Image
4.1.2017 3 Comments

Testovali sme trojicu základných dosiek pre Kaby Lake: Asus, MSI a Gigabyte

Obsadené sú modely od kľúčových výrobcov na našom trhu s čipovou súpravou Intel Z270, určenou pre náročnejších používateľov, ktorým je umožnené hlavne pretaktovanie procesora bez obmedzení. Oproti starším Z170 majú hlavne k PCI Express 3.0 navyše vyvedené 4 linky a oficiálne podporujú SSD Intel Optane. Cenovo sa pohybujeme od 160 do 200 eur, teda v zóne strednej triedy, kde sa zase až tak nešetrí, ale ani neinvestuje do prvkov pre nadšencov, extrémnych overclockerov a podobne.

Spoločným znakom a inováciou oproti predchádzajúcej generácii je druhý konektor pre M.2, na dvoch doskách je duálne interné USB 3.0 (resp. v modernejšom označení USB 3.1 gen. 1, špecifikácie sú rovnaké). Štandardom sa stávajú aj USB 3.1 gen. 2 s dvojnásobnou teoretickou priepustnosťou 10 Gb/s, najčastejšie z každého typu (A/C) po jednom kuse. To zatiaľ iba na zadnom paneli I/O, na interný header na pripojenie moderných zariadení spredu počítača si ešte chvíľu počkáte. Z testovaných modelov ho má iba Asus.

Audio je na každej doske osemkanálové, líšiace sa iba softvérom, postavené je zakaždým na čipe Realtek ALC1220 s kvalitnými japonskými kondenzátormi Nippon Chemi-Con/Nichicon. Tento segment je od zvyšku dosky riadne odtienený, zvuk je vždy čistý a neurazí ani náročnejšieho poslucháča. Dlžné si nič nie sú ani BIOS-y, resp. UEFI. Rozhrania sú funkčne porovnateľne nabité a pritom vždy prehľadné, chválime i pokročilé možnosti nastavenia pripojených ventilátorov, či už cez PWM, alebo voltáž, podľa predvolených profilov alebo manuálne. Samostatný regulátor už nebudete potrebovať.

Ani na jednej doske nechýba podsvietenie RGB. Vidieť tu snahu nalákať zákazníka práve vábivým vzhľadom so svetielkami s efektmi od výmyslu sveta. Celú túto maškarádu však možno aj celkom vypnúť a ušetriť tým zopár wattov.

Pred testovaním ešte odpovede na základné otázky: pätica (LGA 1151) sa nezmenila a so staršími procesormi Skylake je kompatibilná pinovo i softvérovo. Podpora multi-GPU je kompletná, teda pre SLI aj CrossFire.(Popis: Zľava: Asus Strix Z270E Gaming, MSI Z270 Gaming Pro Carbon a Gigabyte Z270X Gaming 5)

Čo, ako a prečo testujeme
Z výkonnostných meraní nájdete v tabuľke priepustnosť RAM (v Aida64) za použitia modulov s 3200 MHz a CL16. Ostatné testy výkonu pri rovnakých čipových súpravách nemajú vôbec zmysel a viac než skutočný rozdiel zaváži chyba merania. Dôležitá je, naopak, rozdielnosť spotreby. Nielen z dôvodu prevádzkových nákladov, ale hlavne preto, že ju určuje regulácia napájania procesora. To znamená, že s vyššou spotrebou narastá i teplota na MOSFET-och. Po upravení nastavení Core i5-7600K na 4,5 GHz pri 1,3 V sme pre detailný pohľad na kaskádu odstránili jej chladenie a zahrievanie sledujeme cez termovíziu smartfónu Caterpillar S60. Odčítané sú jednak maximálne teploty, ale i priemerný rozsah, v akom sa pohybujú. Pri fotkách s tepelnými mapami sa nenechajte zmiasť, niektoré časti nie sú také horúce, ako sa zdajú. Spôsobené je to rozdielnymi emisivitou napr. cínu, lakovaným PCB či prípadným odleskom z osvetlenia.

Záťaž vždy simulujeme v teste Intel Burn pri východiskových nastaveniach procesora, režim idle (mimo záťaže odčítavame z wattmetra (Voltcraft Energy Check 3000) z prostredia nečinného OS Windows. Všetky komponenty i periférie sú vždy rovnaké, líši sa iba použitá doska. Celé to napája zdroj s účinnosťou 80Plus Titanium (Seasonic Prime), ktorý má pri tomto prevádzkovom zaťažení účinnosť približne 90 %. Z týchto testov jednoducho zistíte, ktorá z dosiek je úspornejšia.

Pretaktovanie sme nehnali do extrémov, nakoniec jeho strop závisí od procesora, zaujímavejší ukazovateľ sú konečné rozdiely v spotrebe pri najúspornejšom možnom stabilnom prevádzkovaní procesora Kaby Lake pretaktovaného na 5 GHz.

V rámci meraní sme zisťovali i hmotnosť pasívov chladenia a overili kompatibilitu prvého slotu grafickej karty s rebrami veľkého procesorového chladiča. Môžeme konštatovať, že výrobcovia si už dali pozor na to, aby nikdy k žiadnej kolízii nedochádzalo, od stredu pätice po stred slotu PCIe ×16  je to 95 – 96 mm. Pekné pravidlo je i to, že konštrukcia slotov na grafiky je v prevencii pred vyššou mechanickou záťažou zosilnená kovovými sponami. To príde vhod najmä pri preprave počítača.

Asus Strix Z270E Gaming
Má najvyššiu spotrebu v záťaži, situácia sa mení až v idle, keď je pre zmenu najúspornejšia. Tu sú však už výsledky také vyrovnané, že koncovým poradím zamieša i aktivita ozdobných LED. Tých má táto doska najmenej, lokálne v rámci estetickej krytky externých konektorov cez veľký svetlovod.

Exkluzívne je medzi konektormi na ventilátory jeden dimenzovaný na 3 A. Ten zvládne extrémne výkonný ventilátor alebo rozbočovač viacerých bežných, čo nahráva voľbe do výkonných veľkých zostáv s vodným chladením s ohľadom na výšku rozpočtu.


Výbava zadného panela je najpestrejšia, vyvedené sú všetky digitálne videovýstupy a dokonca obsahuje aj dvojpásmové Wi-Fi (802.11 a/b/g/ac) s dvoma anténami v balení. Navyše podporuje MU-MIMO. Pre používateľov preferujúcich bezdrôtové pripojenie to môže byť silný argument v prospech kúpy. Ako jediná zároveň nemá druhý interný konektor USB 3.0 (3.1 g1). Ten však zatiaľ nemá významnejšie využitie, výrobcovia skriniek s ním stále nepočítajú, ale veríme, že tým pohne práve táto generácia dosiek.

Ide o vôbec prvú mainstreamovú dosku so značkou Strix. Žiaľ, aj preto sa nám cena, ktorú stále nepoznáme, ťažšie odhaduje a výrobca ju do posledného momentu takisto tají. Možno preto, že produkty z radu Strix patria (a hlavne tesne po vydaní) skôr k tým drahším. Podľa našich odhadov bude určite drahšia než MSI na úrovni Gigabytu, teda približne dvesto eur. S touto sumou kalkulujeme aj v hodnotení. Ak bude cena v skutočnosti aspoň o dvadsať eur nižšia, hodnotenie radi zvýšime.

Hodnotenie:
Konektivita: 80 %
Spotreba: 80 %
Chladenie: 80 %
Cena/hodnota: 70 %
Celkovo: 78 %

MSI Z270 Gaming Pro Carbon
Pri tejto doske sme namerali najvyššiu teplotu na napájacej kaskáde, chladiče s najvyššou hmotnosťou preto nie sú záhadou. Na rozdiel od tých na Asuse s peknými rebrami sú pasívy MSI tvorené nepriedušnou hrudou, čo na účinnosti rozptylu tepla nepridáva.

Kvitujeme však, že výrobca prišiel s jednoduchým plieškom na chladenie výkonných SSD NVMe. Prestup tepla cez tepelne vodivú vložku je slušný, z kritických hodnôt vytiahne i žeravý radič OCZ RD400.

Na menej agresívne pretaktovanie je doska v poriadku, no ak plánujete z nového procesora vytiahnuť maximum, poobzerajte sa radšej inde. Okrem toho, že má o fázu menej, je tu i to výraznejšie zahrievanie, a to nielen kaskády, ale pre zvolenú reguláciu vo výsledku i procesora.


Zatiaľ čo s touto doskou sa už procesor dávno prehrieva a vo vlastnom záujme zhadzuje násobič, napríklad na Gigabyte s rovnakými frekvenciami i chladením ešte bez problémov fungujete, ale to je daň za nižšiu cenu. Práve cena je v tomto prípade veľká prednosť. Obzvlášť výhodná voľba bude pre tých šetrnejších z vás, ktorí plánujú upgrade platformy aj pre For Honor. Táto AAA hra sa pridáva k doske. 

Ešte dodáme, že nemá DisplayPort. Ten však bude chýbať asi menej ako DVI na doske Gigabytu, hoci by sa zmestil. Výrobca zjavne počíta s mizivým zastúpením používateľov starších a lacnejších monitorov. To je však už iná kapitola.

Hodnotenie:
Konektivita: 70 %
Spotreba: 80 %
Chladenie: 70 %
Cena/hodnota: 80 %
Celkovo: 75 %

Gigabyte Z270X Gaming 5
Na záver to najlepšie, ale určite i najdrahšie. Gigabyte poňal reguláciu napájania trochu inak – efektívnejšie, ale to za cenu vyššieho Vcore. Procesor si siahne na stabilných 5 GHz až pri 1,39 V. MOSFET-mi však tečie nižší prúd a menej sa zahrievajú, najnižšia spotreba tak nie je prekvapujúca. Najúspornejšia je vo východiskových nastaveniach, no 10-wattový rozdiel je i po pretaktovaní.

Gigabyte podporuje RAM s najvyšším efektívnym taktom až 4 GHz. Optimalizácie pre extrémne rýchle pamäte sa dolaďovali do poslednej chvíle, preto je najnižšia nameraná priepustnosť paradoxná. Rozdiely sú však minimálne, v praxi úplne zanedbateľné.


Doska má niekoľko funkčných prídavkov, za ktoré sme jej ani pri 40-eurovom príplatku oproti MSI nemohli znížiť známku za pomer cena/hodnota. Na jednoduchú diagnostiku pri poruche oceňujeme POST displej a za pozornosť stojí aj zatiaľ nie príliš rozšírený konektor U.2 na pripojenie niektorých SSD k zbernici PCIe či trikrát SATA Express, alebo dvojica eternetových portov. Pre nadšencov taktovania je tu zase Turbo B-Clock na širšie ladenie základnej frekvencie (BCLK), fanúšikov audia poteší vymeniteľný operačný zosilňovač (NE5532P). A nakoniec niečo pre hráčov, na ktorých väčšina drahých dosiek cieli. Ako bonus je k doske 20-eurový poukaz na platformu Steam. Za ten si síce nejakú horúcu novinku nekúpite, no aspoň za ňu značne ušetríte a výber konkrétnej hry je vo vašej réžii. Čerešnička na torte je o rok predĺžená štvorročná záruka.

Hodnotenie:
Konektivita: 80 %
Spotreba: 90 %
Chladenie: 90 %
Cena/hodnota: 80 %
Celkovo: 85 %

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Herné šialenstvo - marec 2018

05.03.2018 11:46

České Kingdom Come: Deliverance má úspech napriek kontroverzii Jedna z najočakávanejších hier posledných rokov je tu a jej príchod sprevádzala istá kontroverzia. Finančne najnákladnejší český herný p ...

Recenzie

Feiu Tech a1000: Stabilizátor pre foťáky a kamery

06.03.2018 11:13

Číselné označenie stabilizátora znamená hmotnosť záťaže, v tomto prípade 1 kg. V praxi to znamená, že môžete filmovať kompaktmi, menšími kamerami, bezzrkadlovkami a takisto zrkadlovkami APSC s menšími ...

Recenzie

Hopin: Limuzína aj MHD

06.03.2018 11:08

Aplikácia Hopin ponúka objednanie si taxíka v piatich slovenských a štyroch zahraničných mestách.V Bratislave sú k dispozícii dva nové produkty: objednávka limuzíny a prehľad o MHD. Stiahnuť sa dajú n ...

3 Comments

 1. recenzia reakcia na: Testovali sme trojicu základných dosiek pre Kaby Lake: Asus, MSI a Gigabyte
  4.1.2017 21:01
  Najťažšia voľba vždy si vybrať medzi ASUS, MSI, GIGABYTE, ja teraz mam gigabyte a som spokojní ale chystám sa ist do novej rady keď vyjde a už teraz mám dilemu do jakej značky isť :D
  Reagovať
  • RE: recenzia reakcia na: recenzia
   13.1.2017 21:01
   Mal by si radsej navštívit slovencinarku.
   Reagovať
 2. recenze reakcia na: Testovali sme trojicu základných dosiek pre Kaby Lake: Asus, MSI a Gigabyte
  3.1.2017 23:01
  Not bad, ale volil bych i přesto Strix Gaming
  Reagovať

Vyhľadávanie

Experience Conference 2018

Najnovšie videá