdenie“, „zdieľanie a služby“ a „elektrické pohony“. Vďaka inovatívnemu systému infotainmentu, najmodernejším asistenčným jazdným systémom, službám, ktoré výrazne presahujú samotné vozidlo a inteligentnej stratégii pohonu presviedča prémiové SUV svojimi mnohými vlastnosťami.

Zosieťovanie: sofistikovaná koncepcia ovládania so špecifikami vozidla EQC
Žiadny iný systém nie je taký charakteristický pre pilier stratégie CASE týkajúci sa „zosieťovania“ ako infotainment MBUX (Mercedes-Benz User Experience - Používateľský zážitok Mercedes-Benz). Do vozidla EQC sa dodáva sériovo a ako súčasť rozsiahlej koncepcie ovládania a zobrazovania vytvára emocionálne prepojenie medzi vodičom, vozidlom a cestujúcimi. Vďaka umelej inteligencii sa dokáže MBUX učiť. Jeho súčasťou je širokouhlý kokpit, ktorý pozostáva z dvoch 10,25“ displejov, pričom pravý displej je dotykový . Do sériovej výbavy patrí aj dotykové pole v stredovej konzole. Hlasové ovládanie je takisto výnimočné, pretože rozumie dokonca aj dialektom a dokáže splniť príkazy špecifické pre vozidlo EQC.

Skutočnou zaujímavosťou je rozšírenie MBUX špecifické pre vozidlo EQC. Exkluzívne v modeloch značky EQ sa využívajú funkcie a služby vyvinuté špeciálne pre potreby elektromobility: služby sprostredkované na diaľku a navigačné služby, ktoré sa dodávajú do vozidla EQC sériovo spájajú všetky funkcie týkajúce sa elektrického jazdenia. Okrem iného umožňujú navigáciu optimalizovanú pre vozidlá EQC s plánovaním trasy optimalizovaným na dojazd vrátane zastávok na nabíjanie, individuálne nastavenia nabíjania a predklimatizovanie vozidla. Ukazovatele, ktoré boli navrhnuté len pre Mercedes-Benz EQC, ako napríklad merač výkonu v pravom tubuse združeného displeja, ktorý nahradzuje otáčkomer, prispievajú k pozitívnemu používateľskému zážitku. Ďalším výrazným prvkom výbavy je inteligentná podpora vodiča s piatimi rozličnými jazdnými programami a piatimi stupňami rekuperácie, ktoré si možno individuálne nastaviť a ktoré sa prispôsobujú na základe rýchlosti a trasy.

Autonómne jazdenie: atraktívne prvky mimoriadnej výbavy a prídavné balíky
Mercedes-Benz robí dôležité kroky smerom k automatizovanému jazdeniu vďaka balíku asistenčných jazdných systémov najnovšej generácie (na želanie). Balík spája prepracované asistenčné jazdné systémy a presviedča množstvom prídavných opatrení zameraných na lepší komfort a väčšiu bezpečnosť. Jeho súčasťou je napríklad aktívny asistent brzdenia s funkciou odbočovania a podpory prejazdu križovatky, aktívny asistent udržiavania odstupu DISTRONIC či aktívny asistent riadenia. Balík asistenčných jazdných systémov odbremeňuje vodiča a v prípade nebezpečenstva ho včas upozorní, aby stihol zabrániť nebezpečným situáciám.

Ďalšie prvky voliteľnej mimoriadnej výbavy, ako napríklad exteriér AMG Line dodávajú vozidlu Mercedes-Benz EQC dynamický nádych. EQC vnáša do elektromobility napríklad vďaka dvojlamelovému dizajnu na maske chladiča športové gény AMG a spája tak jedinečný dizajn s výnimočnou technikou. Voliteľný interiér AMG Line dodáva vozidlu EQC viac športovosti na pohľad i na dotyk. Na zvýšení pôžitku z jazdy sa okrem elektrického vzhľadu interiéru podieľa napríklad aj multifunkčný športový volant v koži napa so sploštenou dolnou časťou a perforáciou v oblasti uchopenia. O dobré bočné vedenie sa starajú športové sedadlá s grafickým stvárnením špecifickým pre AMG.

