Image
3.9.2019 0 Comments

Test: 6× výkonný procesor – AMD vs. Intel

Situácia medzi dektopovými CPU je teraz mimoriadne napätá. Tretia generácia AMD Ryzen výrazne prekročila očakávania a veľmi agresívne tlačí na Intel. Už dlho sme neboli svedkami toho, aby v toľkých smeroch mala procesorová dvojka navrch. Dokonca dosť výrazne i technologicky.

Mikroarchitektúra Zen po neveľmi vydarenom Bulldozeri vrátila AMD začiatkom roka 2017 do hry. Po zlepšeniach v rámci Zen+ (4/2018) rad procesorov s kódovým označením Matisse (Zen 2) na pomyselnom evolučnom rebríčku zopár stupienkov preskočil a medzigeneračne napreduje podstatne rýchlejšie než Intel Core. Hoci frekvenčne má AMD stále čo dobiehať, podstatne sa zlepšil výkon na takt (IPC) a inštrukcie AVX/AVX2 sú dvojnásobne rýchlejšie. Po novom majú 256 bitov a počítajú sa na jeden prechod (namiesto dvoch).

Tranzistory sa výrazne zmenšili z 12 na 7 nm a efektívnejší je i čipletový dizajn so samostatným riadiacim čipom I/O. Okrem toho má premiéru PCI Express 4.0, vďaka čomu môžu najmä výrobcovia SSD posúvať výkon, ktorý do príchodu Ryzen 3000 a čipovej súpravy X570 už narážal na obmedzujúcu priepustnosť staršieho rozhrania PCIe 3.0 ×4. Na toto Intel ešte len hľadá odpoveď. A nakoniec AMD navršuje počet jadier a v rámci mainstreamu znovu rázne udáva tempo.

Čo, ako a prečo testujeme

Na test sme objednali tri populárne procesory AMD a takisto tri od Intelu. Z novučičkých AMD sú to šesťjadrový Ryzen 5 3600, osemjadrový Ryzen 7 3700X a dvanásťjadrový Ryzen 9 3900X. Šestnásťjadrový top model 3950X vychádza až teraz, v priebehu septembra. Všetky tieto procesory sú s aktívnym SMT, to znamená, že majú 12, 16, resp. 24 vlákien. Z radov Intelu výber tvorí Core i5-9400F, Core i7-9700K a Core i9-9900K.

Niekto by mohol namietať, že namiesto Ci5-9400F je primeranejší súper k R5 3600 výkonnejší a drahší Ci5-9600K. To je určite pravda, ale v testoch sa objaví až po boku cenovo najbližšieho Ryzenu 5 3600X, ktorý má oproti lacnejšiemu bračekovi (bez X) vyššiu základnú frekvenciu a rýchlejší je i v booste.

Metodika testovania je navrhnutá s ohľadom na to, aby ste si mohli vytvoriť ucelený obrázok o výkone a prevádzkových vlastnostiach. Cinebench R20 načrtáva dostupný výkon na renderovanie, TrueCrypt predstavuje test (de)šifrovania AES (50 MB), 7-zip zase (de)komprimovania (64 MB). Deep Fritz 12 počíta šachové kombinácie a AIDA64 hovorí o pamäťovej priepustnosti. Meriame i čas prevodu 60 fotiek (4,5 GB) z RAW (formát NEF) do JPEG (s najnižšou možnou kompresiou) v Zoner Photo Studio X a výkon pri konverzii 40 Mb FHD videa (z MKV do MP4) v Handbraku kodérmi x264 a x265.

Herný výkon je testovaný tromi spôsobmi. V Shadow of the Tomb Raider v extrémne nízkom rozlíšení (800 × 600 px) s najnižšími detailmi – to z dôvodu, že pri takomto nastavení je participácia grafickej karty minimálna a rozdiely medzi procesormi sú najvýraznejšie. Metro Exodus je už v praktickejšom režime vo full HD s vysokými detailmi a Total War Warhammer II v 4K na Ultra je ukážka toho, ako pri najlepších vizuálnych nastaveniach už na výkone procesora až tak nezáleží a celé bremeno zostáva na grafickej karte. Mimochodom, v testoch je použitá Sapphire RX 5700 XT. Testovacie zostavy majú spoločné ešte pamäte Patriot Viper 4 Blackout (2× 8 GB) s XMP 3600 MHz/CL17, 650-wattový zdroj Seasonic Prime Titanium a veľký vežovitý chladič Noctua NH-U12A s ventilátormi spomalenými na 1230 ot./min.

Základné dosky používame MSI, na platformu AMD konkrétne MEG X570 Ace (s BIOS 7B12v15: AGESA 1.0.0.3AB) a na Intel model MEG Z390 Ace (s BIOS 7C35v13). Verzia OS Windows 10 je 1903, zostavenie 18362. Aktuálny operačný systém je nevyhnutný na efektívne fungovanie plánovača vlákien a takisto na rýchle prepínanie frekvencií.


Testovacie zostavy sú postavené na základných doskách MSI – X570 Ace a Z390 Ace. Pamäte sú i pre AMD optimálne Patriot Viepr 4 Blackout, grafická karta Sapphire RX 5700 XT, zdroj Seasonic Prime Titanium (650 W) a nakoniec chladič CPU Noctua NH-U12A@7 V.

Spotreba je meraná počas piatich minút v mnohovláknovej záťaži Cinebench R20 i v nečinnosti. V tabuľke je uvedený priemer zo 150 vzoriek zozbieraných powermetrom. V rovnakých testoch je sledované a zaznamenané i zahrievanie procesorových jadier (priemer z posledných 20 vzoriek). Teplota vzduchu na vstupe chladiča je vždy medzi 21 – 21,3 °C. Na čo najvyššiu presnosť sú všetky testy vrátane výkonnostných trikrát opakované a výsledky sú spriemerované.

Výkon

Aplikačný výkon majú v drvivej väčšine prípadov vyšší procesory AMD. Najmä pri využití všetkých jadier je rozdiel v rovnakej cenovej relácii nekompromisný. Keď to zoberieme od toho najvýkonnejšieho, AMD R9 3900X v porovnaní s Intel Ci9-9900K nezaostáva prakticky v ničom a v 7-zipe má náskok extrémnych 57 %. Toto je jeden z mála scenárov, keď je výkonnostne trochu nad Core i9 aj Ryzen 7 3700X, ktorý má takisto 8 jadier/16 vlákien. Sedmičkový Ryzen je však postavený skôr proti Ci7-9700K a s tým si poradí ľavou zadnou, rýchlejší je v priemere zhruba o 30 %, a to pri cene nižšej o 70 eur.

Reč je však stále o tom, že AMD je skvelé a bezkonkurenčné pri maximálnom výkone s vy­užívaním všetkých prostriedkov (vlákien), teda do pracovných staníc. Veľký podiel na trhu desktopov však majú i herné počítače a v tých si lepšie počínajú procesory Intel. Do drahších zostáv je dnes celkovo najzaujímavejší Ci7-9700K, ktorý prekonáva i Ci9-9900K s aktívnym HT. Bez Hyperthreadingu sa už Core i9 dostáva do 5-percentného vedenia vďaka vyššej frekvencii a stále platí, že v takomto nastavení ide o najrýchlejší „herný“ procesor súčasnosti. AMD v tomto Intel nijako neohrozuje a je v lepšom prípade na úrovni Core i5-9400F, čo je najlacnejší procesor z testu.

Rozdiely v hernom výkone sú však už podstatne nižšie ako pri výpočtových aplikáciách a nemali by presiahnuť 12 %. A i to v syntetických podmienkach s nízkymi detailmi v extrémne nízkych rozlíšeniach. S highendovou grafickou kartou (pri ktorej sa počíta, že budete používať najkvalitnejšie zobrazenie v rozlíšeniach QHD/UHD) je výkonnostné manko procesorov AMD naozaj zanedbateľné, blížiace sa nule. Pouvažujte preto, či aj v primárne hernom počítači nepreváži výrazne vyšší viacvláknový výkon o trochu slabší rýdzo herný. Vhod príde napríklad pri streamovaní alebo v rámci rýchlejšieho postprocesingu vašich nahrávok z hier. Pri takomto používaní už bude Core i5-9400F dochádzať dych a Ryzen 5 3600 má stále dosť sily na všetko. Výhodou R5 sa v tomto porovnaní môže zdať i otvorený násobič, no potenciál na pretaktovanie procesorov Ryzen 3000 je veľmi slabý. A pri ospevovanej automatike AMD na zvýšenie frekvencií nad rámec špecifikácií aj mimoriadne neefektívne. Minimálny nárast výkonu vymieňa za ohromný nárast spotreby.


Screenshoty z CPU-Z. Môžete z nich vyčítať i pokročilejšie parametre, vrátene podpory jednotlivých inštrukcií.

Prevádzkové vlastnosti

V základnom nastavení, pokiaľ to základná doska zbytočne neprepáli, je efektivita procesorov Ryzen 3000 podstatne lepšia. Pôsobivejší výkon na watt najlepšie vidieť v porovnaní R7 3700X s Ci9-9900K.

Pri iba mierne nižšom absolútnom výkone (asi o 3 %) je Ryzen 7 o dobrých 30 % úspornejší, čo je výrazný rozdiel. Napriek tomu sa pre menšiu plochu čipu (s horšou schopnosťou odvádzať teplo) pri podobnej spotrebe viac zahrievajú procesory AMD. Špeciálne R5 3600. Ten má pri nižšej spo­trebe ako R5 3700X teploty dokonca vyššie o 10 °C, čo môže byť spôsobené nekvalitnejším materiálom pod rozvádzačom tepla (aj keď čipy obidvoch by k nemu mali byť rovnako spájkované) alebo v duchu úspor absenciou kalibrácie interného snímača. So slabším, respektíve tichším chladením to je nevýhoda pre reguláciu frekvencie turbo ­boostu, ktoré vyššie teploty obmedzujú.

Jedno z marketingových lákadiel AMD je funkcia PBO2 (Precision Boost Overdrive 2) na automatické pretaktovanie. Kupovať si preto výkonnejší chladič je však nezmysel. Po aktivácii na R9 3900X spotreba procesora stúpne takmer o 30 %, pričom nárast výkonu je sotva trojpercentný. Aktiváciou PBO2 zabijete inak veľmi peknú efektivitu AMD a vrátite ju na úroveň Intelu.

Vyznamenanie si AMD nezaslúži ani za pretrvávajúcu nedokonalosť v správaní sa mimo  záťaže. Na znižovanie spotreby v nečinnosti je používaná vlastná schéma Ryzen Balanced, s ktorou už napätie síce požadovane klesá pod 1 V a frekvencie na 3600 MHz. Vtip je však v tom, že to funguje iba v prípade, že na pozadí nebeží nejaká aplikácia, ktorá zníženie spotreby nedovolí, hoci nevyužíva výkon procesora. Typicky ide o launchery digitálnych distribúcií, ako je Steam, Uplay, Origin, ale aj mnohé iné aplikácie. Negatívny dosah to má i na jednovláknový výkon a maximálna frekvencia ­boostu nedosahuje na maximálne hodnoty. ­Orezaná môže byť aj o 150 MHz.

Verdikt

Napriek drobným nedostatkom AMD predstavuje konečne zdravú konkurenciu. A ďalšie ladenie 7 nm Ryzenov musí brať Intel už vážnejšie, pretože vyššie frekvencie skôr či neskôr dosahované určite budú. Frekvenčný náskok je  totiž jedna z posledných záchran Coffee Laku. Dlhú zastávku na 14 nm (od Skylaku) a hranie sa s detailmi na úkor rýchleho progresu si zrejme Intel za klobúk nezapíše. AMD je teraz na koni a určite i pri chuti, čo je len dobré pre svižnejší vývoj procesorov.  Do všestranne výkonných počítačov s nižším rozpočtom odporúčame siahnuť po R5 3600. Pre špičkové, pokojne aj herné zostavy kombinované s pracovnou stanicou je vynikajúci R9 3900X. S Ryzen 3000 už neplatí pravidlo HEDT – že viac jadier znamená podstatne nižšie frekvencie a tým aj výrazne nižší herný výkon. Ten má Ryzen 9 spomedzi procesorov AMD najvyšší.

O Core i7-9700K a Core i9-9900K má zmysel uvažovať už azda iba do herných strojov k vysokofrekvenčným monitorom s typicky nižším rozlíšením, prípadne i grafickými detailmi. Pre všetky ostatné použitia majú od nás zelenú procesory AMD.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Recenzie

Herné šialenstvo

12.03.2020 09:01

Chystá sa Princ of Persia: The Dagger of Time vo VR Fanúšikovia klasickej hernej značky pri tejto správe isto spozornejú, no treba povedať, že nejde o bežný formát. Zážitok má mať povahu escape room ...

Recenzie

Canon 90D / Vlajková zrkadlovka so snímačom APS-C

10.03.2020 17:04

Nová zrkadlovka Canon EOS 90 D sa môže pýšiť prívlastkom vlajkový model, samozrejme, v kategórii zrkadloviek so snímačom APS-C. Podľa číselného označenia je nástupcom populárneho modelu EOS 80D, no zd ...

Recenzie

Sony Alpha 7R IV / Keď chcete veľké fotky

10.03.2020 14:50

Rad full frame bezzrkadloviek Sony Alpha A7 je medzi fotografmi obľúbený a novinka s označením R bola už dlhšie očakávaná. V Sony sa tentoraz rozhodli pre významný skok a novinka prichádza s niekoľkým ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá