Image
5.12.2017 0 Comments

Teroristi vraj „určite“ raz získajú inteligentné smrtiace bojové roboty. Je to len otázka času

Podľa výboru britskej Snemovne lordov teroristi a štáty so zlými úmyslami „vo veľmi blízkej budúcnosti“ dostanú do rúk smrtiacu umelú inteligenciu. Alvin Wilby, viceprezident pre výskum francúzskeho obranného gigantu Thales, ktorý dodáva výzvedné drony britskej armáde, tvrdí, že s inteligentnými technológiami „je už džin vypustený z fľaše“. A poukázal na útoky „rojov“ malých dronov, ktoré sa dokážu pohybovať a vyberať ciele s minimálnymi vstupmi od ľudí. A výbor pre umelú inteligenciu Snemovne lordov dodáva, že na zväčšenie týchto rojov už nie je potrebná veľká invencia. Je to len otázka času a je tu „absolútna istota, že by sme sa mali obávať“.

Islamský štát už  používa drony ako ofenzívne zbrane, hoci v súčasnosti sú diaľkovo ovládané ľudskými operátormi. „Preteky v zbrojení“ v oblasti umelej inteligencie znamenajú, že inteligentné drony a iné palebné systémy by mohli byť čoskoro byť realitou.

„Nechcem žiť vo svete, kde sa vojna môže rozpútať v priebehu niekoľkých sekúnd úplne náhodou a veľa ľudí zomrie prv, než to niekto zastaví,“ povedal profesor Sharkey, ktorý je hovorcom Campaign to Stop Killer Robots.

Podľa niektorých je jediný spôsob, ako zabrániť týmto novým zbrojným pretekom – postaviť proti nim nové medzinárodné obmedzenia v rámci Organizácie Spojených národov. Ale profesor Wilby, ktorého spoločnosť predáva technológie na boj proti útočným dronom, uviedol, že takýto zákaz by bol ťažko uplatniteľný. Existuje už medzinárodné právo pre prípad ozbrojeného konfliktu, ktoré má zabezpečiť, aby ozbrojené sily „použili minimálnu silu potrebnú na dosiahnutie svojho cieľa a zároveň vytvorili minimálne riziko neúmyselných následkov a civilných strát“.

Podľa výboru Snemovne lordov na rozdiel od predchádzajúcich období, keď cestu k špičkovým technológiám dláždila armáda, vývoj v oblasti umelej inteligencie je riadený súkromným sektorom. A to znamená, že je oveľa ťažšie zabrániť tomu, aby sa táto technológia dostala do zlých rúk.

Zdroj: Bbc

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Bezpečnostná diera: Alexa a Siri môžu počuť aj skryté príkazy, ktoré ľudské ucho nezachytí

14.05.2018 00:25

V priebehu posledných dvoch rokov čínski a americkí výskumníci demonštrovali, že digitálnym asistentom Apple Siri, Amazon Alexa a Asistent Google možno posielať skryté príkazy, ktoré ľudské ucho nezac ...

Bezpečnosť

Twitter pripúšťa bezpečnostný problém pri ukladaní hesiel - radšej si to svoje zmeňte!

11.05.2018 00:00

Twitter zaznamenal vo svojom systéme závažnú bezpečnostnú chybu - za určitých okolností uložil kópie nešifrovaných hesiel svojich užívateľov. Áno, pochopili ste správne, heslá boli uložené na disk v t ...

Bezpečnosť

Praktická kryptológia (14. časť): Serpent

09.05.2018 07:53

V tejto časti seriálu sa vrátime k teórii a opíšeme si algoritmus Serpent. Ten bol jedným z piatich úspešných finalistov súťaže o nový šifrovací štandard (AES), ktorý mal nahradiť dovtedy používaný DE ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button