Technologické trendy 2018

0

Internet vecí. Umelá inteligencia. Blockchain. Tieto trendy sú s nami už dlhší čas, v roku 2018 však všetky dieliky skladačky začnú do seba zapadať. Mnohé digitálne technológie budú môcť naplno rozvinúť svoj potenciál. Päťdesiat miliárd pripojených zariadení v roku 2020, virtuálni kolegovia, či autonómne zariadenia tak prestanú byť len odvážnymi víziami. Inovácie a prepojenie technológií pomôžu rozprúdiť ďalšiu digitalizáciu. Tento rok sa preto oplatí všímať napríklad nasledovné trendy.

Nový druh sietí

Technológie budúcnosti majú jednu vec spoločnú - zariadenia a ľudia si potrebujú  bezpečne vymieňať obrovské množstvá dát. Siete sú pod obrovským tlakom a je jasné, že skok k miliardám prepojených vecí nezvládnu bez výraznej zmeny.

Vďaka využitiu umelej inteligencie a najnovších inovácií v odvetví, akými sú softvérovo definované siete, virtualizácie, strojové učenie či viaceré bezpečnostné novinky, sa však posúvame do novej éry.

Nový typ sietí sa dokáže automaticky prispôsobiť účelu; na základe predchádzajúcich skúseností dokáže určiť kontext situácie a vybrať preň najlepšie a bezpečné riešenie. Zároveň dokáže analyzovať spätné dáta v reálnom čase a využívať ich na optimalizáciu. Intuitívny systém predvída akcie, deteguje a rieši anomálie a neustále sa vyvíja - okrem toho, že odbremení IT špecialistov od rutinnej, no časovo náročnej práce, odstráni niektoré z bariér, ktoré bránili rozvoju digitálnych technológií.

Autonómny svet a fog computing

Keď sa povie autonómne, na myseľ prídu najmä autá. Na to, aby sa hromadne objavili na cestách, si ešte počkáme. Lepšie siete však umožnia viac pripojených vecí. V kombinácii s umelou inteligenciou tak môžeme čakať rozmach najmä v priemyselnom prostredí.

Výraznú úlohu zohrá aj fog computing, čiže posun výpočtovej kapacity z cloudu bližšie k okraju siete. V tradičnom modeli sa dáta odosielajú do cloudu, kde dochádza k ich analýze a výpočtom nad nimi. Fog spracúva dáta tam, kde vznikajú. Nielen že to šetrí prenosovú kapacitu a zabezpečuje spracovanie v reálnom čase, fog uzly dokážu množstvo vstupných dát pretriediť a do cloudu na ďalšiu analýzu odosielať len niektoré z nich.

Aj vďaka súhre týchto technológií sa autonómne roboty v baniach či na skládkach budú stávať bežnou realitou. Samostatné vozidlá sa skôr ako na vozovkách objavia v logistických centrách či na letiskách a princípy internetu vecí dodajú biznis hodnotu napríklad dronom. Autonómne bezpilotné prístroje, vybavené umelou inteligenciou, dokážu nielen vyberať automaticky najvýhodnejšiu trasu, ale budú ju schopné v mihu meniť, aby sa vyhli zlému počasiu, drôtom elektrického vedenia, stromom či iným nepredvídaným prekážkam. Aj drony však najskôr zrejme uvidíme v prostrediach bez vysokej ľudskej koncentrácie. Odvedú však dôležitú prácu napríklad pri mapovaní neprístupného terénu, kontrole napríklad ropovodov či veží mobilného signálu alebo v uzavretých skladoch.

Virtuálni kolegovia

Umelú inteligenciu si vpustíme aj do bežnej práce. Virtuálni kolegovia blízkej budúcnosti budú úzko špecializovaní.

Boti, ktorí budú mať na starosti napríklad pracovné schôdzky, prejdú vývojom od jednoduchého „naplánuj schôdzku a napíš účastníkom“, cez porozumenie prirodzenému jazyku až po sémantické obsiahnutie prejavu v danej oblasti. Budú tak schopní napríklad pripravovať podklady či vytvárať zápisnice so zhrnutím kľúčových bodov.

Bezpečnosť

Nič z vyššie uvedeného však nebude mať zmysel bez toho, aby ľudia mali v nové technológie dôveru. Pochybnosti sú často oprávnené - len vlani sme sledovali, ako viacero útokov ransomvérov predviedlo možnosti šírenia i deštruktívne schopnosti moderných hrozieb.

Podľa analytikov majú navyše kyberzločinci v talóne ešte horšie veci. Už tento rok sa treba pripraviť na takzvané Destruction of Service útoky, ktorých cieľom je zničenie dát a ochromenie napadnutých organizácií. K bežným útokom navyše bude omnoho jednoduchší prístup. Nebudú už len doménou špecializovaných hackerov, ale objednať a vyskladať si ich bude môcť ktokoľvek ako službu. Zneužívať sa budú aj ostatné formy útokov, ako je DDoS, spam či advéry na zobrazovanie nevyžiadaných reklám. Organizácie budú čeliť aj útokom, využívajúcim sociálne inžinierstvo a podvrhnuté maily. Cieľom takzvaného Business Email Compromise je zmiasť finančné oddelenia a napríklad pod zámienkou preplatenia falošných faktúr vylákať od podvedených peniaze.

Proti útočníkom však bude čoraz častejšie stáť automatizácia, strojové učenie a umelá inteligencia. Kľúčovým rozdielom sa stane čas od útoku po jeho odhalenie a následná minimalizácia škôd. Nové siete navyše umožnia odhalenie kybernetického útoku aj v šifrovanej komunikácii bez toho, aby narušili súkromie používateľov. 

Tomáš Kupka, Cisco

Všetky autorove články
technológie 2018 IoT umelá inteligencia AI Blockchain

Pridať komentár

Mohlo by vás zaujímať

Mohlo by vás zaujímať