ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 ACER_09_SWIFT5 Advertisement

Testovali sme prototyp elektrického bicykla s unikátnym pohonom od slovenských vývojárov

Technológie
4

Mali sme možnosť otestovať reálny prototyp elektrického bicykla, ktorý s 0.5 kWh batériou váži len 15 kg. Vývoj unikátneho motora, ktorý ako rotor využíva ráfik zadného kolesa s upevnenými magnetmi pozorne sledujeme už takmer rok, prototyp pohonu sme predstavili v tomto článku.

Konštrukčný princíp je zrejmý z nášho videa:

V júni roku 2017 vznikla myšlienka inovatívneho pohonu pre e-bike, ktorá bola však sformulovaná v tom čase iba na papieri a do priemyselného vzoru. “Doposiaľ sme sa nedopátrali, že by takýto pohon pred nami niekto skonštruoval, ktorý by reálne fungoval. Nevedeli sme do čoho ideme a či takáto koncepcia je vôbec zrealizovateľná. Preto verím, že máme v tejto oblasti prvenstvo a to aj v globálnom merítku”, hovorí autor pohonu Ing. Radoslav Jízdný. Tím na pohone intenzívne počas celej doby pracoval.  

Prvé skúšobné prototypy sa objavili v zime na prelome rokov 2017/2018. Tento nápad si všimli aj medzinárodné spoločnosti.  V rámci tohto projektu dostal tím niekoľko pozvaní na viacero podujatí, medzi ktorými bol predstavený aj na výstave Embedded World 2018 v Norimbergu. V tej dobe pohon fungoval na testovacej vidlici, ktorá bola osadená na bicykli. Išlo o úplne prvý prototyp, ktorý však nespĺňal mnohé parametre a očakávania. “Bola to skôr skúška či máme vôbec v projekte pokračovať.

Samotná verzia vidlice nebola integrovaná do rámu, mala vysokú váhu, nebola dizajnová, preto to nespĺňalo naše vízie. Museli sme sa rozhodovať čo ďalej. Následne boli robené ďalšie dve skúšky verzií motora, ktoré boli absolutne nepoužiteľné. Boli to pre nás dosť náročné 4 mesiace”, rekapituluje autor.

Formu konštrukčného vyhotovenia nakoniec úplne zmenili a motor bol integrovaný do existujúceho rámu. V tomto prípade bol použitý bicykel s menšími kolesami a s následnými úpravami ako napríklad doplnenie kotúčových bŕzd a iné nadstavby, ako aj vyhotovenie novej batérie tak, aby konštrukciou presne zapadla do rámu a bola ľahšia o 200gramov ako továrenské batérie z e-shopu.  

Detail motora

“Išli sme vabank, buď to vyjde alebo nevyjde. Využili sme všetky skúsenosti z predošlých úspechov, no najmä z neúspechov. Času bolo málo a každá vývojová skúška motora nás stála nemalé peniaze a zhruba 1.5 mesiaca intenzívneho vývoja, kde neexistovala možnosť priebežných testov. Všetko sa ukázalo vždy až v závere pri roztočení motora, ktoré trvalo pár minút. Boli to naozaj nervy, no cyklotrialový špeciál z roku 1992 ktorý som jazdil, ako malý chlapec presne zapadal do konceptu”, hovorí s úsmevom autor.

Nakoniec sa tímu podarilo vytvoriť prototyp e-biku, ktorý má požadované parametre. Unikátnosť nespočíva len v odlišnom konštrukčnom princípe motora, ale aj vo výsledných parametroch, ktoré sú prekvapivé v tom najdôležitejšom, a tým je spotreba.

Parameter spotreby pri elektromobilite sa meria hlavne pomerom celkovej hmotnosti k množstvu energie v batérii, pričom v daných výkonnostných triedach by efektivita motora mala byť približne rovnaká.

Prototyp s RH-Bikom váži len 15 kg na cca 0.5kWh.

Technické parametre:
Ťah 60-70 Nm, výkon približne 250-350W. Hmotnosť 15,2 kg 

Pre zaujímavosť, hmotnostné parametre kľúčových konštrukčných dielov: rotor: 295 g, stator: 920 g. mikrokontrolér a káblovanie: 100 g, upevnenie: 300 g, batéria: 0.475 kWh, 2500 g

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
elektro doprava stroj

4 komentáre

Prakticke hladisko reakcia na: Testovali sme prototyp elektrického bicykla s unikátnym pohonom od slovenských vývojárov

6.12.2018 12:12
Co sa stane ak bude na ceste nieco feromagneticke? Ztacia zelezne piliny ci prach..
Reagovať

RE: Prakticke hladisko reakcia na: Prakticke hladisko

6.12.2018 18:12
no co? Vypnes motor, oprasis a ides dalej... Aj ked este som nevidel zelezne piliny po cestach, ale samozrejme nikdy nevies. haha
Reagovať

perfektne reakcia na: Testovali sme prototyp elektrického bicykla s unikátnym pohonom od slovenských vývojárov

3.12.2018 19:12
nieco taketo ma napadlo , ako vasniveho cyklistu, uz pri robeni diplomovky, kedze podstatou bolo riadenie diskoveho motora. A to o ebajkoch nebolo ani chyru. Diskovy motor ma vyborne vlastnosti, na ktore sa klasicky motor nechyta. Keby dom mal moznost spolupracovat na takomto niecom, okamzite by so vedel co a ako vylepsovat. Vidim ze tym urobil perfektnu pracu, ako elektrotechnik - automatizer sa hlboko sklanam pred tymto riesenim. Treba pokracovat, v prvom rade navrhnut koleso, ktore sa bude viac podobat diskovemu motoru. Parametre a ucinnost sa este dramaticky zvysia.
Reagovať

konečne reakcia na: Testovali sme prototyp elektrického bicykla s unikátnym pohonom od slovenských vývojárov

3.12.2018 10:12
vždy som sa čudoval prečo tento variant nikto neskúša a teraz zistím, že skúša :D
Neviem ako je to technicky náročné, ale možno by stálo za úvahu spraviť na tom kolese aj elektromagnetickú brzdu na ten istý rotor, prípadne rekuperáciu pre jazdu bez aktívneho motora (z kopca/ vypnutý motor)
Reagovať

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať