Image
27.11.2015 0 Comments

Tlačia vás topánky? Dajte si zhotoviť nové 3D tlačou na mieru

3D tlačou možno zhotoviť množstvo rozličných výrobkov. Jedna z oblastí, kde sa dá s výhodou využiť, je rýchle prototypovanie. Umožňuje takisto vyrábať malé série vysokokvalitných produktov, prispôsobených individuálnym požiadavkám zákazníka, a to nákladovo oveľa efektívnejším spôsobom ako predtým.

Napríklad taliansky výrobca obuvi Simone Segalin používa 3D tlačiareň na výrobu topánok zhotovených podľa požiadaviek zákazníka, ktoré sú presne prispôsobené jeho nohe. Najprv treba premerať nohu klienta laserovým snímačom, čím sa získajú údaje o jej individuálnych vlastnostiach, ako sú napr. rôzne deformity či výrastky na päte a pod. No nemusíte cestovať do Benátok, sken možno zaslať aj e-mailom. Topánky sa potom vyrobia klasickým spôsobom.

Podľa Tylera Koslowa, ktorý prispieva do odborného časopisu 3D Printing Industry, sa bude technológia 3D tlače čoraz častejšie používať pri výrobe obuvi a ortopedických pomôcok. Jedna z firiem, ktoré v tejto oblasti už značne pokročili, je New Balance. Tá sa chystá v budúcom roku uviesť na trh bežeckú obuv s tlačenými medzipodošvami. Sú výsledkom spolupráce výrobcu obuvi so spoločnosťou 3D Systems. Toto partnerstvo umožnilo spojiť sily odborníkov na biomechaniku s inžiniermi zameranými na plasty a dizajnérmi.

Pri výrobe sa využíva technika selektívneho laserového spekania (selective laser sintering - SLS). Ide o proces, pri ktorom sa menia práškové materiály na pevné vrstva po vrstve pomocou lasera. Tak vznikajú diely kombinujúce pevnosť a pružnosť, vhodné na výrobu bežeckej obuvi.


A kedy sa s 3D tlačenou športovou obuvou budeme môcť stretnúť v praxi? Limitovaná edícia bude k dispozícii v apríli 2016 „vo vybraných maloobchodných predajniach New Balance po celom svete". A vidieť ich budú môcť aj návštevníci veľtrhu Consumer Electronics Show v januári, a to v stánku 3D Systems.


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

V PLANEO Elektro je 10 % zľava na všetko, 0 % navýšenie splátok a doprava zadarmo!

27.03.2020 00:00

Špeciálny projekt Čističky vzduchu, šijacie stroje, záhradný nábytok, mobily, hračky, lampy, mixéry... Čo by sa vám práve doma zišlo, kúpite lacnejšie a bezpečne v PLANEO Elektro a zajtra to máte dom ...

Technológie

Prehľad digitálnej pomoci od firiem v čase epidémie. Pomáha aj NexTech.

20.03.2020 14:33

Slovenská aliancia pre inovatívnu ekonomiku (SAPIE) pripravila v spolupráci so svojimi 90 členmi veľký zoznam slovenských digitálnych iniciatív, ktoré pomáhajú v čase epidémie koronavírusu. Až 20 rôzn ...

Technológie

Elektromobilita 2020 - Všetko, čo potrebujete vedieť o elektromobilite v SR

05.03.2020 12:36

Rok 2020 je v oblasti elektromobility jeden z míľnikov. Regulačné orgány EÚ stále sprísňujú emisné limity a práve v tomto roku vstupuje do platnosti prvá méta obmedzujúca maximálnu produkciu miestnych ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá