Image
21.12.2017 3 Comments

Technológia Seagate Multi Actuator prináša prelom vo výkonnosti pevných diskov

Dopyt po čoraz väčšej úložnej kapacite pre dáta rastie astronomickou rýchlosťou s postupným nasadzovaním vyvíjajúcich sa technológií, ako je umelá inteligencia, a stále rozsiahlejším výskytom zariadení z oblasti internetu vecí (IoT). Preto treba neustále zvyšovať dostupnú pamäťovú kapacitu.

Kapacita je však len polovica riešenia. Ak schopnosť rýchleho prístupu k údajom nedrží krok s rastom kapacity, potenciál údajov je zablokovaný.

Spoločnosť Seagate teraz predstavila novú technológiu Multi Actuator, vďaka ktorej dokáže zdvojnásobiť výkonnosť budúcej generácie svojich pevných diskov pre dátové centrá. Technológia je zatiaľ stále vo vývoji a na produkty sa má nasadiť v blízkej budúcnosti.

Akčný člen (actuator) je komponent, ktorý prenáša hlavy pevného disku na povrch média pri čítaní a zapisovaní dát. Každá záznamová hlava sa nachádza na konci pohyblivého ramena akčného členu. Dnešné pevné disky sú vybavené jedným takýmto ovládacím prvkom, ktorý pohybuje všetkými hlavami na čítanie a zápis v spoločnom synchronizovanom pohybe.

V prvej generácii technológie Multi Actuator budú mať pevné disky Seagate dva takéto akčné členy. Budú pracovať na jednom otočnom bode a každý bude ovládať polovicu ramien disku. To znamená, že polovica záznamových hláv disku bude fungovať spoločne, zatiaľ čo druhá polovica bude pracovať nezávisle ako samostatná jednotka. To umožní zdvojnásobiť výkon pevného disku pri zachovaní rovnakej kapacity ako pri jednom akčnom člene.

Vo väčšine aplikácií pre dátové centrá nemožno dodatočné zvýšenie kapacity diskov efektívne využiť bez zlepšenia kapacity vstupno-výstupných operácií. Technológia Multi Actuator otvára možnosť využiť ďalšie IOPS (vstupno-výstupné operácie za sekundu) a poskytovateľom cloudu umožní efektívne využívať nové prírastky kapacity.

Paralelizmus je stratégia IT architektúry, v ktorej je hostiteľský počítač nastavený na odosielanie viacerých operačných požiadaviek súčasne do niekoľkých zariadení. Vykonávanie viacerých operácií znamená, že sa práca vykoná rýchlejšie. Pokiaľ ide o čítanie a zápis dát, paralelizmus sa používa v dátových centrách vyššej úrovne, pričom hostiteľ pristupuje k dátam z viacerých pevných diskov naraz.

Nová technológia Multi Actuator spoločnosti Seagate je spôsob, ako dosiahnuť paralelný výkon v rámci jednej diskovej jednotky. Hostiteľský počítač teda môže vyslať požiadavku na jediný veľkokapacitný disk, aby súčasne načítaval dve rôzne požiadavky na dáta a dodával tak údaje dvojnásobne rýchlejšie ako jednotka s jediným akčným členom.

Zdroj: blog.seagate.com.

Zobrazit Galériu
Autor: Redakcia

Nechajte si posielať prehľad najdôležitejších správ emailom

Mohlo by Vás zaujímať

Technológie 1

Vedci z MIT vyvinuli neurónový čip, ktorý by mohol znížiť energetickú spotrebu zariadení využívajúcich UI až o 95 %

20.02.2018 00:30

Podľa ich vyjadrenia by zariadenia napájané batériami mohli využívať komplexnejšie systémy neurónových sietí, čip by dokonca umožnil prevádzkovať neurónovú sieť na smartfónoch či domácich spotrebičoch ...

Technológie

Polariton - nová forma „molekulárneho“ svetla s 3 fotónmi nájde využitie v kvantovej kryptografii

21.02.2018 00:25

Pred piatimi rokmi fyzici z Harvardu a MIT udivili svet najprv tým, že donútili dvojicu fotónov, aby navzájom spolupracovali spôsobom, ktorý sa dovtedy zdal nemožný. Teraz sa pokúsili pridať tretí fot ...

Technológie

Kam sa hrabú američania. Ruské autonómne vozidlo zvládne sneh aj mráz

21.02.2018 00:20

Ruský vyhľadávací portál Yandex nedávno zverejnil video zachytávajúce jeho robotické auto jazdiace po zasnežených moskovských uliciach. Yandex.Taxi je autonómna Toyota Prius, ktorá sa podľa blogu spol ...

3 Comments

 1. Inovacia tak ako má byť reakcia na: Technológia Seagate Multi Actuator prináša prielom vo výkonnosti pevných diskov
  7.1.2018 03:01
  Konečne niečo čo využijú všetci používatelia stolných aj prenosných počitačov
  Reagovať
 2. Tiez si myslim nieco podobne. Je to dobry a logicky napad z pohladu konstrukcie pevneho (rotacneho) disku. Buducnost zrejme aj reakcia na: Technológia Seagate Multi Actuator prináša prielom vo výkonnosti pevných diskov
  4.1.2018 14:01
  Tiez si myslim nieco podobne. Je to dobry a logicky napad, ale z pohladu konstrukcie pevneho (rotacneho) disku. Buducnost zrejme aj vo velkych datovych centrach bude v nepohyblivych clenoch. Tym nie je samozrejme dotknuta poziadavka na co mozno najviac paralelne citanie, zapis (a procesy CPU) . Tie su v principe pre rychlost alfa a omega.
  Reagovať
 3. heh reakcia na: Technológia Seagate Multi Actuator prináša prielom vo výkonnosti pevných diskov
  23.12.2017 14:12
  fakt chyba aby ich ssd technologia predbehla vo vsetkom, aby si uvedomili ze niekolko rokov o priblizne rovnakej kapacite, rychlosti, spotrebe a bezpecnosti bola chyba. V podstate nepohyblive pamete su uz vo vsetkom, vyzera to skor na hobby, nie buducnost.
  Reagovať

Vyhľadávanie

PC forum button

Najnovšie videá