Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Samsung_01A2021 Advertisement

Telekom prezradil plány v oblasti dátovej konektivity. Pripojenie cez optiku s rýchlosťou 1 Gbps už čoskoro

Technológie
0

Zástupcovia Telekomu na neformálnej besede s novinármi zosumarizovali aktuálny stav a predstavili svoje plány a zámery ohľadne internetového pripojenie pre domácnosti aj mobilnej dátovej konektivity.

Aktuálny pomer optických a metalických pevných sietí pre domácnosti

Pevný internet od Telekomu s rýchlosťou najmenej 30 Mbps a taktiež  Magio IPTV vo vysokej kvalite sú dostupné pre viac ako milión slovenských domácností. K zvýšeniu pokrytia prispelo predovšetkým masívne rozšírenie optiky k domu (FTTC), kde je tzv. posledná míľa zabezpečená VDSL technológiou pri rýchlosti najmenej 30 Mbps.

Koncom roka 2017 bolo pripojenie cez VDSL s rýchlosťou najmenej 30 Mbps k dispozícii pre 618 tisíc domácností a optika pre 484 tisíc domácností. Telekom tak za posledné mesiace pokryl alebo skvalitnil pripojenie desiatkam tisíc slovenských domácnosti.

Výkonný riaditeľ pre IT a technológie ST, Branimir Marič vysvetľuje riešenia ako poskytnúť cez metalické vedenia vyššie rýchlosti aj zákazníkom, ktorí bývajú vo väčšej vzdialenosti od ústrední.

Problémom povestne „poslednej míle“ pri metalickom pripojení je, že interferencia medzi metalickými káblami v káblovom zväzku spôsobujú degradáciu signálu, čo sa prejaví na rýchlosti pripojenia. Na zvýšenie rýchlosti sa využíva VDSL2 Vectoring.

Aktívny prvok prístupovej siete MSAN/DSLAN monitoruje rušenie a aktívne generuje signál, ktorý minimalizuje ručenie medzi metalickými pármi vodičov v kábli, čím významne prispieva ku kvalite linky

Princíp technológie VSDL2 Vectoring na eliminovanie Interferencie medzi metalickými káblami v káblovom zväzku

Zákazníci Telekomu sa môžu tešiť aj na ďalšiu technologickú novinku: pripojenie cez optiku s rýchlosťou 1 Gbps / 100 Mbps. Extrémne rýchly download, aj upload plánuje Slovak Telekom nasadiť počas tejto jari.

Stav a plány v oblasti optických dátových sietí

Zrýchlenie optických sietí Telekom dosahuje predovšetkým investíciami do aktívnych prvkov, takže finančne aj časovo náročná výmena pasívnej optickej infraštruktúry (optických vedení) nie je potrebná. Podľa dlhodobých skúseností je optické pripojenie 4x spoľahlivejšie, než metalické ADSL pripojenie, pretože príčinou viac než 60% porúch sú káblové vedenia.

Porovnanie spoľahlivosti optických a metalických prenosových sietí

Slovak Telekom dosiahol pri rozširovaní 4G siete nový míľnik a aktuálne už pokrýva 93% populácie Slovenska. V poslednom období Telekom pokryl mnohé ďalšie lokality, vodné nádrže, turistické oblasti, priemyselné parky či diaľnice.

Telekom navyše úspešne napreduje aj v expanzii nadstavby LTE-A, resp. 4G+. Sieť s maximálnou rýchlosťou 150 a viac Mbps je k dispozícii už pre 25% obyvateľstva.

Stav a plány v oblasti LTE sietí

V apríli minulého roka odštartoval Telekom aj technológiu VoLTE (Voice over LTE), vďaka ktorej môžu zákazníci mať oveľa rýchlejšie spojenie a telefonovať priamo v 4G sieti bez prepínania do 3G či 2G siete. Aktuálne už Telekom ponúka podporu pre 17 zariadení, a to pre:

  • Samsung GALAXY S7 a S7 edge,
  • Samsung GALAXY S8 a S8+, GALAXY Note8
  • Samsung GALAXY S9 a S9+
  • Samsung GALAXY A3 2017, A5 2017, J5 2017
  • Samsung GALAXY A8 2018
  • LG G6
  • Huawei P10, Huawei Mate 10 Pro
  • Sony Xperia XZ Premium, XZ1 Compact a XA2

Ďalšie novinky v oblasti mobilných sietí

Telekom sa pri budovaní nových sietí a modernizácii existujúcich nesústredí len do miest, súčasne pokrýva aj menšie obce. Len za posledné tri roky spoločnosť priniesla vysokorýchlostný internet do takmer 2000 slovenských obcí.

Zobrazit Galériu

Ľuboslav Lacko

Všetky autorove články
Telekom dáta optika rychlost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať