Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Tipy pre ZPS: Digitalizácia a odstránenie poškodenia starej fotografie

0

Ruku na srdce, nostalgické spomienky sú často tie najkrajšie. Prenesú vás do starých čias, čias prvých škodoviek MB 1000, betónových škatúľ panelákov, minisukní či fenomenálnych Beatles. Obrazová spomienka si zaslúži patričnú starostlivosť. Hoci je tlačená fotografia originálna a nedokonalosti dotvárajú jej autenticitu, nie je na škodu zachovať si takéto fotky aj v digitálne forme. Tak sa poďme pozrieť krok za krokom, ako na to.

Skenujeme fotografie

Pri skenovaní fotografií budeme potrebovať skener, resp. tlačiareň s touto funkciou. V prípade, že takéto zariadenie nemáte, fotografie vám naskenujú v každom dobrom fotolabe.

Nastavenie a spustenie skenovania v Zoner Photo Studiu nájdete cestou: Menu » získať » získať zo skenera.

Na ľavej strane otvoreného okna nastavíte:

• zdroj (vaša tlačiareň),
• uložiť obrázok na disk (zvolíte cestu, kde má byť fotka uložená),
• kliknete na Formát.

Na pravej strane:

• nastavíte formát,
• nastavíte najvyššiu kvalitu,
• potvrdíte.

Odstraňujeme poškodenie fotografie

Stará fotografia je často opotrebovaná a poškodená. Takto naskenovanú fotku patrične zlepšíme a poškodenie v najväčšej možnej miere odstránime. V ZPS sa do renovácie môžeme pustiť dvoma cestami. Buď ju budeme upravovať v module Vyvolať, čo znamená, že je to nedeštruktívna úprava (neprídeme o pôvodnú poškodenú fotografiu), alebo ju chceme upravovať vo vrstvách v module Editor.

Upravujeme v module Vyvolať

Modul Vyvolať umožňuje nedeštruktívne úpravy. Všetky vykonané úpravy sa zapisujú zvlášť do súboru, ktorý ZPS automaticky vytvorí. Spravidla ho nájdeme hneď vedľa fotky, teda tam, kde máme fotku v PC umiestnenú. Po ukončení úprav v module Vyvolať fotografiu exportujeme a ZPS automaticky vytvorí novú zložku s názvom Export, kde sa bude nachádzať upravená fotografia. Pôvodná fotka ostáva zachovaná. V module Vyvolať budeme odstraňovať nedostatky pomocou funkcie Klonovacia pečiatka. Môžeme si prácu uľahčiť tým, že nastavíme automatické vyhľadávanie zdrojovej oblasti. Pečiatka sama vyhodnotí, ktorá zdrojová oblasť je na retušovanie daného miesta najvhodnejšia. No nie vždy sa to podarí. V tom prípade buď zdrojovú oblasť manuálne premiestnime na vhodnejšie miesto, alebo jednoducho funkciu hľadania zdroja vypneme a môžeme sami vyberať zdrojové oblasti.

Upravujeme vo vrstvách v module Editor

V module Editor sa pracuje vo vrstvách. Aj v tomto prípade siahneme po nástroji Klonovacia pečiatka. Postup je v podstate rovnaký ako v module Vyvolať. Klonujeme zdrojové miesto a nanášame na poškodené. Okrem odstránenia poškodenia zlepšíme expozíciu, doostríme a nakoniec zvýšime zreteľnosť fotky. Upravenú fotku uložíme štandardne do JPG a celú prácu s vrstvami do formátu .zps. 

www.milujemefotografii.cz 

 

Zobrazit Galériu

Matěj Liška

Všetky autorove články
Zoner digitalizacia fotografia

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať