Image
13.11.2018 1 Comments

Telekom: Sieť 4G oslavuje piate narodeniny

Telekom spustil svoju 4G sieť postavenú na technológii LTE v novembri 2013 a pri štarte pokrýval 8,5% populácie, pričom do konca roka 2013 sa pokrytie rozšírilo na 23,7%. V súčasnosti už sieť 4G môže využívať až 93,6% populácie Slovenska.

S rozširovaním pokrytia Telekom aj zvyšuje prenosové rýchlosti. Zatiaľ čo v roku 2013 bolo maximom 73 Mb/s download a 23 Mb/s upload, dnes v niektorých oblastiach maximálne prenosové rýchlosti dosahujú až 500 Mb/s download a 75 Mb/s upload.

Špecialitou v sieti Telekomu je Bratislavská Petržalka kde prenosová rýchlosť dosahuje až k 877 Mb/s vďaka nasadeniu LTE technológie 4x4 MIMO (Multiple Input Multiple Output). Tá dokáže agregovať až 4 prenosové kanály. Dôvodom pre nasadenie tejto technológie práve v Petržalke je bezkonkurenčne najvyššie dátové vyťaženie siete v rámci celého Slovenska. V tejto súvislosti je zaujímavosťou že až 54% dátovej prevádzky v 4G sieti Telekomu obstaráva iba 25% základňových staníc (BTS) a 80% prevádzky zabezopečuje polovica staníc. To je hlavným dôvodom nerovnomernej mapy prenosových rýchlostí v rámci celého územia Slovenska.

Aktuálne Telekom pokračuje v rozširovaní sieťovej kapacity svojej 4G siete. Rýchlejšou sieťou 4G+ pokryl ďalšie tri mestá na Slovensku: Púchov, Považskú Bystricu a Komárno, čiastočne je už pokrytý aj Svätý Jur. Vo všetkých mestách je inštalovaná 4G+ nadstavba do rýchlosti 300 Mbps. 4G+ sieť Telekomu je tak k dispozícii už v 27 slovenských mestách, resp. lokalitách: Bratislava, Stupava, Svätý Jur (čiastočne), Pezinok, Senec, Šamorín, Dunajská Streda, Orechová Potôň, Komárno, Nové Zámky, Nitra, Trnava, Piešťany, Trenčín, Dubnica nad Váhom, Nová Dubnica, Nemšová, Púchov, Považská Bystrica, Žilina, Vrútky, Martin, Banská Bystrica, Zvolen, Poprad, Košice, Prešov. V týchto mestách je inštalovaná minimálne sieť LTE-CA do 300 Mbps, vo väčšine miest je už aj vyššia (do 400 či 500 Mbps).

Od 18.4.2017 je v sieti Telekomu dostupná aj služba VoLTE (Voice Over LTE), teda prenos hlasu cez sieť LTE. Táto služba umožňuje v rámci siete LTE Telekomu na komatibilných zariadeniach podstatne rýchlejšie zostavenie hovoru a kvalitnejší prenos zvuku. Vzhľadom k tomu že implementácia technológie vyžaduje podporu služby konkrétneho operátora v konkrétnom zariadení, zo začiatku boli k dispozícii iba dva mobilné telefóny, v súčasnosti už je podporovaná až v 50 zariadeniach vrátanie niektorých od Apple.

Sieť LTE Telekomu podporuje aj technológiu NB-IoT využívanú pre zariadenia Internetu vecí. V súčasnosti je spustená na 21% BTS, v prípade požiadavky ju možno spustiť na všetkých BTS v sieti.

Výkonný riaditeľ pre technológie a IT v Telekome, Branimir Marič, tiež hovoril o zavádzaní 5G sietí. Na rozdiel od medializovaných informácií, ich zavádzanie nebude zo začiatku tak veľkým prínosom pre koncových zákazníkov. Tieto siete predovšetkým umožňujú operátorom lepšie pokrytie aj na veľmi vyťažených miestach budovaním mikrobuniek pod hlavnou infraštruktúrou a väčší prínos budú mať skôr pre iOt, prepojené vozidlá, chytré mestá a ďalšie aplikácie.

Pre bežné použitie bude ešte niekoľko rokov hlavnou technológiou 4G sieť.

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Obľúbené elektrické kolobežky Xiaomi sa dajú hacknúť. Na diaľku možno ovládať brzdu a akceleráciu

15.02.2019 00:05

Elektrické kolobežky Xiaomi sa tešia obľube najmä vďaka službám na zdieľanú jazdu. Bezpečnostná firma Zimperium však na svojom blogu upozornila, že pre chybu v ich bluetoothovom module ich môžu ovládn ...

Technológie 1

Dron ovládaný UI, dokázal lietať po chodbách, ktoré predtým nevidel

15.02.2019 00:20

Metóda výcviku algoritmov s názvom deep reinforcement learning, ktorá na motivovanie umelej inteligencie pre dosiahnutie cieľa používa odmeny, sa ukazuje veľmi sľubnou v oblasti navigácie založenej na ...

Technológie

Hightech textília umožní vyrábať oblečenie ktoré automaticky chladí alebo hreje podľa okolitého prostredia

14.02.2019 00:15

Napriek desaťročiam inovácií v textilných výrobkoch zatiaľ neexistuje materiál, ktorý by dokázal meniť svoje izolačné vlastnosti v reakcii na životné prostredie. Teraz však vedci z Marylandskej univer ...

q

1 Comments

  1. to je T-Com....hanba na hanbu.... reakcia na: Telekom: Sieť 4G oslavuje piate narodeniny
    15.11.2018 11:11
    To ze sa to nerozsirilo viac su vinni hlavne oni kvoli ich nezmyselnej cenovej politike za data. Ako bonus davat 250 MB a tvarit sa aku velku hodnotu Vam davam...to je T-Com....hanba na hanbu....
    Reagovať

Vyhľadávanie

Apsara Yogaton

Najnovšie videáPC forum button