PC REVUE
Image
5.12.2017 0 Comments

Teroristi vraj „určite“ raz získajú inteligentné smrtiace bojové roboty. Je to len otázka času

Podľa výboru britskej Snemovne lordov teroristi a štáty so zlými úmyslami „vo veľmi blízkej budúcnosti“ dostanú do rúk smrtiacu umelú inteligenciu. Alvin Wilby, viceprezident pre výskum francúzskeho obranného gigantu Thales, ktorý dodáva výzvedné drony britskej armáde, tvrdí, že s inteligentnými technológiami „je už džin vypustený z fľaše“. A poukázal na útoky „rojov“ malých dronov, ktoré sa dokážu pohybovať a vyberať ciele s minimálnymi vstupmi od ľudí. A výbor pre umelú inteligenciu Snemovne lordov dodáva, že na zväčšenie týchto rojov už nie je potrebná veľká invencia. Je to len otázka času a je tu „absolútna istota, že by sme sa mali obávať“.

Islamský štát už  používa drony ako ofenzívne zbrane, hoci v súčasnosti sú diaľkovo ovládané ľudskými operátormi. „Preteky v zbrojení“ v oblasti umelej inteligencie znamenajú, že inteligentné drony a iné palebné systémy by mohli byť čoskoro byť realitou.

„Nechcem žiť vo svete, kde sa vojna môže rozpútať v priebehu niekoľkých sekúnd úplne náhodou a veľa ľudí zomrie prv, než to niekto zastaví,“ povedal profesor Sharkey, ktorý je hovorcom Campaign to Stop Killer Robots.

Podľa niektorých je jediný spôsob, ako zabrániť týmto novým zbrojným pretekom – postaviť proti nim nové medzinárodné obmedzenia v rámci Organizácie Spojených národov. Ale profesor Wilby, ktorého spoločnosť predáva technológie na boj proti útočným dronom, uviedol, že takýto zákaz by bol ťažko uplatniteľný. Existuje už medzinárodné právo pre prípad ozbrojeného konfliktu, ktoré má zabezpečiť, aby ozbrojené sily „použili minimálnu silu potrebnú na dosiahnutie svojho cieľa a zároveň vytvorili minimálne riziko neúmyselných následkov a civilných strát“.

Podľa výboru Snemovne lordov na rozdiel od predchádzajúcich období, keď cestu k špičkovým technológiám dláždila armáda, vývoj v oblasti umelej inteligencie je riadený súkromným sektorom. A to znamená, že je oveľa ťažšie zabrániť tomu, aby sa táto technológia dostala do zlých rúk.

Zdroj: Bbc

Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Bezpečnosť

Komentár: Dočkáme sa raz zákazu zabijackých robotov?

05.11.2018 00:20

Pentagon vyvíja autonómnu raketu, ktorej softvér bude samostatne vyberať cieľ. Britská armáda má dron s umelou inteligenciou, ktorá sama riadi streľbu. Rusko zasa predstavilo tanky, ktoré v boji nepot ...

Bezpečnosť

Akadémia Jablotron: Prehĺbte si vedomosti o alarmoch a staňte sa certifikovaným montérom. Školenie teraz aj vo vašom meste!

02.11.2018 00:09

Ak montujete alarmy a chcete začať inštalovať aj elektronické zabezpečovacie systémy Jablotron, alebo si jednoducho chcete prehĺbiť vedomosti, máme pre vás školenie pre kvalifikovaných. Na školení vá ...

Bezpečnosť

Ťažko na cvičisku, ľahko na bojisku platí aj v kybernetickej bezpečnosti

26.10.2018 00:08

Pozná to každý, kto pracuje v kancelárskej budove. Jasne označené únikové východy, hasiace prístroje na stenách a z času na čas sa rozozvučí alarm, aby si osadenstvo za všeobecného frflania vyskúšalo ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

DOCKITIN

Najnovšie videáPC forum button