Image
9.4.2018 0 Comments

Technológie pre moderné dátové centrá od Lenovo

O novinkách v oblasti serverovej infraštruktúry sme sa porozprávali s produktovým špecialistom Lenova Wojciechom Wszolom.

Na akej serverovej štruktúre fungujú zariadenia Lenovo?

Spoločnosť Lenovo prebrala v januári 2015 serverovú architektúru x86 od spoločnosti IBM, ktorá je určená pre široké spektrum zákazníkov. Počas júna 2017 boli ohlásené nové produktové portfóliá ThinkSystem a ThinkAgile, ktoré pracujú na systéme softvérovo definovanej infraštruktúry.

Čo znamená pojem softvérovo definovaná infraštruktúra?

Momentálne sa jedná o veľmi obľúbené riešenie, ktoré si vyberajú firemní zákazníci s rôznymi veľkosťami podnikania. Jedná sa v podstate o využívanie serverov v spolupráci s cloudom. Minimálna zostava na tvorbu takéhoto riešenia sa skladá z troch serverov, ktoré dnes bývajú štandardom aj v menších firmách. Starostlivosť a riadenie takéhoto centra je tak pre firmy jednoduchšie a menej nákladné. Úložné priestory takýchto serverov sú virtualizované a komunikácia tak funguje v rámci cloudu a ovládacieho softvéru, vďaka čomu aj takéto kompaktné riešenia môžu čerpať výhody veľkých cloudových serverov.

Koľko ľudí je potrebných na správu týchto riešení?

Jednou z najväčších výhod týchto riešení je potreba menšieho počtu ľudí, ktorý sa o takýto server starajú. Nie všetky firmy si môžu dovoliť zaplatiť administrátora na tvorbu a prevádzkovania siete, administrátora na manažovanie úložných priestorov a človeka, ktorý bude prevádzkovať server. Namiesto troch ľudí nám tak stačí jeden človek, ktorý vie vďaka softvérovej a cloudovej nadstavbe obslúžiť toto zariadenie aj sám.

Je možné použiť systém softvérovo definovanej štruktúry aj na staršie serverové zariadenia?

Možné to je, ale toto riešenie čerpá predovšetkým z vysokého výkonu dnešných procesorov, takže zákazník potom nedostane požadovaný výkon, ktorý od takéhoto zariadenia očakáva. Ak sú však zákazníci spokojní so servervou zostavou, ktorú majú pár rokov, je tu možnosť virtualizácie a plnej funkčnosti. Táto softvérová štruktúra sa vyvíja v spolupráci s partnermi Microsoft, Nutanix, IBM  a DataCore, pričom Lenovo pripravuje vhodné a optimalizované hardvérové riešenia. 

Ktoré výhody poskytuje dnešný hardvér pri softvérovo definovanej štruktúre serverov?

V pôvodných x86 infraštruktúrach je dnes ťažké naplno vyťažiť moderné procesory, takže sa ich výkon využíva na rôzne úlohy. Jednotlivé jadrá alebo vlákna sa tak používajú na virtualizáciu, ovládanie softvérovo definovaných sietí a kontrolu úložných kapacít. S výkonom procesoru úzko súvisí ja pamäť RAM a rýchle SSD disky, ktoré poskytujú dostatočne rýchly tok informácií a sekundujú vysokému procesnému výkonu.

Ako vníma Lenovo svet  umelej inteligencie?

Zariadenie umelej inteligencie je vnímané ako samostatne mysliaci stroj, ktorý sa sám rozhoduje. V dnešnej dobe je táto technológia ešte nedokonalá, takže Lenovo je pri tomto pomenovaní opatrné. V rámci novej serverovej architektúry ThinkAgile, sa snaží propagovať augmented intelligence (AI), kde počítač s umelou inteligenciou priamo spolupracuje s človekom.

Aké je využitie rozšírenej inteligencie v praxi?

Najjednoduchším príkladom je využitie v zdravotníctve. Doktor, ktorý lieči veľké množstvo pacientov sa musí neustále rozhodovať o spôsobe ich liečby. Ak je počet pacientov s rovnakou chorobou rovnaký, musí ešte sám určiť prioritu ich liečby na základe vážnosti zdravotného stavu. V tomto bode sa k slovu dostáva systém s rozšírenou inteligenciou, ktorý pred príchodom doktora do roboty, sám prostredníctvom funkcie image recognition, usporiada pacientov podľa závažnosti stavu. Doktor sa tak prednostne dostane k liečbe najťažších prípadov.

Aká je úloha spoločnosti Lenovo v implementovaní týchto riešení?

Spoločnosť Lenovo je veľmi silná v oblasti vysokovýkonných počítačov. Momentálne Lenovo disponuje tromi centrami s vysokovýkonnými počítačmi, ktoré sa nachádzajú v Raleigh, Stuttgarte a Pekingu. Tieto superpočítače obsahujú najvýkonnejšie procesory Xeon a grafické karty Nvidia, ktoré spolu komunikujú najrýchlejšou zbernicou InfiniBand.  Zákazníci si tak prostredníctvom týchto počítačov môžu nechať vyvinúť aplikáciu pre rozšírenú inteligenciu (AI).

Ktoré technológie budú najviac zrýchľovať vývoj superpočítačov v budúcnosti?

Spoločnosť Lenovo má vytvorený plán na 5 nasledujúcich rokov, no nemôžeme ešte prezradiť veľa. Úzko však spolupracujeme so spoločnosťou Intel, ktorá na tohtoročnom CES 2018 predstavila víziu fungovania neurónových sietí, takže náš vývoj sa bude uberať týmto smerom. Dnes sa taktiež skloňuje zavedenie 5G sietí, vďaka ktorým sa opäť mnohonásobne zvýšia komunikačné rýchlosti a prenosy dát medzi zariadeniami. V blízkej budúcnosti tak budú v riešeniach Lenovo implementované poznatky s neurónové sietí s prenosovou rýchlosťou 5G

Zobrazit Galériu

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

ITPro

Ako sa chrániť pred phishingom?

17.06.2019 16:07

Phishing je taktika útoku, pri ktorom sa zločinec vydáva za dôveryhodnú osobu alebo inštitúciu s cieľom získať citlivé informácie. Phishing sa stále považuje za veľmi úspešnú a jednoduchú cestu k získ ...

ITPro

Roboty tak skoro ľudí nenahradia, už teraz však firmám dokážu ušetriť veľa peňazí

17.06.2019 16:02

Z každej strany sa nás valia bombastické správy o invázii robotov či prefíkanosti umelej inteligencie. Pravda je, že sme ešte poriadne ďaleko od doby, aby inteligentné roboty mali pod kontrolou naše ž ...

ITPro

Ako skrotiť dokumenty vo firme? Odpoveďou je DMS

17.06.2019 15:55

V civilizovanom svete azda neexistuje nik, kto by nepracoval s dokumentmi. Ba čo viac, ich množstvo je doslova obrovské a ich efektívne spracovanie má vplyv na chod prakticky akejkoľvek organizácie. N ...

q

Žiadne komentáre

SWAN_062019

VideáPC forum button