Image
25.11.2015 0 Comments

Telekom spustil prvú komerčnú prevádzku 4G siete s rýchlosťou 300 Mb/s

Na tlačovej konferencii, ktorá sa konala v bratislavskej Petržalke, Telekom oznámil komerčný štart 4G siete s rýchlosťou 300 Mb/s v tejto lokalite.

Komerčné nasadenie 300 Mb/s 4G siete predchádzal verejný test na bratislavskej Magio pláži a nasadenie komerčnej siete LTE s rýchlosťou 225 Mb/s. Výber Petržalky nebol náhodný, je to oblasť s najvyššou hustotou obyvateľstva. Prezentovaná mapa dokumentuje pokrytie takmer celej mestskej časti. Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a siete v Slovak Telekome, vysvetlil, že kľúčovými atribútmi pri výbere lokality, kde sa bude implementovať superrýchla sieť, sú počet zákazníkov, kapacita siete a objem komunikácie. Zdôraznil, že Petržalka bola zároveň aj výzvou, pretože pokrývanie oblastí v blízkosti hraníc je náročné aj z technického hľadiska, lebo často treba riešiť prípadné interferencie s rádiovými frekvenciami zahraničných operátorov.

Slovak_telekom_4G.JPG

Branimir Marič, výkonný riaditeľ pre technológie a siete v Slovak Telekome, vysvetľuje technické podrobnosti

Na využitie rýchlosti do 300 Mb/s nemusí mať zákazník aktivovaný žiadny balíček LTE, surfuje v rámci dát na paušáloch Happy či Easy kartách. Dátové balíčky sa zatiaľ nemenia. Samozrejme, musí mať zariadenie s podporou LTE Cat 6. Pri štarte komerčnej prevádzky je k dispozícii 18 telefónov a tabletov. Zariadenie zákazníka v 4G sieti s rýchlosťou 300 Mb/s dokáže prijímať dáta z dvoch pásiem súčasne. Použité sú bloky 20 + 20 MHz v pásme 2600 MHz. Okrem dosiahnutia vyšších rýchlostí pre koncových zákazníkov prispieva kombinovanie pásiem k efektívnejšiemu využitiu frekvenčného spektra v reálnej prevádzke. Skutočnosť, že sa zákazník Telekomu nachádza v oblasti pokrytej 300 Mb/s sieťou, je indikovaná ikonami 4G+, prípadne LTE+ v záhlaví displeja.

Vysoké prenosové rýchlosti, ktoré chce Telekom postupne implementovať aj v ďalších lokalitách, logicky evokujú otázky ohľadne marketingovej stratégie, predovšetkým objemu údajov v dátových balíkoch. Uvidíme, či na základe analýz monitorovania prevádzky Telekom veľkosť dátových balíčkov upraví, a ak áno, ako. V súčasnosti používatelia 3G sieti spotrebujú v priemere 300 MB mesačne a používatelia v sieti LTE, ktorých je približne tretina, prenesú 1,3 až 1,5 GB.

Zároveň intenzívne pokračuje aj pokrývanie 4G sieťou nielen v mestách a na dedinách, ale aj v známych lyžiarskych strediskách. Pred štartom tohtoročnej lyžiarskej sezóny majú zákazníci 4G k dispozícii nielen v oblasti Vysokých Tatier, ale nedávno pribudli aj oblasti Donovaly, Jasná, Malinô Brdo, Veľká Rača, Vrátna dolina či Ždiar. V súčasnosti má Telekom 4G pokryté už 73 percent populácie a do konca roka pribudnú ďalšie lokality. Pre zaujímavosť, od poslednej vlny inštalácie staníc pribudli tieto mestá: Giraltovce, Hnúšťa, Hurbanovo, Podolínec, Poltár, Spišská Belá, Spišská Stará Ves, Spišské Podhradie, Spišské Vlachy a Veľký Šariš.

Podporované prístroje pre 300 Mb/s: Sony Xperia Z5, Sony Xperia Z5 Compact, Sony Xperia Z5 Premium, Sony Xperia Z4 Tablet, Apple iPhone 6s, iPhone 6s Plus, LG G4, LG Flex 2, Nexus 5x, HTC M9, HTC A9, Samsung Galaxy S6, Samsung Galaxy S6 edge, Samsung Galaxy S6 edge+, Samsung Galaxy Alpha, Samsung Galaxy A5, Samsung Galaxy Note 4 a Samsung Galaxy Note 4 edge


Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Telekomunikácie

O2 SMART Paušál dočasne s neobmedzenými dátami v aplikáciách

20.03.2020 00:00

O2 počas mimoriadnej situácie na Slovensku v súvislosti s koronavírusom pridáva pre zákazníkov benefity smerujúce k zlepšeniu podmienok na prácu z domu alebo trávenie voľného času. Po dočasných vylepš ...

Telekomunikácie 2

S vybranými paušálmi od 4ky už môžete dátovať na celom Slovensku bez obmedzení

22.01.2020 00:28

Mobilný operátor 4ka využíva 3G sieť obchodného partnera Orange pre zabezpečenie lepšej dostupnosti svojich služieb v rámci vnútroštátneho roamingu. Využívanie tejto služby však bolo obmedzené rozdiel ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

ACER_032020

Najnovšie videá