Image
9.6.2017 0 Comments

Telekom bez kľučiek a háčikov. Na dáta, správy či minúty v EÚ sa budú uplatňovať rovnaké ceny ako na Slovensku

Po desiatich rokoch a mnohých vlnách roamingu prichádza Slovak Telekom k uvedeniu jednej z najväčších zmien k 15. júnu 2017. Zákazníci budú môcť využívať minúty, správy či dáta z paušálov v krajinách EÚ ako doma a pri predplatených kartách sa budú uplatňovať rovnaké ceny ako na Slovensku. Nová verzia roamingu bude automaticky aktivovaná zákazníkom Easy kariet, paušálov Bez záväzkov a Happy i pre programy Mobilného internetu. Pri mesačných programoch Happy mohli zákazníci doteraz využívať voľné minúty a správy v štyroch okolitých krajinách ako doma. Od 15. júna 2017 sa táto výhoda rozšíri na všetky krajiny EÚ, Nórsko, Lichtenštajnsko a Island. Voľné minúty do všetkých sietí budú k dispozícii na volania v 30 štátoch. Prijímanie hovorov bude bezplatné.

Zákazníci môžu čerpať v zahraničí bez príplatkov aj dáta. Či už ide o dáta zahrnuté v mesačných programoch alebo ak ich vyčerpá, môže si dokúpiť balíček za domácu cenu a platí mu v krajinách EÚ (napríklad 1 GB za 5,99 €). Pri Easy kartách sa budú uplatňovať v krajinách EÚ rovnaké ceny ako doma. Easy Pecka ponúkne odchádzajúce volania za 9 centov, SMS za 6 centov a 1 MB dát za 10 centov. Aj tu platia bezplatné prichádzajúce volania. K dispozícii sú tri dátové balíčky, voľné balíčky minút či SMS – i tie budú platiť v rámci EÚ.

Cieľom novej vlny regulácie je umožniť zákazníkom využívanie služieb v krajinách EÚ ako doma, nie permanentný roaming. Telekom môže sledovať využívanie služieb, aby nedošlo k ich zneužívaniu a vyhodnotiť prevádzku zákazníkov. Netýka sa spravidla zákazníkov, ktorí idú napríklad na dovolenky či výlety do zahraničia. Pokiaľ by došlo k prekročeniu stanoveného objemu služieb, je možné účtovať určené príplatky pri volaniach, správach a dátach.

Na doplňujúce informácie sme sa opýtali Michala Koreca, hovorcu pre služby a financie.

V čom vidíte pozitíva a negatíva zrušenia roamingových poplatkov z pohľadu operátora?
Táto vlna regulácie je pomerne náročná na implementáciu, paušály majú nové mechanizmy a fungovanie nielen doma, ale aj v zahraničí. Pre zákazníkov prináša viaceré pozitíva a budú si môcť zobrať paušál aj do zahraničia. Z pohľadu operátora však prináša nová vlna regulácie vyššie náklady ako v minulosti.

Po zrušení roamingu si budú môcť operátori účtovať určité poplatky, ako sa bude líšiť telefonovanie a dátová prevádzka v rámci SK a v rámci EÚ?
Bežní zákazníci, ktorí chodia na dovolenky alebo výlety, sa s príplatkami za služby nestretnú a budú môcť využívať minúty i dáta bez príplatkov. Jedine pri vyšších programoch Mobilný internet sú nastavené aj v súlade s Európskou komisiou príplatky, ak objem prenesených dát prekročí istý limit – pri 5GB balíku sa budú účtovať cca po 3,9 GB a pri 15GB balíku cca po 6,5 GB.

Čo prinesie zrušenie roamingu dovolenkárom, koľko ušetria v porovnaní s minulým rokom?
Dovolenkári budú mať tento rok po prvý raz možnosť naplno využiť svoj paušál aj v zahraničí, takže budú čerpať priamo z voľných minút, SMS či dát aj v Chorvátsku, Taliansku či Španielsku. Úspora môže byť rôzna, od niekoľkých centov po pár desiatok eur.

Autor: Telekom

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

Na zrušenie zmluvy s mobilným operátorom bude stačiť textová správa

21.12.2017 00:05

Používatelia mobilných telefónov vo Veľkej Británii čoskoro budú môcť zmeniť poskytovateľa telco služieb tak, že jednoducho pošlú operátorovi, od ktorého chcú odísť, textovú správu. Ohlásil to britsk ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

SUSE 2018

Najnovšie videá