Test herných myší

0

Herné myši tvoria špecifickú kategóriu príslušenstva k počítačom. Ich krása sa zvyčajne skrýva v atypickom dizajne.

Tesoro Gandiva

tesoro.jpg

Značka Tesoro nemusí patriť medzi najznámejšie, ale ponukou a kvalitou produktov sa môže rovnať aj marketingovo najúspešnejším výrobcom. Gandiva je model, ktorý nie je úplná novinka na trhu. No svojimi funkciami je zaujímavý pre hráčov aj dnes.

Gandiva je myš, akú sme doteraz nevideli. Dizajn pôsobí trochu futuristicky a pripomína nám pazúr robota. Pri pohľade na logo výrobcu, ktoré je umiestnené na spodnej časti chrbta, však tvar tela dáva zmysel. Trochu sme sa báli, akou ergonómiou bude myška disponovať. Predsa len myši Mad Catz R.A.T. sú takisto atypické, a hoci sú prispôsobiteľné, nám nevyhovujú. Jednoducho sa nám s nimi nepracuje pohodlne.

Tesoro Gandiva je našťastie výnimka. V tomto prípade sa podarilo výrobcovi zlúčiť jedinečný dizajn a pohodlie pri používaní. Po pár minútach používania sa nám s príslušenstvom pracovalo veľmi dobre. Myška vhodne sadne do dlane a navonok odlišný dizajn prakticky necítite. Neprekážali nám ryhy ani voľný priestor medzi oboma tlačidlami. Počas hrania sme tieto dizajnové prvky nevnímali.

Myš je pomerne ľahká a má hmotnosť iba 135 gramov. Vyhotovená je z plastu, ale s kvalitou konštrukcie sme počas testovania nemali problémy. Dvojicu tlačidiel a rolovacie koliesko dopĺňajú dve bočné tlačidlá a dva menšie ovládacie prvky na ľavom tlačidle. Tie si všimnete na prvý pohľad. Trochu skryté je posledné tlačidlo, ktoré je umiestnené v strede.

Zariadenie využíva laserový senzor s citlivosťou až 8200 dpi. Tú možno meniť, k dispozícii sú 4 nastavenia. Možnosť zadefinovať si konkrétnu citlivosť sme nenašli. Dá sa však meniť pomerne jednoducho o vopred stanovené kroky. Prípadne možno využiť dostupné funkcie, ktoré zmenšia DPI o polovicu alebo štvrtinu.

Práve funkcie sú výborná vlastnosť, ktorá sa považuje za samozrejmú výbavu herných myší. Softvér je jednoduchý, ponúka potrebné funkcie a je ich dosť veľký počet. Môžete si vytvoriť až 5 nastavení mapovania tlačidiel. Tým priradíte napr. konkrétne skratky Windows (kopírovať, vložiť, otvoriť) alebo multimediálne funkcie (hlasitosť, ďalšia skladba). Toto sú funkcie, ktoré ocenia aj bežní používatelia. Pre hráčov sú určené nastaviteľné makrá alebo vyvolanie špecifickej akcie - tlačidlo bude aktívne až do splnenia podmienky. To je užitočné pri akčných alebo FPS hrách. Profily si môžete meniť priamo v editore alebo pomocou funkcie Mapping Switch, ktorú priradíte tlačidlu. Treba však skombinovať stlačenie tlačidla a použitie rolovacieho kolieska, čo je v niektorých prípadoch nepohodlné. K PC sa pripája pomocou kábla, ten má dĺžku 2 metre.

Tesoro Gandiva získava našu pochvalu. Myška má pútavý dizajn, ale zachováva si vynikajúcu ergonómiu. Zároveň ponúka vysokokvalitný laserový senzor, vysokú a v rámci možností prispôsobiteľnú citlivosť a bohaté možnosti mapovania funkcií.

Cena: 49 EUR

Zapožičal: Tesoro

Trust GXT 35

trust.jpg

Model GXT 35 od spoločnosti Trust pôsobí vyčačkaným dojmom. Telo myšky zdobí červený vzor, ktorý vhodne dopĺňa červeno-čiernu farebnú kombináciu. Okrem toho si všimnete viacero svetelných diód, ktoré informujú o nastavení citlivosti a ďalších funkciách. Niekomu sa môže dizajn páčiť a je napohľad pekný, viac nám však vyhovovala jednoduchosť modelu Gandiva.

Myš sa drží v ruke pohodlne. Jej ergonómia sa snaží kopírovať ideálny sklon dlane. Niekomu to môže vyhovovať. GXT 35 má citlivosť od 100 do 5600 dpi. Priložený softvér ponúka jednoduchý spôsob, ako si nastaviť konkrétnu hodnotu. Takisto nechýba možnosť nastavenia makier a priradenia funkcií až pre 5 profilov. V tomto smere sú si obe myšky podobné. Trust chválime za jednoduchšie prispôsobenie citlivosti, Tesoro za lepšie možnosti nastavenia funkcií.

GXT 35 ponúka spolu až 11 tlačidiel. Páči sa nám tlačidlo v oblasti, kde bude odpočívať palec. V základnom nastavení mení citlivosť a funguje to veľmi dobre. Nechýbajú bočné tlačidlá na ľavej strane a dve extra tlačidlá na pravej hrane. Päť nastavení mapovania možno meniť pomocou dedikovaného tlačidla, čo v praxi funguje lepšie ako v prípade Tesoro Gandiva. Má to však zmysel najmä v prípade, ak túto vlastnosť využívate a často sa prepínate medzi nastaveniami.

Myš je s hmotnosťou 272 gramov dvojnásobne ťažšia ako Tesoro. Niekto to ocení, Logitech dokonca k svojim herným myšiam pribaľuje niekedy aj závažia. GXT 35 je bezdrôtové príslušenstvo, na spárovanie využijete adaptér USB. Ten rozmermi pripomína kľúč USB. Samozrejmosť je kábel USB, ktorý využijete na nabíjanie batérie a úpravu nastavení pomocou softvéru. Pri bezdrôtovom pripojení program nefunguje.

Trust GXT 35 je drahší ako Tesoro. Niekomu sa môže páčiť dizajn alebo ocení pár vlastností, v ktorých má myška od Trustu v určitých situáciách mierne navrch. Z hľadiska používania sa nám však viac páči Gandiva. Tá má kvalitnejší senzor, čo sa prejavilo aj pri používaní na rôznych povrchoch. Takisto sa nám s ňou lepšie hralo - pri GXT 35 nám niekedy prekážala mierne citeľná spätná väzba ľavého a pravého tlačidla. Tá nás sem-tam rušila. Jednoducho povedané, s Gandivou sa lepšie kliká.

Cena: 69 EUR

Zapožičal: Trust

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať