PC REVUE
Image
28.6.2017 0 Comments

Technológia ShotStopper nepretržite načúva, aby zachytila zvuk streľby

Terrell Ortiz sedel v aute zaparkovanom v newyorskom Brooklyne, keď k nemu pristúpil muž, pravdepodobne zo súperiaceho gangu, niekoľkokrát ho postrelil a ušiel. V tom istom okamihu tri strešné mikrofóny zachytili zvuk streľby a poslali do počítača newyorskej polície a jednej osobe v Kalifornii. Tí potvrdili zvuk, zistili polohu a o niekoľko minút už na miesto mierila polícia. Ortiza previezli do blízkej nemocnice a neskôr ho vyhlásili za mŕtveho. Strelec sa nikdy nenašiel.

Technológia, ktorá to umožnila, je známa ako ShotSpotter a rovnomenná spoločnosť ju predstavila verejnosti 7. júna. Na viac ako 90 miestach v Spojených štátoch vrátane New Yorku sú v oblastiach s vysokou kriminalitou na strategických miestach umiestnené mikrofóny, ktorých cieľom je zachytiť zvuk streľby a upozorniť políciu na jej miesto pomocou bodiek na mape.

Mnohé používané dohliadacie technológie sú zastarané, videokamery snímajú zrnitý obraz a nezachytávajú zvuk. ShotSpotter však môže odoslať upozornenie do aplikácie v telefónoch policajtov. Tri mikrofóny zachytia paľbu a ShotSpotter umožní určiť, odkiaľ pochádza zvuk. Ľudskí operátori potom v centrále v Newarku v Kalifornii potvrdia, že hluk pochádza z pištole (nie napríklad zo zábavnej pyrotechniky alebo iného zdroja). Polícia následne nájde na mape miesto streľby a môže ho ísť preskúmať. Celý proces je vraj oveľa rýchlejší ako pri volaní na tiesňovú linku, hoci presné trvanie nebolo zverejnené.

Technológia tak umožňuje polícii rýchlejšie reagovať na jednotlivé incidenty a poskytne viac zdrojov informácií o oblastiach so „sériovými strelcami“ alebo malými zoskupeniami zločincov. Vyžaduje si však ešte jemné doladenie, pretože analýza údajov z viac ako 20 miest, ktoré tento program používajú, ukázala, že v 30 až 70 % prípadov polícia po príchode na určené miesto nenašla žiadny dôkaz o streľbe. Preto niektorí vyslovili názor, že ShotSpotter si vyžaduje privysoké náklady a ide len o plytvanie finančnými prostriedkami za to, čo je podľa nich len hranie sa s bodkami na obrazovke. Našli sa aj takí, ktorí mikrofóny na streche prirovnali k Veľkému bratovi.

Najväčší prínos technológie je však v jej schopnosti odradiť ľudí od páchania násilných činov zbraňami v budúcnosti. Hoci obyvatelia z oblasti, kde bol zastrelený Ortiz, vyjadrili rozpačité pocity, či je technológia ako ShotSpotter účinným nástrojom boja proti zločinu.

Zdroj: Businessinsider

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

Fin.techsummit: V pobočkách Tatrabanky vás bude vítať robot Pepper

17.11.2018 00:00

Jednou z tém prezentovaných na podujatí Fin.techsummit boli aj behaviorálne aspekty finančníctva a to zo všetkých uhlov pohľadu. Či už sa jedná o správanie finančných trhov, správanie sa klientov bánk ...

Technológie 2

PR: Každý dovozca elektrozariadení má povinnosti vyplývajúce z odpadovej legislatívy

16.11.2018 10:10

Odpadová legislatíva je komplikovaná a často v nej dochádza k zmenám. Slovenské firmy preto nemajú kapacity na to, aby ju priebežne sledovali. Pritom legislatíva ukladá všetkým výrobcom a dovozcom ele ...

Technológie 1

Vedci vyvinuli kvapalné palivo schopné uskladňovať solárnu energiu až 18 rokov

16.11.2018 00:04

Bez ohľadu na to, aké hojné sú zdroje solárnej energie, je tu stále problém s jej dlhodobým skladovaním. Teraz však švédski vedci z Chalmers University of Technology priniesli zaujímavé nové riešenie ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Dni prilezitosti 2018

Najnovšie videáPC forum button