Image
5.12.2017 0 Comments

Teroristi vraj „určite“ raz získajú inteligentné smrtiace bojové roboty. Je to len otázka času

Podľa výboru britskej Snemovne lordov teroristi a štáty so zlými úmyslami „vo veľmi blízkej budúcnosti“ dostanú do rúk smrtiacu umelú inteligenciu. Alvin Wilby, viceprezident pre výskum francúzskeho obranného gigantu Thales, ktorý dodáva výzvedné drony britskej armáde, tvrdí, že s inteligentnými technológiami „je už džin vypustený z fľaše“. A poukázal na útoky „rojov“ malých dronov, ktoré sa dokážu pohybovať a vyberať ciele s minimálnymi vstupmi od ľudí. A výbor pre umelú inteligenciu Snemovne lordov dodáva, že na zväčšenie týchto rojov už nie je potrebná veľká invencia. Je to len otázka času a je tu „absolútna istota, že by sme sa mali obávať“.

Islamský štát už  používa drony ako ofenzívne zbrane, hoci v súčasnosti sú diaľkovo ovládané ľudskými operátormi. „Preteky v zbrojení“ v oblasti umelej inteligencie znamenajú, že inteligentné drony a iné palebné systémy by mohli byť čoskoro byť realitou.

„Nechcem žiť vo svete, kde sa vojna môže rozpútať v priebehu niekoľkých sekúnd úplne náhodou a veľa ľudí zomrie prv, než to niekto zastaví,“ povedal profesor Sharkey, ktorý je hovorcom Campaign to Stop Killer Robots.

Podľa niektorých je jediný spôsob, ako zabrániť týmto novým zbrojným pretekom – postaviť proti nim nové medzinárodné obmedzenia v rámci Organizácie Spojených národov. Ale profesor Wilby, ktorého spoločnosť predáva technológie na boj proti útočným dronom, uviedol, že takýto zákaz by bol ťažko uplatniteľný. Existuje už medzinárodné právo pre prípad ozbrojeného konfliktu, ktoré má zabezpečiť, aby ozbrojené sily „použili minimálnu silu potrebnú na dosiahnutie svojho cieľa a zároveň vytvorili minimálne riziko neúmyselných následkov a civilných strát“.

Podľa výboru Snemovne lordov na rozdiel od predchádzajúcich období, keď cestu k špičkovým technológiám dláždila armáda, vývoj v oblasti umelej inteligencie je riadený súkromným sektorom. A to znamená, že je oveľa ťažšie zabrániť tomu, aby sa táto technológia dostala do zlých rúk.

Zdroj: Bbc

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Google Mapy vám umožnia zdieľať aj stav vašej batérie. Aby ostatní videli či ste ok, keď sa nehlásite

16.02.2018 00:05

Ak hľadáte priateľa na hromadnom podujatí alebo čakáte na niekoho, kto je na ceste k vám, zdieľanie polohy je nástroj, ktorý vám môže skvele poslúžiť. No keď sa priateľovi vybije batéria v telefóne, t ...

Bezpečnosť

Komplexné zabezpečenie od Jablotronu s videoverifikačnou kamerou

16.02.2018 00:00

Najväčšou slabinou prakticky všetkých zabezpečovacích zariadení sú falošné poplachy. Nejde len o zbytočné výjazdy k mačke, ktorá aktivovala niektorý senzor, ale hlavne o postupné otupenie pozornosti, ...

Bezpečnosť

Ako funguje zabezpečenie domácej siete od Esetu

06.02.2018 13:25

Nadväzujeme na článok o zabezpečení zariadení IoT v domácej sieti. Téma vás zaujala a dostali sme od vás niekoľko otázok, ktoré by sa podľa prvého slova dali rozdeliť do troch skupín: Prečo by niekto ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá