Vitajte v 20. rokoch 21. storočia: Technológie, ktoré budú formovať nasledujúce desaťročie

0

Máme za sebou už pätinu 21. storočia a s novým desaťročím prichádzajú nové výzvy a technológie, ktoré zmenia spôsob nášho života. Digital Trends nazrel do krištáľovej gule a ponúkol pohľad na to, čo prinesie nasledujúca dekáda. Hoci niektoré predpovede vyzerajú ako zo sci-fi, všetky sú založené na technológiách, ktoré sú už k dispozícii alebo sa práve vyvíjajú.

Prieskum vesmíru

Dvadsiate roky prinesú návrat ľudí do vesmírnych misií mimo obežnej dráhy Zeme. Je možné, že ľudia by sa mohli opäť dostať na Mesiac, ale aj na Mars. Návrat na Mesiac je oveľa pravdepodobnejší, pričom do konca desaťročia by sa tam mohlo vytvoriť aj trvalé osídlenie.

NASA pripravuje misiu Artemis III, v rámci ktorej majú ľudia opäť vstúpiť na mesačný povrch, na rok 2024 a trvalé osídlenie do roku 2028. Na obežnú dráhu Mesiaca by sa však ľudia mohli dostať už koncom tohto roka alebo začiatkom roka 2021. Mars je trochu zložitejší cieľ, no spoločnosť SpaceX opakovane vyhlásila, že jej cieľom je dopraviť ľudí na Mars do konca desaťročia. Všetko však závisí od úspechu lunárnych misií spoločnosti s ľudskými posádkami, ktoré by sa mali uskutočniť v polovici 20. rokov. 

Vesmírna turistika

Vo vesmíre však už nebudú len kozmonauti. Myšlienka vesmírnej turistiky nie je nová, pracuje na nej viacero spoločností a v dvadsiatych rokoch by sa mohla stať realitou. Spoločnosti Virgin Galactic Richarda Bransona a Blue Origin Jeffa Bezosa začnú ponúkať lety do vesmíru začiatkom dvadsiatych rokov. Budú však veľmi drahé – okolo 250 000 dolárov na osobu. SpaceX Elona Muska chce v roku 2023 umožniť japonskému miliardárovi Yusaku Maezawovi a skupine umelcov oblet okolo Mesiaca. Náklady nie sú známe, ale Maezawa pravdepodobne zaplatí milióny (ak nie desiatky miliónov) dolárov. 

Branson a Bezos však hovoria, že nechcú obmedziť vesmírne lety len na superbohatých. Elon Musk tiež uvažuje o raketovom dopravnom systéme, ktorý by vás teoreticky mohol dostať do ktoréhokoľvek bodu na svete za hodinu – to všetko za cenu letenky ekonomickej triedy. Hoci môžeme byť skeptickí k Muskovej predstave, je vcelku pravdepodobné, že do konca tohto desaťročia by turistický vesmírny let mohol stáť len o niečo viac ako letenka prvej triedy.

Prerod verejnej dopravy

Počet tých, ktorí dochádzajú za prácou viac ako hodinu denne, sa v posledných rokoch prudko zvýšil. Pritom ľudia uprednostňujú cestovať svojím autom, a tak bežne trávia dlhé minúty v zápchach. Je načase pozrieť sa na verejnú dopravu. V tomto desaťročí by mali pribudnúť nové vysokorýchlostné vlaky, a ak všetko pôjde dobre, začiatkom 20. rokov by sme sa mali dočkať aj prvého fungujúceho systému Hyperloop z Abú Zabí do Dubaja. Potom by v priebehu celého desaťročia nasledovali ďalšie malé projekty.

Hromadná automatizácia

V tomto desaťročí sa zmeny dotknú aj pracovnej sily. Roboty totiž môžu vykonávať mnohé úlohy rýchlejšie a efektívnejšie. A vďaka nástupu umelej inteligencie môžu čoraz častejšie pracovať aj samostatne, čo eliminuje potrebu ľudí v tomto procese. Autonómne autá a robotické vozidlá prinesú automatizáciu do odvetvia nákladnej dopravy. V priebehu 20. rokov sa automatizácia stane pravidlom, a nie výnimkou a do roku 2030 by mohla byť zrušená štvrtina súčasných pracovných miest. V každom prípade bude treba v nasledujúcom desaťročí zodpovedať otázku, koľko automatizácie sme ochotní akceptovať a čo robiť s miliónmi ľudí, ktoré v dôsledku toho stratia prácu.

Ukončenie hromadnej výroby benzínových vozidiel

Zdá sa, že automobilový priemysel ráta pre väčšinu 21. storočia len s elektrickými vozidlami. Hoci elektromobily sú tu už celé desaťročia, technológia uspela až v druhej dekáde tohto storočia, keď sa na masový trh dostala prvá Tesla. Potom vznikol taký masívny tlak na elektrifikáciu, že sa predpokladá, že do konca desaťročia bude prevažná väčšina nových predaných automobilov úplne elektrická (v polovici desaťročia buď hybridná, alebo elektrická). Napríklad Volkswagen dúfa, že po roku 2026 bude vyrábať len úplne elektrické vozidlá. Volvo sa optimisticky domnieva, že sa tak stane pravdepodobne už v roku 2021. Do konca desaťročia zrejme opustí výrobnú linku posledný hromadne vyrábaný automobil so spaľovacím motorom.  

Liečba rakoviny a AIDS

Sme už blízko k liečbe dvoch z najzávažnejších chorôb posledných niekoľkých desaťročí: rakoviny a AIDS. V poslednom období sme neraz počuli, že liek na tieto ochorenia je už na dosah, no potom sa ukázalo, že funguje len na určité typy rakoviny alebo zadrží postup AIDS len na nejaký čas, neprináša úplné vyliečenie. Do konca tohto desaťročia by sa však mohol objaviť spôsob definitívneho vyliečenia obidvoch chorôb, čo môže zachrániť milióny životov.

Pokiaľ ide o rakovinu, veľmi sľubná je radikálne nová liečba nazývaná CAR-T. A čo sa týka AIDS, vedci z Temple University a University of Nebraska úspešne odstránili HIV-1 z genómov živých zvierat. Do konca desaťročia by sa tieto dve smrtiace choroby pravdepodobne mohli stať minulosťou. Za splnenia ešte niekoľkých ďalších podmienok môže byť starnúca generácia v 22. storočí (teda tí, ktorí sa narodia v tomto desaťročí) zdravšia ako tie predchádzajúce.

Technológie na zlepšovanie ľudí

Nemáme na mysli pokročilých kyborgov, ale už v súčasnosti sa vyvíjajú technológie na rozšírenie ľudských schopností. Robotické končatiny, ktoré sa dajú ovládať myšlienkou, sa stanú oveľa bežnejšími a umožnia ľuďom s amputovanými alebo ochrnutými končatinami vrátiť sa do života. Pravdepodobne už v polovici desaťročia budú dostupné technológie, ktoré spoja naše mozgy s počítačmi. 

Do pokožky môžu byť zabudované čipy na overenie totožnosti, otváranie dverí či ovládanie rôznych typov zariadení. Je to vzrušujúca predstava, no bude treba otvoriť aj diskusiu o tom, kedy a čo je prijateľné, pokiaľ ide o rozširovanie ľudských schopností.

Redakcia

Všetky autorove články
technika stroj doprava zdravie veda vyskum buducnost

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať