Tipy pre ZPS: Zlepší fotky i účes! 5 tipov, ako využiť Skvapalnenie

0

Skvapalnenie sa najčastejšie používa na „vylepšovanie“ modeliek na obálkach módnych časopisov. Nejedna modelka za svoje krivky vďačí práve tejto funkcii. Skvapalnenie však ponúka veľa ďalších možností. Niektoré sú veľmi praktické, iné zase hravé. Poďme si niektoré z nich ukázať. 

Začnite tým, že otvoríte fotku v module Editor Zoner Photo Studiu. V pravom paneli nástrojov nájdete funkciu Skvapalnenie. Tá obsahuje niekoľko nástrojov na zmenu tvaru, veľkosti alebo orientácie vybraných miest na fotke:

  • Tvárové rysy (Shift + X)
  • Posun
  • Zväčšenie
  • Zmenšenie
  • Rotácia vpravo
  • Rotácia vľavo
  • Vyhladenie (zmierňuje efekt v už upravených oblastiach)
  • Obnovenie (vracia už upravené miesta do pôvodného stavu)

Jednotlivé nástroje môžete i kombinovať. Vyberte si funkciu a pomocou bežca nastavte jej parametre ako Priemer (veľkosť „štetca“), Sila (výraznosť efektu), Rýchlosť (akou rýchlosťou sa bude efekt po kliknutí a držaní myši prejavovať) a Hustota (určuje plynulosť prechodu medzi upravovanou oblasťou a jej okolím).

Nafúknite objem vlasov

Na zväčšenie objemu vlasov sa hodí Zväčšenie v kombinácii s Posunom. Stačí poklikať na časti, ktoré chcete zväčšiť. Len zvoľte veľkosť štetca tak, aby zhruba zodpovedal zväčšovanej časti. A dajte pozor, aby ste nemenili tvar tváre alebo okolie. Ak sa stane, že pretiahnete, pomôže vám posledný nástroj – Obnovenie. Tým vrátite dané miesto do pôvodného stavu. 

Zarovnanie časti horizontu

Skvapalnenie prakticky využijete aj vtedy, keď potrebujete na fotke zarovnať horizont, ale práve sa vám nehodí otáčať celú fotku. Pomocou nástroja Posun zarovnáte len jeho časť v miestach, kde sa krajina vlní trochu inak, než potrebujete. Je to taký malý „podvod“, ktorý môže kompozíciu výrazne zlepšiť. 

Deformácia širokouhlého objektívu

Širokouhlé objektívy sú skvelé, pretože vďaka nim dostanete do záberu všetko potrebné. Ich nevýhodou býva výrazná deformácia na okrajoch fotky. Budovy padajú a ľudia sú širší. Oboje sa našťastie dá jednoducho napraviť nástrojom Posun. V našom prípade padá horizont doprava a kostol doľava. Klasické zarovnanie horizontu by tu nefungovalo. Preto je lepšie použiť Skvapalnenie.

Doplnenie okrajov miesto orezu

Ak skladáte panorámy fotené z ruky, často sa stane, že niektoré rohy chýbajú. Môžete teda výsledok viac orezať, ale to je väčšinou škoda. Prídete tým totiž o veľkú časť fotky. 

Takže orez pokojne urobte trochu väčší a pomocou nástroja Posun prázdne miesta v rohoch vyplňte. Túto metódu môžete použiť len vtedy, keď na okrajoch nie sú zložité textúry. Tam by bolo deformáciu vidieť na prvý pohľad.

Olejomaľba

A na záver niečo divoké! Posledný tip je vytvorenie „olejomaľby v štýle van Gogha“. Jeho obrazy boli typické krútenými tvarmi mrakov a ďalších objektov. V tomto prípade využijete najviac nástroj Rotácia

Potom na lepší výsledok použite ešte filter Olejomaľba, prípadne i Cartoon. Oba nájdete pod záložkou Efekty v hornom paneli nástrojov. 

Tvarujte čokoľvek, ale s mierou!

Pri práci so Skvapalnením platí rovnaké nepísané pravidlo ako pri väčšine úprav: Najlepšia úprava je tá, pri ktorej nespoznáte, že bola vykonaná.

 

Zobrazit Galériu

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať