Image
28.6.2017 0 Comments

Technológia ShotStopper nepretržite načúva, aby zachytila zvuk streľby

Terrell Ortiz sedel v aute zaparkovanom v newyorskom Brooklyne, keď k nemu pristúpil muž, pravdepodobne zo súperiaceho gangu, niekoľkokrát ho postrelil a ušiel. V tom istom okamihu tri strešné mikrofóny zachytili zvuk streľby a poslali do počítača newyorskej polície a jednej osobe v Kalifornii. Tí potvrdili zvuk, zistili polohu a o niekoľko minút už na miesto mierila polícia. Ortiza previezli do blízkej nemocnice a neskôr ho vyhlásili za mŕtveho. Strelec sa nikdy nenašiel.

Technológia, ktorá to umožnila, je známa ako ShotSpotter a rovnomenná spoločnosť ju predstavila verejnosti 7. júna. Na viac ako 90 miestach v Spojených štátoch vrátane New Yorku sú v oblastiach s vysokou kriminalitou na strategických miestach umiestnené mikrofóny, ktorých cieľom je zachytiť zvuk streľby a upozorniť políciu na jej miesto pomocou bodiek na mape.

Mnohé používané dohliadacie technológie sú zastarané, videokamery snímajú zrnitý obraz a nezachytávajú zvuk. ShotSpotter však môže odoslať upozornenie do aplikácie v telefónoch policajtov. Tri mikrofóny zachytia paľbu a ShotSpotter umožní určiť, odkiaľ pochádza zvuk. Ľudskí operátori potom v centrále v Newarku v Kalifornii potvrdia, že hluk pochádza z pištole (nie napríklad zo zábavnej pyrotechniky alebo iného zdroja). Polícia následne nájde na mape miesto streľby a môže ho ísť preskúmať. Celý proces je vraj oveľa rýchlejší ako pri volaní na tiesňovú linku, hoci presné trvanie nebolo zverejnené.

Technológia tak umožňuje polícii rýchlejšie reagovať na jednotlivé incidenty a poskytne viac zdrojov informácií o oblastiach so „sériovými strelcami“ alebo malými zoskupeniami zločincov. Vyžaduje si však ešte jemné doladenie, pretože analýza údajov z viac ako 20 miest, ktoré tento program používajú, ukázala, že v 30 až 70 % prípadov polícia po príchode na určené miesto nenašla žiadny dôkaz o streľbe. Preto niektorí vyslovili názor, že ShotSpotter si vyžaduje privysoké náklady a ide len o plytvanie finančnými prostriedkami za to, čo je podľa nich len hranie sa s bodkami na obrazovke. Našli sa aj takí, ktorí mikrofóny na streche prirovnali k Veľkému bratovi.

Najväčší prínos technológie je však v jej schopnosti odradiť ľudí od páchania násilných činov zbraňami v budúcnosti. Hoci obyvatelia z oblasti, kde bol zastrelený Ortiz, vyjadrili rozpačité pocity, či je technológia ako ShotSpotter účinným nástrojom boja proti zločinu.

Zdroj: Businessinsider

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie

„Magické“ AR okuliare Magic Leap One sú tu. Takto zneli prvé reakcie recenzentov

17.08.2018 00:20

Ako sme vás informovali pred niekoľkými dňami, spoločnosť Magic Leap vydala svoj dlho očakávaný produkt – náhlavnú súpravu s rozšírenou realitou Magic Leap One Creator Edition. Pracovala na ňom 6 roko ...

Technológie

GPU NVIDIA Turing dokážu spracovať 8K video v reálnom čase

17.08.2018 00:15

Bežní používatelia zrejme nebudú tak skoro pracovať s 8K videom, ale niektoré filmy a videá na YouTube už boli natočené v tomto formáte. NVIDIA oznámila, že kamera RED pomôže vyriešiť jeden z najhorší ...

Technológie

Disney vyvíja robotických akrobatov. Časom majú nahradiť kaskadérov

17.08.2018 00:10

Začiatkom tohto roka výskumníci z Disney Imagineers predstavili Stickmana. Bol to robot schopný robiť saltá počas letu vo vzduchu. Nešlo o humanoidného robota, mal podobu písmena Z a bola to akási jed ...

q

Žiadne komentáre

Vyhľadávanie

Najnovšie videáPC forum button