Technologicky zdatnejšia konkurencia vám môže cez Google poriadne skomplikovať biznis

0

ITN_tit_Technologisky vzdatnejsia.jpg Služby Google Mapy a Google+ Miesta sú užitočným pomocníkom, ak si potrebujete zistiť informácie o nejakom podniku alebo organizácii. Problém však nastane vtedy, ak niekto začne údaje úmyselne falšovať.

Kvôli zmeneným otváracím hodinám skrachovala napr. luxusná reštaurácia Serbian Crown vo Washingtone. Táto reštaurácia sídlila v pomerne izolovanom prostredí a keď si záujemcovia našli v službe Google+ Miesta informáciu, že je cez víkend zatvorená, ostali doma. Z toho dôvodu stratil podnik 75 % víkendovej klientely. Majiteľ, 74-ročný Rene Bertagna, zistil podstatu problému, až keď mu zavolal stály zákazník, aby si overil údaje na internete. Bertagna, ktorý v živote internet ani Google nepoužíval, pripisuje zmenu informácií niektorému z konkurentov.

ITN_Technologisky vzdatnejsia.jpg

Nejde o unikátny prípad, kedy sa v rámci konkurenčného boja používajú aj moderné IT technológie. Manipulovanie s Google Mapami a Google+ Miestami nie je ničím neobvyklým. Hoci sa u nás takéto prípady zatiaľ neobjavili, resp. nie vo väčšom množstve, vo svete sa s nimi z času na čas obchodníci stretávajú.

V Buffale v roku 2010 niekto napr. zmenil informáciu o klenotníctve Barbara Oliver & Co Jewelry, ktoré bolo v Google Mapách definované ako „permanentne zatvorené". Majiteľka tvrdí, že za túto zmenu bol zodpovedný konkurenčný klenotník, ktorý podobným spôsobom v priebehu niekoľkých dní „zavrel" 4 konkurenčné firmy.

Objavili sa aj prípady, kedy útočníci upravili kontaktné informácie a telefónne čísla alebo zmenili odkaz na webové stránky na konkurenčné služby.

Treba však dodať, že prevažná väčšina týchto prípadov vznikla v rokoch 2010 a 2011. Google medzitým zlepšil zabezpečenie a falšovania informácií ubudlo. Aj napriek tomu má systém určité nedostatky, ktoré sa snažia útočníci zneužiť.

Zdroj: wired.com

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať