Recenzia: Thomson WHP5305BK: Televízne slúchadlá pre seniorov

0

Seniori nebývajú často cieľovou skupinou producentov elektroniky. Je preto sympatické, že Thomson prináša bezdrôtové slúchadlá rešpektujúce ich potreby. Ide o náhlavnú digitálnu súpravu pod bradu, skladajúcu sa z prijímača s integrovanou batériou. Nosenie týchto slúchadiel je trochu nezvyčajné vzhľadom na visiaci prijímač, ktorý sa kolíše pod bradou, ale seniori iste ocenia jeho kvality a pomoc s prenosom zosilneného zvuku.

Súčasťami celej súpravy sú aj vysielač a nabíjacia kolíska, napájací zdroj, pripájacie káble, adaptérový konektor, externý mikrofón a pár náhradných štupľových nadstavcov.  Ja mám do seniorského veku ešte ďaleko, a tak boli pre mňa štupľové nadstavce všetky priveľké a nepohodlné. Výrobca však iste myslel na to, že ušnice sa ľuďom zväčšujú po celý život a o nejakých 50 rokov (v dôchodkovom veku) by mi určite pohodlne sadli...

Konektivita

Keďže má headset v názve označenie Wireless, predpokladala som predovšetkým pripojenie bluetooth, na moje prekvapenie však chýba. Podľa môjho názoru  by malo byť pri bezdrôtových slúchadlách samozrejmosťou. Balenie obsahuje adaptérový kábel cinch – 2× cinch na 3,5 mm stereo jack spojku, audiokábel s 3,5 mm jackom na oboch koncoch a adaptérový konektor 6,3 mm na 3,5 mm, čo predstavuje pomerne slušnú kompatibilitu a pripojiteľnosť k externým zariadeniam. Káblom treba prepojiť vysielač s nabíjacou stanicou a slúchadlá sa v uzavretom priestore samostatne používajú až do vzdialenosti 20 metrov. V exteriéri sú slúchadlá schopné prijímať až do vzdialenosti 23 metrov. 

Kvalita zvuku

Používateľ si spojí vysielač so svojím DVD alebo CD prehrávačom, TV prijímačom, Hi-Fi systémom alebo iPodom a vďaka digitálnej technológii preskoku kmitočtu a nosnej frekvencii 2,4 GHz  si môže vychutnať dokonalý hudobný zážitok. Na vysielači sa nachádza iba prepínač mono – stereo, všetky ostatné prepínače a ovládacie prvky sú umiestnené na headsete.  Regulácia hlasitosti je označená stupnicou 1-10 a je plynulá (spojitá). Ekvalizácia (4 režimy) je spoločná pre obe uši: jedno základné (neutrálne) a tri rozšírené – na zvýšenie výšok, zvýšenie basov a kombinovaný na zvýšenie výšok aj basov.

Ďalšie možnosti

Tento model ponúka aj rozšírené možnosti tlmenia zvuku. Pri počúvaní okolitého hovoru sa zvuk dá stíšiť pomocou tlačidla v prednej časti slúchadiel, aby používateľ počul ľudí rozprávajúcich sa okolo neho. Keďže ide o štupľové slúchadlá tlmiace okolité zvuky, tesnenie a izolácia vonkajších zvukov je zvládnutá skvelo. Takmer nič, čo by ma pri počúvaní hudby bolo vyrušovalo, mi  z vonkajšieho okolia do uší nepreniklo.

Batéria a výdrž

Headset ako samostatná jednotka disponuje 350 mAh Li-pol akumulátorom, ktorého výdrž sa blíži pri neustálom používaní  k siedmim až ôsmim hodinám.  Systém ponúka aj funkciu rýchleho nabíjania z nabíjacej stanice, ktorá nemá samostatný akumulátor, teda musí byť pripojená do siete. Plné nabitie headsetu trvá približne hodinu. Nabíjací kábel je pohodlne dlhý. Slúchadlá ani nabíjacia stanica nemajú displej, preto stav batérie signalizuje LED kontrolka.

Verdikt

Tento headset ponúka rozšírené a veľmi variabilné možnosti, čo sa týka zvuku. Úplné prispôsobenie potrebám používateľa vie byť hlavne pre slabšie počujúcich alebo pre ľudí s jednostranným postihnutím sluchu veľmi prínosné. Chýbalo mi však pripojenie bluetooth.

Parametre:

• Nosná frekvencia  2,4 GHz, 350 mAh Li-pol akumulátor, frekvenčný rozsah 30 Hz – 20 kHz, skreslenie < 0,5 %, odstup šumu > 75 dB, dosah 20 – 23 metrov, hmotnosť: 65 g

• Cena: 100 EUR

PLUSY, MÍNUSY:

+ Výdrž batérie, kvalita zvuku, široké spektrum konektivity, nastaviteľná ekvalizácia  a dôraz na obe uši samostatne, voliteľné nastavenia zvuku
- Neprítomnosť pripojenia bluetooth

HODNOTENIE:

Technické kvality: 100 %
Konektivita: 80 %
Nastavenie:  100 %
Dosah: 95 %
Výdrž batérie: 100 %
Celkovo: 95 %

Zuzana Wlachovská

Všetky autorove články
Thomson sluchladla audio zvuk bateria Bluetooth TV domacnost zabava

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať