Image
26.2.2018 2 Comments

Tenká membrána z graphairu môže dokonca aj z vody v prístave urobiť úplne pitnú vodu

Prístav v Sydney zohral hlavnú úlohu pri vývoji novej technológie austrálskej výskumnej agentúry CSIRO, ktorá by mohla zachrániť veľa životov po celom svete. Vedci použili špeciálne navrhnutú formu grafénu, nazvanú graphair, na jednoduché, efektívne a rýchle čistenie vody. Nová filtračná technika je taká účinná, že vzorky vody z prístavu Sydney boli po prechode cez filter bezpečné na pitie.

„Takmer tretina svetovej populácie, asi 2,1 miliardy ľudí, nemá čistú a bezpečnú pitnú vodu,“ uviedol hlavný autor článku Dr. Dong Han Seo z CSIRO. „V dôsledku toho každý rok zomrú na choroby spôsobené nedostatočným zásobovaním vodou milióny ľudí, väčšinou deti.“

Novo vyvinutý graphair je perfektný filter na čistenie vody, ktorý nahradí jediným krokom komplexné, časovo náročné a viacstupňové procesy, ktoré sa používajú v súčasnosti.

Grafén s hrúbkou len jedného atómu uhlíka je najpevnejší materiál, no zvyčajne odpudzuje vodu. Výskumníci z CSIRO však vytvorili graphair, tenký film s mikroskopickými nanokanálmi, ktoré umožňujú prenikanie vody, ale zastavujú znečisťujúce látky. Ďalšia výhoda graphairu je v tom, že je jednoduchší, lacnejší a šetrnejší k životnému prostrediu než grafén. Vyrába sa zo sójového oleja, čo je lacný a obnoviteľný zdroj.

Doktor Seo a jeho kolegovia vzali vzorky vody z prístavu v Sydney a prefiltrovali ju cez komerčne dostupný vodný filter, potiahnutý graphairom. Analýzou vody sa zistilo, že bola čistá po jedinom prechode takýmto filtrom.

Bežné filtre sa po čase zanesú chemickými a olejovými znečisťujúcimi látkami, čím strácajú účinnosť. Vedci zistili, že po 72 hodinách filtrovania vody z prístavu pracujú už len na polovicu. Testy však ukázali, že graphair fungoval aj vtedy, keď bol potiahnutý znečisťujúcimi látkami. Membrána s graphairom filtrovala rýchlejšie a odstránila viac kontaminantov (až 99 %). V budúcom roku chcú vedci začať terénne skúšky svojej novej metódy v rozvojových krajinách.

CSIRO hľadá partnerov z priemyslu, ktorí by mu pomohli nasadiť technológiu na čistenie vody v domácnostiach. Skúma aj možnosti jej aplikovania na úpravu morskej vody a priemyselných odpadových vôd.

Výskum bol uverejnený v časopise Nature Communications.

Zdroj: sciencedaily.com.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Výskum 8

Vedci potvrdili, že geneticky modifikovaná kukurica je pre človeka zdravšia

27.02.2018 00:15

O geneticky modifikovaných rastlinách sa vyslovilo už veľa skeptických názorov a dezinformácií. Nová analýza však využíva výsledky viac ako dvoch desaťročí výskumu na to, aby uviedla veci na správnu m ...

Výskum

Slovenská veda a výskum: Čo všetko dokážu autonómne poľnohospodárske roboty

23.02.2018 00:05

Človek získava najviac informácií zrakom. Videnie umožňuje ľuďom vnímať okolitý svet a pomocou mozgu vnímať polohu objektov v priestore. Počítačové napodobnenie videnia človeka je podobné paradoxu ume ...

2 Comments

 1. :) reakcia na: Tenká membrána z graphairu môže dokonca aj z vody v prístave urobiť úplne pitnú vodu
  26.2.2018 08:02
  Je vidiet,že človek si vždy poradí keď potrebuje,rádoby dokumenty a apokalypsy s vycerpaním ropy jsou jasným prikladem,no co prejdeme na plyn/vodik nebo elektrinu...
  Reagovať
 2. super reakcia na: Tenká membrána z graphairu môže dokonca aj z vody v prístave urobiť úplne pitnú vodu
  26.2.2018 08:02
  super
  Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá