Image
28.6.2017 0 Comments

Technológia ShotStopper nepretržite načúva, aby zachytila zvuk streľby

Terrell Ortiz sedel v aute zaparkovanom v newyorskom Brooklyne, keď k nemu pristúpil muž, pravdepodobne zo súperiaceho gangu, niekoľkokrát ho postrelil a ušiel. V tom istom okamihu tri strešné mikrofóny zachytili zvuk streľby a poslali do počítača newyorskej polície a jednej osobe v Kalifornii. Tí potvrdili zvuk, zistili polohu a o niekoľko minút už na miesto mierila polícia. Ortiza previezli do blízkej nemocnice a neskôr ho vyhlásili za mŕtveho. Strelec sa nikdy nenašiel.

Technológia, ktorá to umožnila, je známa ako ShotSpotter a rovnomenná spoločnosť ju predstavila verejnosti 7. júna. Na viac ako 90 miestach v Spojených štátoch vrátane New Yorku sú v oblastiach s vysokou kriminalitou na strategických miestach umiestnené mikrofóny, ktorých cieľom je zachytiť zvuk streľby a upozorniť políciu na jej miesto pomocou bodiek na mape.

Mnohé používané dohliadacie technológie sú zastarané, videokamery snímajú zrnitý obraz a nezachytávajú zvuk. ShotSpotter však môže odoslať upozornenie do aplikácie v telefónoch policajtov. Tri mikrofóny zachytia paľbu a ShotSpotter umožní určiť, odkiaľ pochádza zvuk. Ľudskí operátori potom v centrále v Newarku v Kalifornii potvrdia, že hluk pochádza z pištole (nie napríklad zo zábavnej pyrotechniky alebo iného zdroja). Polícia následne nájde na mape miesto streľby a môže ho ísť preskúmať. Celý proces je vraj oveľa rýchlejší ako pri volaní na tiesňovú linku, hoci presné trvanie nebolo zverejnené.

Technológia tak umožňuje polícii rýchlejšie reagovať na jednotlivé incidenty a poskytne viac zdrojov informácií o oblastiach so „sériovými strelcami“ alebo malými zoskupeniami zločincov. Vyžaduje si však ešte jemné doladenie, pretože analýza údajov z viac ako 20 miest, ktoré tento program používajú, ukázala, že v 30 až 70 % prípadov polícia po príchode na určené miesto nenašla žiadny dôkaz o streľbe. Preto niektorí vyslovili názor, že ShotSpotter si vyžaduje privysoké náklady a ide len o plytvanie finančnými prostriedkami za to, čo je podľa nich len hranie sa s bodkami na obrazovke. Našli sa aj takí, ktorí mikrofóny na streche prirovnali k Veľkému bratovi.

Najväčší prínos technológie je však v jej schopnosti odradiť ľudí od páchania násilných činov zbraňami v budúcnosti. Hoci obyvatelia z oblasti, kde bol zastrelený Ortiz, vyjadrili rozpačité pocity, či je technológia ako ShotSpotter účinným nástrojom boja proti zločinu.

Zdroj: Businessinsider

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

MWC 2018: Samsung predstavil nové vlajkové lode Galaxy S9 a S9+. Toto sú kľúčové novinky

25.02.2018 21:22

Samsung načasoval premiéru svojich vlajkových lodí pre náročných používateľov v predvečer veľtrhu MWC. Ako to u významných premiér špičkových smartfónov býva v poslednom čase zvykom, takmer všetky kľú ...

Technológie

Apple vydal aktualizácie na opravu „textovej bomby“ ktorá dokázala seknúť iPhone jediným znakom

23.02.2018 00:25

Spoločnosť Apple vydala aktualizované verzie systémov iOS, Mac OS a watchOS, aby odstránila problém, ktorý nastal vtedy, ak niekto odosielal, prijímal alebo napísal do správy jeden znak z indického ja ...

Technológie

Na MWC by sa mohla objaviť aj ohnutá Sony Xperia XZ2 Compact. Toto o nej zatiaľ vieme

23.02.2018 00:20

Spoločnosti Sony sa v poslednom čase podarilo nezvyčajne dobre vytesniť všetky úniky informácií. Povráva sa síce o troch nových modeloch strednej triedy (Xperia XZ2, XZ Pro a XZ2 Compact), ale nevedno ...

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá