Image
28.6.2017 0 Comments

Technológia ShotStopper nepretržite načúva, aby zachytila zvuk streľby

Terrell Ortiz sedel v aute zaparkovanom v newyorskom Brooklyne, keď k nemu pristúpil muž, pravdepodobne zo súperiaceho gangu, niekoľkokrát ho postrelil a ušiel. V tom istom okamihu tri strešné mikrofóny zachytili zvuk streľby a poslali do počítača newyorskej polície a jednej osobe v Kalifornii. Tí potvrdili zvuk, zistili polohu a o niekoľko minút už na miesto mierila polícia. Ortiza previezli do blízkej nemocnice a neskôr ho vyhlásili za mŕtveho. Strelec sa nikdy nenašiel.

Technológia, ktorá to umožnila, je známa ako ShotSpotter a rovnomenná spoločnosť ju predstavila verejnosti 7. júna. Na viac ako 90 miestach v Spojených štátoch vrátane New Yorku sú v oblastiach s vysokou kriminalitou na strategických miestach umiestnené mikrofóny, ktorých cieľom je zachytiť zvuk streľby a upozorniť políciu na jej miesto pomocou bodiek na mape.

Mnohé používané dohliadacie technológie sú zastarané, videokamery snímajú zrnitý obraz a nezachytávajú zvuk. ShotSpotter však môže odoslať upozornenie do aplikácie v telefónoch policajtov. Tri mikrofóny zachytia paľbu a ShotSpotter umožní určiť, odkiaľ pochádza zvuk. Ľudskí operátori potom v centrále v Newarku v Kalifornii potvrdia, že hluk pochádza z pištole (nie napríklad zo zábavnej pyrotechniky alebo iného zdroja). Polícia následne nájde na mape miesto streľby a môže ho ísť preskúmať. Celý proces je vraj oveľa rýchlejší ako pri volaní na tiesňovú linku, hoci presné trvanie nebolo zverejnené.

Technológia tak umožňuje polícii rýchlejšie reagovať na jednotlivé incidenty a poskytne viac zdrojov informácií o oblastiach so „sériovými strelcami“ alebo malými zoskupeniami zločincov. Vyžaduje si však ešte jemné doladenie, pretože analýza údajov z viac ako 20 miest, ktoré tento program používajú, ukázala, že v 30 až 70 % prípadov polícia po príchode na určené miesto nenašla žiadny dôkaz o streľbe. Preto niektorí vyslovili názor, že ShotSpotter si vyžaduje privysoké náklady a ide len o plytvanie finančnými prostriedkami za to, čo je podľa nich len hranie sa s bodkami na obrazovke. Našli sa aj takí, ktorí mikrofóny na streche prirovnali k Veľkému bratovi.

Najväčší prínos technológie je však v jej schopnosti odradiť ľudí od páchania násilných činov zbraňami v budúcnosti. Hoci obyvatelia z oblasti, kde bol zastrelený Ortiz, vyjadrili rozpačité pocity, či je technológia ako ShotSpotter účinným nástrojom boja proti zločinu.

Zdroj: Businessinsider

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Roboty sa môžu naučiť vykonávať nové úlohy bez programovania. Iba pozorovaním, ako to robia ľudia

25.05.2018 00:25

Vytvoriť robota, ktorý na prvý pohľad vyzerá a správa sa ako človek, je (relatívne) jednoduché. Jeho správanie je však vopred naprogramované, nie naučené. No existujú aj roboty schopné učiť sa, ako j ...

Technológie

Video: Inteligentný blesk Canon Speedlite 470EX-AI sa automaticky sám naklápa a natáča

25.05.2018 00:15

Fotenie s bleskom je oveľa náročnejšie, než by sa na prvý pohľad mohlo zdať. Intuitívny postup, čiže fotenie s externým bleskom s reflektorom namiereným priamo dopredu málokedy vedie k uspokojivým výs ...

Technológie

HomeScan pomôže nájsť v byte miesta so slabým signálom pre inteligentné bluetooth zariadenia

25.05.2018 00:10

Aaron Pearce, tvorca aplikácií HomeCass a HomePass pre HomeKit, rozšíril svoj balík o jednoduchú aplikáciu HomeScan na zobrazenie aktuálnej sily signálu pre všetky bluetoothové doplnky HomeKit vo vaše ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

AKY OTEC

Najnovšie videá

ATOS_05_262


PC forum button