SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 SAMSUNG_102020 Advertisement

Tlačiareň bez atramentu: Vedci vynašli papier umožňujúci opakované potlačenie a vymazanie potlače

0

Výskumníci z čínskej Shandong University, Kalifornskej univerzity v Riverside a Národného laboratória Lawrencea Berkeleyho prišli s nápadom vyvinúť ľahko potlačiteľný papier, na ktorý sa dá tlačiť pomocou UV svetla a potlač vymazať  zahriatím na 120 °C. Opätovne by sa tak dal použiť viac ako 80-krát.

„Najväčší význam našej práce spočíva vo vývoji nového druhu fotoreverzibilného papiera umožňujúceho zmenu farby a opätovnú potlač pomocou svetla a bez použitia atramentu. Na dotyk je rovnaký ako bežný papier, ale možno ho opakovane potlačiť a vymazať,“ povedal Yadong Yin, profesor chémie na Kalifornskej univerzite v Riverside.

V súčasnosti, keď výroba a likvidácia papiera majú veľký negatívny dosah na životné prostredie, môže  tento vynález znamenať obrovský ekonomický a ekologický prínos pre spoločnosť.

Vedci skúmali možnosť využitia schopnosti určitých chemických látok meniť farbu, ak sú vystavené svetlu. Problémy však spôsobovala obmedzená stabilita a reverzibilita, vysoké náklady, toxicita a ťažkosti pri nanášaní povlaku na bežný porézny papier. Preto vyvinuli špeciálny papier, vhodný na tlač pomocou svetla, na ktorom je vytlačená informácia len na potrebný krátky čas.

Podľa vedcov umožňuje takýto papier veľa praktických aplikácií vrátane dočasného záznamu a čítania informácií napr. v novinách, časopisoch, na plagátoch, prepisovateľných informačných štítkoch a pod.

Nová vrstva sa skladá z dvoch typov nanočastíc – tie prvé sú vyrobené z berlínskej modrej, čo je bežný lacný netoxický modrý pigment, ktorý pridaním elektrónov stratí sfarbenie. Druhý je oxid titaničitý (TiO2), čo je fotokatalytický materiál, ktorý urýchľuje chemické reakcie po vystavení UV žiareniu.

Keď sa tieto dva druhy nanočastíc rovnomerne premiešajú a nanesú na papier, ten zmodrie. Ak chcete vytlačiť text alebo obrázky, treba papier vystaviť UV žiareniu, čím sa aktivizujú nanočastice TiO2, ktoré potom uvoľňujú elektróny do okolitých nanočastíc berlínskej modrej, ktoré sa menia na bezfarebné.

Vzhľadom na to, že čitateľnejší je modrý text na bezfarebnom pozadí než bezfarebný text na modrom pozadí, typicky sa tlačí svetlom skôr pozadie ako text, hoci možný je aj opačný postup (bezfarebný text na modrom pozadí). Dosiahnuť sa dajú rôzne farby, ak sa namiesto berlínskej modrej použijú analogické iné farby.

Papier si zachová vysoké rozlíšenie (5 µm) aspoň 5 dní, potom sa pomaly vracia k pôvodnej modrej farbe. Ak ho chcete vymazať rýchlejšie, stačí ho zahrievať po dobu asi 10 minút. Podľa vedcov je papier potlačiteľný svetlom cenovo konkurencieschopný s bežným papierom a v budúcnosti by táto technológia mohla nájsť široké uplatnenie.

Štúdia o prepisovateľnom  papieri bola uverejnená v časopise Nano Letters.

Zdroj: Phys

Zobrazit Galériu

Redakcia

Všetky autorove články
nanocastice

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať