Image
18.10.2018 0 Comments

Testujeme mobilnú aplikáciu 365 banky: Je rýchla, zábavná a vedie k zodpovednému hospodáreniu s financiami

Zapojili sme sa do programu beta testovania novej mobilnej aplikácie 365 banky. Môžete sa do neho zapojiť cez pozvánku od priateľa, ktorý je klientom tejto banky, cez facebookovú burzu s pozvánkami alebo najjednoduchšie na webe banky, kde zadáte svoj e-mail, na ktorý vám príde pozvánka. V prvom dieli sme si vytvorili účet.

Účet v 365 banke je úplne zadarmo vrátane vydania platobnej karty Mastercard. Trvalo to niekoľko málo minút a bolo to zábavné, pretože aplikácia komunikuje s používateľom moderným jazykom a navyše, čo u bankových aplikácií nebýva zvykom, je aj miestami zábavná. Snaží sa nevyhnutné „právnické“ formality vybaviť čo najrýchlejšie a tak zaujímavo, ako je len možné. Prvú časť testovania sme na jeden deň prerušili, pretože bolo treba čakať na prevod peňazí z vášho iného účtu, ktorý slúžil na overenie. Ak iný účet nemáte, môžete si účet overiť na pošte. Po medzibankovom prevode môžete začať účet naplno používať. Na štvrtý deň od založenia účtu prišla aj platobná karta Mastercard.

Veľmi pozitívne hodnotím, že mobilná aplikácia sa snaží používateľa viesť k hospodárnosti. V rámci overovacej platby som na novo vytvorený účet previedol 99 eur. Ak začnete používať účet v 365 banke ako hlavný, bude vám naň chodiť výplata, prípadne iné príjmy a s tým musíte do ďalšieho výplatného termínu nejako vystačiť. Preto vám aplikácia na hlavnej stránke zobrazí zostatok a vyzve vás, aby ste zadali aj svoje plánované výdavky - ako sú trvalé príkazy alebo inkasá, prípadne sporenie.

Vyberiete, ktorý deň v mesiaci vám chodí výplata, prípadne iný príjem. Nemusí ísť nutne o výplatu, môžete zadať deň, kedy si budete posielať peniaze z iného účtu na účet v 365 banke. Aplikácia k danému dňu vypočíta, koľko môžete minúť tak, že od zostatku na účte odpočíta plánované platby.

Upozornenie na možnosť zadania výplatného termínu a trvalých príkazov

K zodpovednému hospodáreniu s financiami patrí aj sporenie. Aplikácia vás upozorní, že si môžete vytvoriť aj viacero sporení. Ku každému sporeniu si môžete vybrať názov a obrázok, aby ste v tom mali prehľad a hlavne, aby ste mali väčšiu motiváciu sporiť. V následne zobrazenom dialógu si môžete vybrať názov sporenia s obrázkom. Môžete sporiť na byt, auto, svatbu, cestovanie, hi-tech a aby to bolo zábavnejšie, v ponuke cieľov sporenia sú aj „Neresti a maličkosti“,  „chcem byť bohatý“ a dokonca aj „lístok na Mars“ . Podľa výberu cieľa sa v ďalšom dialógu zobrazí cieľová suma. Po zadaní sumy, ktorú chcete mesačne sporiť, sa zobrazí, kedy dosiahnete cieľovú sumu a koľko vám k nej banka pripíše úrokov.

Sporenie umožňuje pravidelné ukladanie peňazí s úrokom 0,365 % p.a. Úrok sa pripisuje vždy na konci mesiaca. Aby vás menej lákalo vyberanie z úspor, môžete mať sporenie v aplikácii skryté. Aby som to upresnil, bude aj naďalej dostupné, no nebude viditeľné na domovskej stránke aplikácie, takže sa k nemu bude nutné v prípade naliehavej potreby preklikať.

Vytvorenie sporenia

Na hlavnej stránke aplikácie máte zobrazenú informáciu o tom, koľko môžete minúť do ďalšej výplaty (tzv. inteligentný zostatok) z celkovej sumy, ktorú máte na účte (disponibilný zostatok). Rozdiel medzi nimi je v tom, že inteligentný zostatok zohľadňuje všetky plánované platby – trvalé príkazy alebo sporenie a tiež inkasá na základe predošlých platieb. Disponibilný vám povie celkovú sumu, ktorú máte na účte. Ak to zhrniem, pre používateľa je dôležitý inteligentný zostatok, pretože mu presne povie, koľko môže minúť.

Varianty hlavnej informačnej stránky aplikácie

Samozrejme sme otestovali aj prevod peňazí. Formulár prevodného príkazu je prehľadný a maximálne zjednodušený. Polia na zadanie údajov ako je variabilný symbol, konštantný symbol , špecifický symbol, prípadne referencia platiteľa, ktoré nie sú na prevod peňazí nevyhnutné, sú na samostatnom formulári dostupnom cez link Ďalšie polia. Referencia platiteľa nahrádza variabilný, konštantný a špecifický symbol.

Keďže sa jedná o betatestovanie, tu mám prvú pripomienku. Odporúčam zvážiť, či by nebolo lepšie dať variabilný symbol na hlavný formulár prevodu. Je to síce nepovinný parameter a prevod sa zrealizuje aj bez neho, avšak vynechať variabilný symbol môžete iba vtedy, ak prevádzate peniaze na účet rodinnému príslušníkovi či kamarátovi. Pri platbách za tovar, prípadne služby, je potrebné zadať variabilný symbol z faktúry, aby príjemca mohol vašu platbu identifikovať. Keby bol variabilný symbol na hlavnom formulári, používateľ by si ho zakaždým všimol a nezabudol ho pri platbách zadať. Možno by sa táto myšlienka dala ešte viac rozvinúť a pri odoslaní platobného príkazu bez variabilného symbolu by aplikácia v dialógu Skontroluj si platbu mohla používateľovi pripomenúť, či nezabudol na variabilný symbol.

Napriek tomu, že som sa pri spustení aplikácie voči nej autentifikoval pomocou snímača odtlačkov prstov, na autorizáciu prevodu peňazí je potrebné zadať PIN, prípadne kombináciu emodži obrázkov tzv. PIE. Správne je tu implementovaná zásada: bezpečnosť nadovšetko. Aby ste pri budúcom prevode nemuseli znovu zadávať údaje, adresáta platby si môžete pridať do kontaktov. Familiárnosť aplikácie a snaha o živú komunikáciu moderným jazykom sa prejaví aj pri prevode peňazí. Aplikácia pri úspešnom prevode zobrazí notifikáciu typu „Pá-pá! Odišli Ti xx EUR z účtu Teraz máš xxx EUR.“

Kedykoľvek si môžete zobraziť zoznam transakcií, v ktorom sa dá veľmi efektívne vyhľadávať. Aplikácia vám v prípade potreby exportuje zoznam transakcií aj vo formáte PDF. Banka využíva aplikáciu aj ako informačný prostriedok. Upozorní vás na ponuky, ktoré by vás mohli zaujať.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Test 2

Nikon Z7 vs. Nikon D850: Pokorila bezzrkadlovka Z7 svoju staršiu sestru?

15.01.2019 00:03

Spoločnosť Nikon určite nepatrí medzi patriotov v oblasti fotoaparátov. Full frame bezzrkadlovky od Sony a Olympusu sú na trhu už dlho, ale práve Nikon oznámením nových modelov Z6 a Z7 predznamenáva v ...

Test

Ako fotí Huawei Mate 20 Pro - makrofotografia

05.01.2019 00:10

Keď som pred dvomi rokmi písal článok o makrofotografii, týkal sa výhradne fotoaparátov s výmennými objektívmi, v drvivej väčšine zrkadloviek. Vtedy by som pokladal za sci-fi, že onedlho zvládnu tento ...

Test 3

Ktorý smartfon fotí najlepšie - Huawei Mate 20 Pro, Samsung Galaxy Note 9 alebo iPhone XS Max?

04.01.2019 00:15

V našom komplexnom teste sme sa zamerali na fotoaparáty vlajkových smartfónov. V prvom semifinále  sme porovnávali iPhone XS Max a  iPhone XR. V druhom semifinále zas vlajkové modely Huawei P20 Pro a  ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button