Zdieľanie a služby: dlhodobo bezstarostná elektromobilita 
Písmeno S, ktoré v stratégii CASE symbolizuje pilier „zdieľanie a služby (Shared & Services)“, je čoraz významnejšie: odpoveďou na želania zákazníkov po väčšom komforte lepšom pohodlí sú atraktívne servisné balíky ušité pre vozidlo EQC, ktoré sú navrhnuté na dlhodobo bezstarostné používanie vozidla. Ich súčasťou sú servisné balíky, ako „údržba“, „služba odvozu a dovozu vozidla“, „predĺženie záruky na vozidlo“ či „dovolenkový balík“,ktoré sú v ponuke už pri predaji vozidla.

„Údržba“ zahŕňa všetky potrebné údržbové práce v priebehu až šiestich rokov alebo najazdenia 160 000 kilometrov. Zvláštna pozornosť sa pritom kladie na kontrolu komponentov významných z hľadiska bezpečnosti a skúšku funkčnosti elektrických komponentov. Používanie originálnych dielov a špeciálneho náradia od značky Mercedes-Benz zabezpečí bezproblémový a spoľahlivý jazdný zážitok.

Pri využití služby „údržba" a „služby vyzdvihnutia a dovozu vozidla“ je plánovanie návštevy dielne pohodlnejšie než kedykoľvek predtým. Vozidlo budú vyzdvihovať zamestnanci dielne na účely údržbových prác počas obdobia šiestich rokov (alebo až šesťkrát) a na želanie zákazníka vozidlo dovezú aj naspäť. Službu odvozu a dovozu vozidla možno využívať z vlastného domova, kancelárie alebo obľúbeného miesta v určitom okruhu dielne Mercedes-Benz autorizovanej na prácu s vozidlom EQC.

Servisný balík „predĺženie záruky na vozidlo“ chráni majiteľa vozidla nad rámec sériovo dostupnej záruky na nové vozidlá Mercedes-Benz pred neočakávanými nákladmi na opravu, a to až do šiestich rokov veku vozidla. Predĺženie záruky na vozidlo (na želanie) je ideálnym doplnkom k sériovému certifikátu vysokonapäťového akumulátora, ktorí platí až osem rokov alebo do najazdenia 160 000 kilometrov.

Všetky servisné balíky sú viazané na vozidlo šesť rokov v krajine kde bolo vozidlo prvotne zakúpené a pri predaji prejdú na ďalšieho majiteľa.

„Dovolenkový balík“ poskytuje majiteľom vozidla Mercedes-Benz EQC počas šiestich rokov možnosť zvýhodneného prenájmu vozidla so spaľovacím motorom na 14 dní v roku. Ide o ideálnu službu, ak sa chcú dostať do vzdialenejšej dovolenkovej destinácie a nechcú cestou vyhľadávať možnosti nabíjania. Prípadne v regióne kam smerujú, nie je dostatočne rozvinutá nabíjacia infraštruktúra.

Elektrické pohony: výkon priamo z pokoja
Model EQC je priekopníkom nových generácií elektrických pohonov značky Mercedes-Benz a prezentuje pilier stratégie CASE „elektrické pohony“. Celkový výkon vozidla EQC je 300 kW (408 k). Jeden elektromotor na prednej a jeden na zadnej náprave premieňajú elektrickú energiu na mechanickú a ponúkajú pôsobivý náhon s krútiacim momentom na úrovni 760 Nm. Predvídavá prevádzková stratégia komponentov pohonu posiela výkon vždy tam, kde si ho daná jazdná situácia vyžaduje – efektívne a takmer úplne ticho. Plne variabilný náhon na všetky kolesá 4MATIC zlepšuje jazdnú stabilitu, a to najmä pri náročných cestných podmienkach. Silu prerozdeľuje plynule a stará sa o lepšiu bezpečnosť jazdy, kvalitnejší pôžitok z jazdy a dlhší dojazd.

Vysokovoltový lítium-iónový akumulátor vozidla EQC je centrálnym akumulátorom energie pre elektrický pohon a presviedča vysokou výkonovou hustotou s využiteľným obsahom energie na úrovni 80 kWh (NEDC) . Stará sa o dojazd na úrovni 374 – 417 km (NEDC)1 a o vysoký výkon elektrického pohonu. Modulárny dizajn systému s dvoma modulmi, z ktorých oba majú po 48 článkoch a štyrmi modulmi, ktoré obsahujú 72 článkov, umožňuje mimoriadne kompaktnú konštrukciu.

Nabíjanie doma 
EQC možno v podstate nabíjať aj z domovej zásuvky. S domácou nabíjacou skrinkou Mercedes-Benz však možno nabíjať všetky vozidlá s elektrickým pohonom s akumulátormi značky Mercedes-Benz a všetky hybridné vozidlá dobíjateľné zo siete značky Mercedes-Benz omnoho rýchlejšie než prostredníctvom konvenčnej domovej zásuvky. Nabíjacia skrinka (wallbox) Mercedes-Benz umožňuje mimoriadne rýchle, bezpečné a pohodlné nabíjanie doma.

Spolu s trhovo špecifickým inštalačným partnerom nabíjacieho zariadenia ponúka okrem toho Mercedes-Benz aj jednoduchú a rýchlu inštaláciu nabíjacej skrinky (wallbox) Mercedes-Benz, ako aj profesionálne poradenstvo týkajúceho sa e-mobility.

Pohodlné cestovanie, nabíjanie a platenie
Model EQC je sériovo vybavený mnohými digitálnymi službami, ktoré umožňujú bezstarostné elektrické jazdenie a nabíjanie.

Navigácia optimalizovaná pre vozidlo EQC automaticky vypočíta rýchlu a komfortnú trasu s malým množstvom zastávok na nabíjanie a krátkymi časmi nabíjania. Plánovanie trasy môže prebiehať aj mimo vozidla prostredníctvom aplikácie Mercedes me. Predklimatizovanie sa postará o to, aby mal interiér vozidla pri odjazde požadovanú teplotu. Zarátaním údajov o vozidle, akými sú napríklad aktuálny stav akumulátora či informácie o trase, meteorologické údaje alebo dostupné nabíjacie stanice sa trasa dynamicky prispôsobí.

Vďaka navigácii optimalizovanej pre EQC môžu zákazníci Mercedes-Benz jednoducho nájsť nabíjacie stanice a prostredníctvom služby Mercedes me Charge získať v rôznych krajinách pohodlný prístup k nabíjacím staniciam rôznych poskytovateľov. Zákazníci pritom profitujú z integrovanej funkcie platby s jednoduchým zúčtovaním. Služba Mercedes me Charge umožňuje aj prístup k rýchlonabíjacím staniciam paneurópskej rýchlonabíjacej siete IONITY. Krátke časy nabíjania sa najmä pri dlhých trasách starajú o pohodlné cestovanie naprieč hlavnými dopravnými tepnami Európy.

Limitovaná mimoriadna edícia na začiatok
S modelom EQC Edition 1886 (kombinovaná spotreba elektrického prúdu: 25,0 – 22,4 kWh/100 km; kombinované emisie CO2: 0 g/km)1, ktorý oslávil svoju svetovú premiéru na výstave New York International Autoshow 2019, ukazuje vynálezca automobilu, že mobilita budúcnosti ďaleko prekračuje samotné vozidlá. Model EQC Edition 1886 preto disponuje rozsiahlou mimoriadnou výbavou a ponúka služby týkajúce sa elektromobility zamerané na zákazníka. Cena modelu EQC Edition 1886 bude z dôvodu mnohých doplnkových prvkov a služieb na úrovni 88 242 eur s DPH.

Technické údaje

Zobrazit Galériu

Mercedes-Benz Slovakia s.r.o.

Všetky autorove články
Mercedes auto automobil Benz EQC

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať